Episkopat

Trzech Króli, święto misjonarzy i dzieci zaangażowanych w misje

Misjonarze jak Trzej Królowie zostawili swoje domy i poszli. Dziś głoszą Ewangelię w blisko 100 krajach. Prostym SMS-em możemy pomóc ponad 2 tysiącom polskich misjonarzy. 6 stycznia to także Misyjny Dzień Dziecka.

Dzień solidarności z polskimi misjonarzami
Uroczystość Objawienia Pańskiego, 6 stycznia, to dzień modlitw za polskich misjonarzy i okazja do wsparcia prowadzonych przez nich projektów. Tegorocznym obchodom dnia solidarności z polskimi misjonarzami towarzyszy hasło, nawiązujące do Roku Kapłańskiego: ?Wierność Chrystusa ? wierność misjonarza?. Jak wskazuje ks. Tomasz Atłas, sekretarz Komisji ds. Misji, z krajów misyjnych napływa coraz więcej próśb o kapłanów. Dlatego w tym roku w Polsce Komisja ds. Misji chce skupić się zachęcaniu kapłanów, którzy wahają się, czy podjąć pracę w krajach misyjnych.

Wszyscy, którzy już posługują na misjach potrzebują naszej modlitwy, aby nie ustać w tej drodze. – O misjonarzach pamiętamy zwykle przy okazji 6 stycznia, II Niedzieli Wielkiego Postu czy obchodzonego w październiku Tygodnia Misyjnego, tymczasem oni codziennie zmagają się z licznymi trudnościami – mówi ks. Atłas, zachęcając do modlitwy za misjonarzy.

Uroczystość Objawienia Pańskiego przypomina także o powszechnym obowiązku głoszenia Chrystusa i wspierania misji. W kościołach całej Polski zbierana będzie składka na rzecz misji. Środki uzyskane z niej przeznaczane są na wspieranie działalności polskich misjonarzy oraz na utrzymanie Centrum Formacji Misyjnej, gdzie odbywa się przygotowanie do pracy misyjnej.

Już 1 stycznia ruszyła kolejna edycja akcji ?Misyjny SMS?. Dzięki niej będzie można wspomóc dzieła prowadzone przez polskich misjonarzy, wysyłając SMS o treści ?Misje? na numer 72032 (koszt SMS-a to 2,44 zł z VAT). Operatorzy nie będą pobierać prowizji, stąd cała suma (potrącona o podatek VAT) przeznaczona zostanie na pomoc misjom. Telewizja Polska włączyła się w akcję wspierania misjonarzy poprzez emisję spotów informacyjnych.

Obecnie na misjach w 94 krajach świata pracuje 2134 polskich misjonarzy. W tej liczbie jest 286 księży diecezjalnych (tzw. fideidonistów), 1147 księży i braci zakonnych, 660 sióstr zakonnych oraz 41 osób świeckich.

Komisja Episkopatu Polski ds. Misji wspiera pracę ewangelizacyjną misjonarzy. Pomaga im też w budowie i utrzymaniu kościołów, ale i w prowadzeniu szpitali, szkół, przedszkoli i domów opieki, w walce z głodem i ubóstwem ludzi, wśród których żyją i pracują. Od 1984 r. Komisja prowadzi Centrum Formacji Misyjnej. Jego celem jest przygotowanie nowych misjonarzy spośród księży diecezjalnych (zwanych fideonistami), osób świeckich, a także zakonnych, których zgromadzenia nie dysponują własnymi ośrodkami formacji misyjnej. Centrum Formacji Misyjnej służy także swą gościnnością misjonarzom, przebywającym w Polsce.

W roku 2010 przypada 20. rocznica ogłoszenia encykliki misyjnej Jana Pawła II ?Redemptoris Missio?. Obchodzić będziemy także 10. rocznicę działalności MIVA Polska, która pomaga w wyposażeniu misjonarzy w środki transportu, oraz 5. rocznicę istnienia Dzieła Pomocy Ad Gentes.

Misyjny Dzień Dziecka
Uroczystość Trzech Króli jest również Misyjnym Dniem Dzieci. Mali misjonarze spotykają się na modlitwie za swoich rówieśników w krajach misyjnych, wystawiają jasełka misyjne. W wielu diecezjach odbędzie się wówczas zakończenie i podsumowanie inicjatywy ?Kolędnicy Misyjni?, prowadzonej przez Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci. Mali kolędnicy tym razem zbierali pieniądze na pomoc dla swoich rówieśników w Pakistanie.

Światowy Misyjny Dzień Dziecka ustanowił 61 lat temu papież Pius XII. Polskie dzieci po raz pierwszy obchodziły go w styczniu 1984 r.

hastagi na stronie:

#pieśni na trzech króli #kazanie na trzech króli #katecheza o objawieniu pańskim

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


Tagi: #2010   #aby   #biskupa   #cija   #czy   #edwarda   #gdzie   #gnie   #Góra   #II   #III

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.