Wydarzenia

Abp Gołębiewski: Musimy nauczyć się rozmawiać

18.11.2010

O problemach społeczno-politycznych, jako kontekście działania Kościoła w Polsce dyskutowali zebrani w środę 17 listopada w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski członkowie Rady ds. Apostolstwa Świeckich. Jak zaznacza przewodniczący Rady abp Marian Gołębiewski następne spotkanie będzie dotyczyło wewnętrznego dialogu w Kościele.

?Wybrane problemy społeczno polityczne jako kontekst działania Kościoła w Polsce? – referat na ten temat był przedmiotem dyskusji podczas spotkania Rady ds. Apostolstwa Świeckich. Wygłosił go rektor UKSW ks. prof. dr hab. Henryk Skorowski. Sięgnął głęboko do fundamentów sporów, jakie obecnie się toczą, zarysowując tło polityczne, w którym działa Kościół. Podkreślił, że w dalszym ciągu trwa spór o charakter państwa i o charakter prawa stanowionego, a także spór o wartości oraz o koncepcję wolności. Rektor UKSW dotknął też spraw gospodarki rynkowej i etyki biznesu. Jak zauważa abp Gołębiewski, jest to zagadnienie bardzo aktualne, ponieważ są firmy, w których pracownicy są wykorzystywani, a bojąc się o utratę posady, zmuszeni są pracować o wiele dłużej niż to przewiduje kodeks pracy, również w niedziele i święta. – Z etyką nie ma to nieraz nic wspólnego ? podkreśla abp Gołębiewski.

Uczestnicy spotkania poruszyli też zawarty w referacie temat kulturowego kontekstu działania Kościoła, zagrożeń współczesną globalizacją; mówili o tożsamości historycznej. Podkreślali wagę problemu, jakim jest określenie koncepcji polskości. – To są ciągle pytania, które czekają na odpowiedź ? zaznacza abp Gołębiewski. Uczestnicy spotkania Rady ds. Apostolstwa Świeckich dostrzegli podczas dyskusji, jak ważny i potrzebny jest dialog i rozmowa. – Doszliśmy do wniosku, że podejmiemy sprawę tzw. dialogu wewnętrznego w ramach Kościoła. Musimy nauczyć się dialogować, żeby być bardziej czytelnym dla świata ? zapowiada abp Gołębiewski.

Rada ds. Apostolstwa Świeckich zbiera się zwykle dwa razy w roku, w Warszawie lub Wrocławiu. Następne spotkanie zaplanowano we Wrocławiu na połowę maja 2011 r.

Posłuchaj nagrań:
Abp Marian Gołębiewski podsumowuje spotkanie Rady ds. Apostolstwa Świeckich
[audio:http://episkopat.pl/%E2%80%9Dhttp://www.episkopat.pl/pliki_muzyczne/files_muzyczne/aglb2.mp3]
Abp Gołębiewski: Trzeba nauczyć się rozmawiać
[audio:http://episkopat.pl/%E2%80%9Dhttp://www.episkopat.pl/pliki_muzyczne/files_muzyczne/aglb3.mp3]
Abp Marian Gołębiewski: Wszyscy jesteśmy wezwani do świętości
[audio:http://episkopat.pl/%E2%80%9Dhttp://www.episkopat.pl/pliki_muzyczne/files_muzyczne/aglb1.mp3]

(jl ? Biuro Prasowe KEP 2010)

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


Tagi: #2010   #aby   #Andrzej   #badania   #bp   #budowania   #cych   #dla   #ds.   #EPISKOPATU   #jak

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.