Episkopat

Rozpoczęły się obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej

Rozpoczęły się obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej 07.04.2010 Duchowni prawosławni i katoliccy modlili się dziś (7 kwietnia) w intencji ofiar mordu na oficerach polskich w

Rozpoczęły się obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej

07.04.2010

Duchowni prawosławni i katoliccy modlili się dziś (7 kwietnia) w intencji ofiar mordu na oficerach polskich w Katyniu. Konferencję Episkopatu Polski reprezentował przewodniczący Rady Episkopatu ds. Ekumenizmu bp Tadeusz Pikus i zastępca sekretarza generalnego KEP ks. Jarosław Mrówczyński. Spotkanie rozpoczyna obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

– Spotkanie w Katyniu ma charakter duchowy, religijny. Tak je pojmujemy. Chcemy Panu Bogu polecić osoby, które zostały zamordowane ? mówi ks. Jarosław Mrówczyński. ? Chcemy również ocalić od zapomnienia fakt, który miał miejsce 70 lat temu. Jest on wciąż znakiem ostrzegawczym dla pokoleń współczesnych. Znakiem tego, jak okrutny może być człowiek, który działa poza systemem wartości i który neguje Pana Boga w swoim sercu i w życiu społecznym ? podkreśla zastępca sekretarza generalnego Episkopatu, który wziął udział w dzisiejszych obchodach rocznicy zbrodni katyńskiej.

Z ramienia Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego do Katynia przybyli biskup smoleńsko-wiaziemski Teofilakt i igumen Filip Riabych, zastępca przewodniczącego Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego. Wspólnie z przedstawicielami Kościoła katolickiego z Polski modlili się w miejscu, gdzie pochowani są Rosjanie zamordowani przez system stalinowski oraz nad mogiłami w Katyniu, gdzie pochowani są jeńcy polscy. Duchowni prawosławni i katoliccy odmówili modlitwy w intencji ofiar mordu na oficerach polskich w Katyniu. Modlitwie ekumenicznej przewodniczył bp Tadeusz Pikus.

10 kwietnia w tych samych miejscach odbędą się uroczystości z udziałem prezydenta Lecha Kaczyńskiego i członków Federacji Rodzin Katyńskich. Episkopat Polski reprezentować będzie biskup polowy Wojska Polskiego Tadeusz Płoski.

Wszyscy będą uczestniczyć we Mszy św. i modlitwach ekumenicznych, a także złożą wieńce i wezmą udział w apelu poległych na Polskim Cmentarzu Wojennym w Katyniu.

Jak wymienia ks. Zbigniew Kępa z Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego, wśród zamordowanych w 1940 r. z rąk NKWD więźniów obozów w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku było 29 kapelanów wojskowych.

Zobacz także:
Wypowiedź ks. Jarosława Mrówczyńskiego – mp3

(jl ? Biuro Prasowe KEP 2010)

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.