Ewangelizacja

Nocne czuwanie w intencji powołań i powołanych

Nocne czuwanie w intencji powołań i powołanych

Kalwaria Zebrzydowska, 07.06.2010

Na czerwiec zaplanowano Ogólnopolskie Nocne Czuwanie w intencji powołań. Odbędzie się ono w sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej po raz siódmy.

Czuwanie modlitewne w nocy z 12 na 13 czerwca prowadzić będą przedstawiciele różnych stanów, zgromadzeń zakonnych i seminariów duchownych polskich diecezji. Towarzyszyć mu będzie hasło roku duszpasterskiego: ?Bądźmy świadkami Miłości?. Czuwanie rozpocznie się o godz. 20.00. Modlitwa o nowe powołania będzie szczególną intencją modlitwy różańcowej, Apelu Jasnogórskiego, adoracji Najświętszego Sakramentu. O północy zostanie odprawiona Eucharystia. W programie czuwania, oprócz modlitwy przewidziano pantomimę ?Uczta Miłości?, koncert ewangelizacyjny oraz świadectwa osób różnych stanów na temat odkrywania i realizowania życiowego powołania. Ogólnopolskie Nocne Czuwanie zakończy Droga Krzyżowa ze świecami na Kalwaryjskich Dróżkach.

Idea organizowania czuwań modlitewnych
Idea organizowania Nocnych Czuwań modlitewnych w intencji powołań, w sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej, zrodziła się jako nasza odpowiedź na zaproszenie Ojca Świętego Jana Pawła II. W Orędziu na 41 Tydzień Modlitw o Powołania do Kapłaństwa i Życia Konsekrowanego w Kościele (02.05.2004 r.) napisał: ?Stwierdzam z radością, że w wielu Kościołach partykularnych tworzą się ?wieczerniki? modlitwy o powołania. W wyższych seminariach duchownych i w domach formacji instytutów zakonnych i misyjnych odbywają się spotkania poświęcone modlitwie w tej intencji. Wiele rodzin staje się małymi ?wieczernikami? modlitwy, pomagając młodym odpowiedzieć z odwagą i wielkodusznością na wezwanie Boskiego Mistrza? (nr 2). Słowa te zmotywowały nas, aby ?wieczernik? modlitwy zaistniał również w sanktuarium kalwaryjskim, tak umiłowanym przez Sługę Bożego. Warto przypomnieć, że Jan Paweł II – największy z pielgrzymujących do sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej – przybywał tu bardzo często z niedalekich Wadowic: jako dziecko, w młodości, później będąc kapłanem i biskupem krakowskim, a także dwa razy jako papież. Prosił, aby tutaj modlono się za niego tak za życia, jak i po śmierci. Uznaliśmy, że taki ?wieczernik? modlitwy będzie najlepszą odpowiedzią na Jego życzenie, zwłaszcza w doniosłym i odpowiedzialnym zadaniu wspierania powołań i powołanych. Wciąż żywe i aktualne pozostają słowa Chrystusa: ?Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało. Proście więc Pana żniwa, by wyprawił robotników na swoje niwo? (Mt 9, 37).

Cel i program czuwania
Inicjatywa czuwań nocnych w intencji powołań w sanktuarium kalwaryjskim owocuje corocznym spotkaniem osób różnych stanów, które łączą się w modlitewnym zawierzeniu Panu Bogu osób Jemu poświęconych: papieża, biskupów, kapłanów, osób konsekrowanych. Celem tych czuwań jest – jak nazwa wskazuje ? prośba o nowe powołania kapłańskie, zakonne i misyjne w Kościele Chrystusowym oraz w intencji młodych ludzi stojących przed trudnym wyborem drogi życiowej. Naszą modlitwą otaczamy zawsze Sługę Bożego Jana Pawła II, prosząc Boga o Jego rychłą kanonizację. Te modlitewne intencje będą nam towarzyszyć także podczas tegorocznego czuwania na wzgórzu kalwaryjskim. W programie czuwania, oprócz modlitwy (Modlitwa Różańcowa, Apel Jasnogórski, Adoracja Najświętszego Sakramentu i Droga Krzyżowa), przewidziano pantomimę ?Uczta Miłości?, koncert ewangelizacyjny oraz świadectwa osób różnych stanów na temat odkrywania i realizowania życiowego powołania.
Poszczególne czuwania modlitewne prowadzą przedstawiciele zgromadzeń zakonnych męskich i żeńskich, seminariów duchownych oraz młodzież. Dzieje się tak od samego początku, tj. o 2004 r. Wśród uczestników czuwań są reprezentanci kilkudziesięciu zgromadzeń zakonnych, instytutów życia apostolskiego, seminarzyści zakonni i diecezjalni, młodzież, zorganizowane grupy duszpasterskie i liczni pielgrzymi z różnych stron Polski. Co cieszy, z roku na rok przybywa coraz więcej osób.
Czuwanie modlitewne w intencji powołań, które odbywa się zawsze w drugą sobotę czerwca, weszło już na stałe do kalendarza wydarzeń religijnych kalwaryjskiego sanktuarium.

Zobacz także:
Sanktuarium Pasyjno-Maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej

(o. Zefiryn Mazur OFM/md ? Biuro Prasowe KEP 2010)

hastagi na stronie:

#czuwanie nocne w intencji jana pawła II scenariusz #adoracje najświętszego sakramentu teksty na rok 2011 #adoracja o Janie Pawle Ii #pantomima scenariusz

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


Tagi: #2010   #boga   #Bogu   #Caritas   #dla   #domu   #duchu   #duszpasterski   #etap   #Ewangelizacji   #III

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.