Narodowy Dzień Życia

Terlikowski, Grysiak i miasto Szczecin – przyjaźni życiu i rodzinie

21 marca po raz czwarty zostały przyznane Tulipany Narodowego Dnia Życia – nagrody dla zasłużonych dla propagowania wartości rodzinnych dziennikarzy, artystów, inicjatyw

21 marca po raz czwarty zostały przyznane Tulipany Narodowego Dnia Życia ? nagrody dla zasłużonych dla propagowania wartości rodzinnych dziennikarzy, artystów, inicjatyw społecznych oraz samorządów. Wręczenie nagród miało miejsce podczas konferencji prasowej inaugurującej dziewiątą edycję kampanii społecznej związanej z obchodami Narodowego Dnia Życia, która w tym roku organizowana jest pod hasłem ?Kierunek: dziecko?.

Mimo, że na szczeblu państwowym trudno dziś dostrzec działania kompleksowo wspierające rodzinę, Polska okazuje się być bogata w inicjatywy prorodzinne.  Często realizowane są one w małych społecznościach i pozostają znane tylko w lokalnym środowisku.Tulipany Narodowego Dnia Życia mają służyć promowaniu tych dobrych wzorców.

– Celem konkursu jest dowartościowanie i promocja tych przejawów aktywności społecznej, które przyczyniają się do budowy silnych więzi rodzinnych, wzmacniają rolę społeczną rodziny bądź jej pozycję ekonomiczną ? wyjaśnił Marek Plotzke z Fundacji Narodowego Dnia Życia.

Nagrody przyznało jury złożone między innymi z naukowców, działaczy społecznych i artystów. W tym roku uhonorowało:

w kategorii dziennikarz ? Tomasza Terlikowskiego, który w czasie swojej wieloletniej pracy dziennikarskiej, dał się poznać jako osoba, wytrwale występująca w obronie wartości podstawowych dla naszej cywilizacji. Redaktor Terlikowski potrafi w wiarygodny  i zarazem atrakcyjny dziennikarsko sposób przedstawić prawdę o  związku kobiety i mężczyzny jako podstawie małżeństwa i rodziny, ze swej natury otwartych na nowe życie, i stanowiących dla  dzieci najlepszą przestrzeń dorastania w miłości do odpowiedzialnej wolności.

w kategorii inicjatywa społecznaFederację Inicjatyw Oświatowych, która od 13 lat wspiera przekazywanie szkół stowarzyszeniom zakładanym przez rodziców. Od początku działania FIO już 400 szkół zagrożonych uprzednio zamknięciem ?zmieniło właściciela?, a ogromna część z nich działa z sukcesem.

w kategorii dzieło kultury ? Brygidę Grysiak za książkę ?Wybrałam życie”, która może pomóc wielu ludziom wybrać życie przeciwko pokusom nicości. Zebrane w tomie reportaże przedstawiają dzieje decyzji kobiet, których dotknęła myśl o aborcji. Wiele rożni bohaterki książki Grysiak: wiek, wykształcenie, wykonywany zawód, pozycja społeczna. Łączy jedno: doświadczenie wolności wyboru życia przeciwko różnym wygodnym bądź zideologizowanym “podpowiedziom”, których tak chętnie dostarcza współczesność.

A to już wiesz?  Ojciec Święty przyjął z zadowoleniem informację o kampanii zachęcającej młodych do zawierania związków małżeńskich

w kategorii samorząd przyjazny rodzinie ? Miasto Szczecin za tworzenie przestrzeni przyjaznej rodzinie. Szczecin jako kolejne polskie miasto wprowadził Kartę Dużej Rodziny. Warto zwrócić uwagę na fakt, że projekt ?Szczecin przyjazny rodzinie? zapewnia wsparcie rodzicom posiadającym nawet dwójkę dzieci. W ciągu pół roku funkcjonowania projektu skorzystało z niego ponad sześć i pół tysiąca szczecińskich rodzin. Godną pochwały praktyką jest również zachęcanie prywatnych przedsiębiorców do przyłączenia się do  programu.

Przyznano również dwa wyróżnienia w kategorii inicjatywa społeczna, dla Stowarzyszenie KoLiber za kampanię ?KoLiber dla życia? oraz dla Komitetu Budowy Pomnika Dzieci Utraconych w Koszalinie.

***

Narodowy Dzień Życia to święto, uchwalone przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2004 roku. W ubiegłych latach obchody odbywały się m.in. pod hasłami: ?Dom pełen skarbów?, ?Być ojcem – rola życia?, ?Razem na zawsze? i ?Jestem mamą ? to moja kariera?.

Fundacja Komitetu Obchodów Narodowego Dnia Życia jest organizatorem kampanii społecznych promujących wartości rodzinne. Jej celem jest wzmacnianie rodziny poprzez rozwój osobisty i budowę zdrowych więzi społecznych. Więcej informacji na www.ndz.org.pl 

Partnerzy kampanii: Fundacja MaterCare Polska, Starostwo Powiatowe w Wołominie

Patroni medialni: Program Pierwszy Telewizji Polskiej S.A., Gość Niedzielny, Radio Warszawa, Portal PCh24.pl 

Istnieje możliwość pobrania zdjęć z uroczystości w biurze prasowym fundacji.

Źródło Fundacja Komitetu Obchodów Narodowego Dnia Życia. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy