Episkopat

Święty abp Bilczewski: zawsze sposobna jest pora mówić o sumieniu

Święty abp Bilczewski: zawsze sposobna jest pora mówić o sumieniu

29.06.2010

?Chrześcijańskie wychowanie młodego pokolenia domaga się harmonijnej współpracy domu rodzinnego, szkoły i Kościoła? ? podkreślają biskupi. Z okazji 150. rocznicy urodzin abp. Józefa Bilczewskiego kierują do wiernych list, w którym przypominają postać świętego metropolity lwowskiego.

Abp Józef Bilczewski kierował jedną z największych diecezji w Polsce u progu XX wieku, a teren archidiecezji lwowskiej był mozaiką narodowości, języków i kultur. ?Od pierwszych chwil posługi w diecezji stał się jej troskliwym pasterzem, kochającym ojcem oraz oddanym bez reszty pokornym sługą Boga i ludzi? ? przypominają biskupi w liście z okazji 150. rocznicy urodzin hierarchy. To z jego inicjatywy zrodziła się praktyka wspólnych adoracji Najświętszego Sakramentu w pierwsze niedziele miesiąca. W obliczu zniszczeń wojennych, materialnych i duchowych, abp Józef Bilczewski napisał do wiernych list na temat sumienia. Przypomniał w nim, że ?zawsze sposobna jest pora mówić o sumieniu, ale bardziej jeszcze w chwili obecnej, kiedy przez ziemie i dusze nasze przeszedł straszny huragan wojenny, który odsłonił niejedno niedomaganie sumienia, a nawet niemoce ciężkie.?

Nawiązując do tego, biskupi zaznaczają, że ?ten huragan niszczenia sumień dał o sobie znać jeszcze mocniej w kolejnych latach minionego stulecia poprzez dramaty hitleryzmu i komunizmu?. Przypominają słowa Jana Pawła II wypowiedziane w Skoczowie: ?Polska woła dzisiaj nade wszystko o ludzi sumienia!?. ?Obecne dążenie do budowania wspólnej Europy wyda dobre owoce jedynie wówczas, gdy będzie się dokonywać na fundamencie prawego sumienia, ewangelicznej prawdy i szacunku dla każdego człowieka. Ma on bowiem prawo do miłości, gdy jest dopiero pod sercem matki i ma prawo do szacunku oraz troskliwej miłości wówczas, gdy jest już w przedsionku wieczności? ? piszą biskupi. Podkreślają, że do kształtowania ludzi o prawym sumieniu i wychowaniu ich w duchu Ewangelii potrzeba ogromnego wysiłku rodziców, nauczycieli oraz kapłanów. ?W nowej rzeczywistości trzeciego już tysiąclecia i zjednoczonej Europy potrzeba kolejnych, odważnych świadków Ewangelii, którzy nie tylko słowem, ale postawą i świadectwem ewangelicznego życia wskażą drogę ku szczęśliwej przyszłości? – czytamy.

Biskupi przypominają, że w jednym z kazań abp Józef Bilczewski, stawiając wiernym pytanie: ?Czego dziś i zawsze narodowi najbardziej potrzeba??, udzielił jednoznacznej odpowiedzi: ?Ludzi mądrych, pracowitych, a przede wszystkim ludzi uczciwych ? świętych nam potrzeba!?

Zachęcają, by przypadająca w tym roku 150. rocznica urodzin św. abp. Józefa Bilczewskiego – urodzonego 26 kwietnia 1860 r. – pobudziła serca wiernych do wdzięczności za kapłanów oraz modlitwy o powołania i ?konkretnej troski w domach rodzinnych, szkołach, parafiach i wspólnotach religijnych o to, aby ziarno Bożego wezwania trafiało na urodzajną glebę młodych serc, a nade wszystko prawych sumień, i nie zostało zagłuszone lub zmarnowane?.

Abp Józef Bilczewski urodził się 26 kwietnia 1860 r. w Wilamowicach koło Kęt, w obecnej diecezji bielsko-żywieckiej, dawnej krakowskiej. Jak podkreślają biskupi, dom rodzinny stał się dla niego pierwszą szkołą modlitwy, wiary i miłości. ?Na fundamencie żywej wiary oraz prawego sumienia dojrzewało w sercu Józefa umiłowanie Bożej prawdy i naturalna otwartość na drugiego człowieka? ? czytamy. Przygotowywał się do studiów uniwersyteckich, ale ostatecznie zamiast medycyny wybrał krakowskie seminarium duchowne i czteroletnie studia na Uniwersytecie Jagiellońskim. 6 lipca 1884 r. został wyświęcony na kapłana w Krakowie przez kard. Albina Dunajewskiego. ?Dalsze studia specjalistyczne w Wiedniu, Rzymie oraz Paryżu pozwoliły mu nie tylko napisać rozprawę doktorską z teologii i przygotować się do habilitacji, ale docenić także na nowo wielką moc ukrytą w darze Eucharystii? ? piszą biskupi. W 1891 r. został profesorem teologii dogmatycznej na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie, piastując przez pewien okres funkcję dziekana fakultetu teologicznego, a także rektora Uniwersytetu. 17 grudnia 1900 r. papież Leon XIII mianował go arcybiskupem lwowskim obrządku łacińskiego.

Kanonizacji abp. Józefa Bilczewskiego dokonał 23 października 2005 r. w Rzymie papież Benedykt XVI. Datę kanonizacji wyznaczył jeszcze Jan Paweł II, podobnie jak przyszły metropolita lwowski ? wychowanek wadowickiego gimnazjum. Podczas beatyfikacji we Lwowie w 2001 r. podkreślał, że abp Józef Bilczewski ?od pierwszych lat kapłaństwa darzył żarliwą miłością Prawdę objawioną, co sprawiło, że z poszukiwań teologicznych uczynił oryginalną drogę realizowania w konkretnych czynach przykazania miłości bliźniego?.

List biskupów został przyjęty na 351. zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski, 9 marca 2010 r. w Warszawie. Jest przeznaczony do odczytania w jedną z niedziel wakacyjnych, według uznania biskupa diecezjalnego.

zdjęcia za: vatican.va

(md ? Biuro Prasowe KEP 2010)

hastagi na stronie:

#modlitwa wiernych na dzień nauczyciela #modlitwa wiernych za nauczycieli #rozważania różańcowe dla nauczycieli #rozważania różańcowe za nauczycieli #modlitwa wiernych na dzień papieski 2010

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


Tagi: #2010   #abp   #aby   #Andrzej   #badania   #bogdan   #czy   #Dlaczego   #dyrektor   #Henryk   #ilu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.