Wielki Post i przygotowanie do beatyfikacji Jana Pawła II

Wielki Post i przygotowanie do beatyfikacji Jana Pawła II

08.03.2011

?Dar beatyfikacji naszego Rodaka jest jednocześnie zadaniem ? domaga się naszej odpowiedzi. Wykorzystajmy więc czas Wielkiego Postu, aby się przyjrzeć naszym sumieniom? – piszą biskupi w liście pasterskim przygotowującym do beatyfikacji Jana Pawła II. Podkreślają też, że otwiera ona “nowe perspektywy na przyszłość?.

Biskupi wyjaśniają, że przez beatyfikację Kościół potwierdza, że Jan Paweł II cieszy się już chwałą nieba i stoi przed obliczem Boga. ?Świętość człowieka polega na udziale w życiu i świętości samego Boga. Przejawia się ona już tu na ziemi, a po śmierci otrzymuje pieczęć wieczności? ? piszą biskupi, podkreślając, że mamy w osobie Papieża ?bliskiego orędownika ludzkich spraw?.

?Dar życia i służby Jana Pawła II znacząco ubogacił życie współczesnego Kościoła i świata? ? piszą biskupi. Podkreślają, że Papież od samego początku pontyfikatu postawił w centrum uwagi Osobę Chrystusa, Odkupiciela człowieka. Bronił godności człowieka, był obrońcą życia na każdym etapie jego rozwoju. ?Ojciec Święty Jan Paweł II rozumiał człowieka, jego słabości, uwikłania i zagubienie. Nikogo nie potępiał, ale też nie przemilczał trudnych problemów. Wiedział, że człowieka stać na więcej, że jest on stworzony do większych rzeczy? – czytamy.

Jak zaznaczają biskupi, ?dobre przeżywanie dni Wielkiego Postu, świętego Triduum Paschalnego i Oktawy Wielkanocy będzie dla Kościoła w Polsce jednocześnie czasem przygotowania do beatyfikacji?. Wskazują też, na czym powinno polegać wielkopostne i wielkanocne odnowienie komunii z Bogiem. Zachęcają, ?aby się przyjrzeć naszym sumieniom?, zadać sobie pytanie, czy w centrum naszego życia jest rzeczywiście Bóg. Piszą o ?uporządkowaniu spraw rodziny?: dobrym przygotowywaniu młodych do przyjęcia sakramentu małżeństwa i potrzebie świadectwa wierności i miłości małżeństw. Biskupi zaznaczają też, że ?także sfera życia publicznego ma istotny wpływ na ludzkie ideały i zachowania?. Dlatego wyrażają zaniepokojenie ?gorszącymi podziałami między ludźmi różnych partii, odwołującymi się równocześnie do wartości chrześcijańskich?. ?Przeżywajmy godnie beatyfikację naszego Rodaka, który słowem i przykładem uczył nas, że można się ?szlachetnie różnić?? ? apelują biskupi, przyznając się jednocześnie do własnych zaniedbań, że ?niejednokrotnie zbyt mało jednoznacznie piętnowaliśmy zło, że nie szukaliśmy dróg porozumienia i jedności?.

Biskupi przekonują, że ?beatyfikacja Jana Pawła II otwiera przed nami nowe perspektywy na przyszłość?. Piszą o zobowiązaniu do głębszego i bardziej twórczego zgłębiania jego dziedzictwa. ?Drogowskazy, jakie pozostawił nam Ojciec Święty, niech nam pomagają w stawianiu czoła nowym wyzwaniom i niech inspirują nasze życie osobiste oraz społeczne? ? piszą.

List będzie odczytywany w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu, a w diecezjach, gdzie biskupi przygotowali listy do diecezjan ? w kolejną.

Beatyfikacja Jana Pawła II odbędzie się w Watykanie 1 maja br., w Niedzielę Bożego Miłosierdzia. Uroczystościom beatyfikacyjnym będzie przewodniczył osobiście papież Benedykt XVI.

(md ? Biuro Prasowe KEP 2011)

#obraz jp2 #jan paweł ii scenariusz na beatyfikację #apel na beatyfikację Jana Pawła II #scenariusz na XI dzień papieski #wizerunek papieża ze zdjęć #dekoracje na beatyfikacje jana pawła II #wielki obraz jana pawła II #zdjecia do obrazu papieza #zdjęcie papieża na beatyfikacje #wielki obraz jana pawła 2

Related posts

Top