Ewangelizacja

Drogi do Wolności

?Drogi do Wolności?

Wszystkim, którzy tego roku wybiorą się na wakacje nad polskie morze proponujemy odwiedzenie wyjątkowej ekspozycji zatytułowanej ?Drogi do Wolności?. Została ona zorganizowana przez Fundację Centrum Solidarności w Gdańsku i ukazuje dążenie Polaków do wolności w latach 1956-1989. Okazją do zwiedzenia wystawy może być świętowana w sierpniu 30. rocznica powstania ?Solidarności?.

Wystawa powstała 10 lat temu – w dwudziestą rocznicę podpisania porozumień sierpniowych i narodzin ?Solidarności? – ruchu społecznego, który odegrał znacząca rolę w realizowaniu marzeń społeczeństwa polskiego o wolności. Od tego czasu ekspozycja cieszy się sporym zainteresowaniem. Dla starszych jest przypomnieniem wydarzeń, w których w jakiś sposób brali udział, dla młodszych lekcją najnowszej historii.

Obecnie znajduje się przy ul Wały Piastowskie 24 w Gdańsku w podziemiach Komisji Krajowej NSZZ ?Solidarność?. Obejmuje 7 sal o łącznej powierzchni 800 m2. W przyszłości będzie się mieścić w nowej siedzibie Europejskiego Centrum Solidarności.

Drogi do Wolności

sala 1

codzienność PRL

Przedstawiono w niej życie codzienne w PRL. Odtworzono typowy sklep z lat 70. Puste półki (na których stał tylko ocet), brak podstawowych towarów unaoczniają trudności codziennego życia w tamtych latach.

sala 2

wprowadzenie historyczne

Rekonstrukcja celi więziennej przypomina o represjach w Polsce Ludowej. Multimedialna prezentacja ukazuje ?Polskie miesiące?, czyli kolejne wystąpienia narodu na drodze do wolności w latach: 1956, 1968, 1970, 1976, 1980, 1981, 1988 i 1989. Można zobaczyć także inne prezentacje obrazujące ?Opozycję demokratyczną?, czyli ugrupowania walczące z władzą komunistyczną; ?Kościół? i jego udział w przemianach i głoszeniu wolności sumienia, ?Emigracja?, ?Kultura niezależna? – działalność za granicą i w drugim obiegu oraz ?Państwo totalitarne? i ?Życie codzienne w PRL?.

sala 3

sierpień 1980 (14 sierpnia – 31 sierpnia 1980)

Wejście do tej sali przypomina ukwieconą bramę Stoczni Gdańskiej z sierpnia 1980 roku. Odwiedzający mogą poczuć tutaj atmosferę 18 dni strajku, który stał się początkiem końca komunizmu w Europie. Można tu zobaczyć popiersie Lenina narzuconego przez władzę ?patrona? stoczni, obejrzeć film opowiadający o strajku, posłuchać oryginalnych przemówień, nagrań z negocjacji i piosenek strajkujących. Także tutaj umieszczono sosnowe tablice z 21 postulatami strajkujących, stolik, przy którym były przygotowywane komunikaty dotyczące strajku oraz kawał styropianu kojarzony z codziennością strajkujących. Odtworzono także salę BHP, czyli miejsce, gdzie były prowadzone negocjacje. Ważnym elementem jest także przedstawiona tutaj historia słynnego na cały świat loga Solidarności stworzonego przez gdańskiego grafika Jerzego Janiszewskiego.

sala 4

solidarność i nadzieja (1 września 1980 – 12 grudnia 1981)

Ekspozycja prezentuje tzw. karnawał Solidarności, czyli 16 miesięcy legalnej działalności związku. Rozkwitało wtedy życie kulturalne i społeczne. Powstał pomnik ofiar grudnia 1970 roku. Artyści cieszyli się względną swobodą, kabarety żartowały z władzy. Odbył się Festiwal Piosenki Prawdziwej, gdzie pierwszy raz publicznie występowano bez cenzury.

sala 5

stan wojenny 13 grudnia 1981 – 22 lipca 1983

W tej sali upamiętniono czas stanu wojennego. Zwiedzający mogą posłuchać przemówienia gen. Wojciecha Jaruzelskiego oraz konferencji rzecznika rządu Jerzego Urbana. Kontrastują z nimi nagrania kazań ks. Jerzego Popiełuszki – kapelana Solidarności. W gablotach znajdują się naklejki, plakietki Solidarności, a na ścianach ?sprzęt? ZOMO do rozpędzania demonstracji. Można zobaczyć także rekonstrukcję podziemnej drukarni.

sala 6

retrospektywa filmowa

W tej sali można obejrzeć 7 minutowy przegląd filmów archiwalnych nawiązujących do wystąpień społecznych od 1956 do 1989 roku. Znajduje się tam również polskie kalendarium historyczne obejmujące lata 1944-1989.

sala 7

czas zmian

Na koniec wyświetlany jest film pokazujący przemiany w krajach Europy środkowej i wschodniej. Wspominamy m.in. obrady Okrągłego Stołu w Polsce (luty – kwiecień 1989 roku), pierwsze wolne wybory do senatu i kontraktowe do sejmu (4 czerwca 1989 rok) oraz odzyskiwanie niepodległości przez poszczególne kraje Europy Środkowej i Wschodniej.

Opracowała na podstawie: www.ecs.gda.pl

Katarzyna Bogucka

(Częstochowa)

Wystawa stała ?Drogi do Wolności?

ul. Wały Piastowskie 24, 80-855 Gdańsk

tel.: (58) 308 44 28

Wystawa czynna: wt-nd, g. 10.00-18.00

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


Tagi: #abp   #Abp Józef Michalik   #aby   #Apostolskiego   #Arcybiskup   #biskupi   #biskupów   #Celestino   #celestino migliore   #dla   #Dzisiaj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.