Ciekawostki

W twarzach osób chorych dostrzec Chrystusa

W twarzach osób chorych dostrzec Chrystusa
W twarzach osób chorych dostrzec Chrystusa 04.02.2011 Jan Paweł II ustanowił Światowy Dzień Chorego z myślą, by stał się on okazją do refleksji nad tajemnicą

W twarzach osób chorych dostrzec Chrystusa

04.02.2011

Jan Paweł II ustanowił Światowy Dzień Chorego z myślą, by stał się on okazją do refleksji nad tajemnicą cierpienia, a przede wszystkim, aby uwrażliwiał nasze wspólnoty i społeczeństwa na chorych ? zwraca na to uwagę papież Benedykt XVI w tegorocznym orędziu na Dzień Chorego. W polskich obchodach weźmie udział abp Zygmunt Zimowski, przewodniczący dykasterii watykańskiej zajmującej się duszpasterstwem chorych.

W przesłaniu na Dzień Chorego papież przypomina że ?miarę człowieczeństwa określa się w odniesieniu do cierpienia i cierpiącego?, o czym pisał w encyklice ?Spe salvi?. ?W twarzach osób chorych umiejcie zawsze dostrzegać Oblicze oblicz, czyli Chrystusa? ? zachęca Benedykt XVI.

W orędziu, zatytułowanym ?Krwią Jego ran zostaliście uzdrowieni?, papież wspomina swoją modlitwę w Turynie, gdzie wpatrywał się w cierpiące oblicze Chrystusa z Całunu. ?Drodzy chorzy i cierpiący, to właśnie poprzez rany Chrystusa możemy patrzeć oczyma nadziei na wszystko zło, które dotyka ludzkość? ? pisze Benedykt XVI.

Oczekując na spotkanie z okazji Światowego Dnia Młodzieży w Madrycie, w sierpniu 2011 roku, papież kieruje szczególne pozdrowienie do młodzieży, zwłaszcza do tych, którzy doświadczają choroby. Zachęca młodych, by ?spotykali? Jezusa w Eucharystii i służyli Mu, niosąc pomoc ubogim, chorym i cierpiącym.

Chorym Benedykt XVI wskazuje kontemplację Najświętszego Serca Pana Jezusa i ufne wzywanie wstawiennictwa Maryi ? Uzdrowienie chorych i Pocieszycielkę strapionych. Papież pisze również: ?(…) pragnę wyrazić moją jedność z wszystkimi i z każdym z was, czując się współuczestnikiem waszych cierpień i nadziei, którymi na co dzień żyjecie w jedności z Chrystusem ukrzyżowanym i zmartwychwstałym?.

Papież apeluje do władz, aby ?dołożyły starań o rozwój i doskonalenie odpowiednich struktur opieki zdrowotnej, aby służyły one pomocą i były wsparciem dla cierpiących, przede wszystkim dla najuboższych i potrzebujących?. Dziękuje też wszystkim, którzy z miłością poświęcają się służbie chorym w szpitalach, domach opieki i w rodzinach.

A to już wiesz?  Obchody Światowego Dnia Młodzieży w diecezjach

W Tarnowie 11 lutego Mszy św. z okazji Dnia Chorego będzie przewodniczył abp Zygmunt Zimowski, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia i Duszpasterstwa Chorych. Eucharystia z udziałem chorych i ich opiekunów w tarnowskiej katedrze rozpocznie się o godz. 10.30.

Arcybiskup Zimowski odwiedzi w tym dniu Dom Księży Emerytów w Tarnowie, któremu przekaże specjalistyczne łóżko. Wraz z mieszkającymi tam księżmi seniorami odmówi Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Później abp Zimowski wraz z biskupem tarnowskim Wiktorem Skworcem odwiedzą pacjentów Tarnowskiego Ośrodka Onkologicznego w Szpitalu Wojewódzkim im. Św. Łukasza. O godz. 18.30 w kaplicy szpitalnej będzie sprawowana Msza św., podczas której abp Zimowski wygłosi homilię.

Biskup Stefan Regmunt, przewodniczący Zespołu Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia, w Dzień Chorego będzie przewodniczył o godz. 11.00 Mszy św. w kaplicy Miejskiego Szpitala im. Jana Pawła II w Głogowie. W mieście tym działa Wspólnota Cichych Pracowników Krzyża, prowadząca Dom Uzdrowienie Chorych i posługująca niepełnosprawnym. Wydział duszpasterski kurii zielonogórsko-gorzowskiej wraz z diecezjalną Caritas, przygotowali publikację przeznaczoną dla osób chorych i niepełnosprawnych.

Biskup polowy Józef Guzdek odprawi 11 lutego Mszę św. w kaplicy Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. Udzieli także sakramentu namaszczenia chorych oraz dokona poświęcenia relikwiarza św. Rafała Kalinowskiego, patrona szpitalnej kaplicy.

Przewodniczący Episkopatu abp Józef Michalik w sobotę, 12 lutego, poświęci Centrum Medyczno-Charytatywne Caritas w Krośnie. W hospicjum im. bł. Matki Teresy z Kalkuty znajdą pomoc osoby w podeszłym wieku, które borykają się z różnymi problemami zdrowotnymi. Arcybiskup odprawi też Mszę św. w krośnieńskim Domu Pomocy Społecznej.

Przed Dniem Chorego Caritas Polska rozpoczęła akcję ?Twój 1% pomoże zapewnić chorym godne warunki do leczenia i życia?. ? W tym roku Caritas Polska zwraca szczególną uwagę na sytuację ludzi przewlekle chorych, zwłaszcza na wsi i w małych miejscowościach. Warunki, w których przebywają osoby obłożnie chore, są często skrajnie złe ? zwraca uwagę dyrektor Caritas Polska, ks. Marian Subocz. ? Chcemy, by dzięki pomocy Caritas w Polsce, osoby chore, zwłaszcza paliatywnie, miały zapewnione godne warunki leczenia i życia ? zapewnia. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na zakup profesjonalnego sprzętu dla osób obłożnie chorych, który będzie można wypożyczać w diecezjalnych Caritas.

A to już wiesz?  zmarł Abp J. Życiński

Wszystkie inicjatywy, które będą podjęte przez poszczególne diecezje z okazji Dnia Chorego, mają być zachętą do bardziej efektywnej opieki nad cierpiącymi, a także przygotowaniem do uroczystych obchodów Światowego Dnia Chorego, które będą miały miejsce w 2013 r. w sanktuarium maryjnym w Altötting, w Niemczech.

Światowy Dzień Chorego po raz pierwszy obchodzono 11 lutego 1993 roku. Ustanowił go Jan Paweł II w liście do ówczesnego przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia kard. Fiorenzo Angeliniego z 13 maja 1992 r., wyznaczając na obchody wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes, przypadające 11 lutego.

(md ? Biuro Prasowe KEP 2011)

#zdjecia na obraz papieza #twarze ludzi cierpiących #scenariusz na dzień chorego

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy