KAI

Kuba: kapłani santerii przepowiadają rok żałoby

Babalaos – kapłani kubańskiej religii santeria – przepowiadają, że rok 2007 będzie czasem żałoby. Zalecają też prezydentowi Fidelowi Castro przestrzeganie zaleceń lekarskich podczas rekonwalescencji. W

Babalaos – kapłani kubańskiej religii santeria – przepowiadają, że rok 2007 będzie czasem żałoby. Zalecają też prezydentowi Fidelowi Castro przestrzeganie zaleceń lekarskich podczas rekonwalescencji.
W tradycyjnym liście noworocznym, przedstawionym na konferencji prasowej w Hawanie, babalaos napisali, że rok 2007 będzie w całym świecie naznaczony wojnami, epidemiami i interwencjami zbrojnymi. Babalaos są bardzo poważani na Kubie, gdzie duża część 11 mln mieszkańców praktykuje santerię, religię przybyłą wraz z niewolnikami z Afryki, obecną także na Haiti i w Brazylii.

Babalao Lazaro Cuesta oświadczył, że mimo pozornego spokoju, wróżby na rok 2007 “mówią o możliwym spisku, interwencjach wojskowych i zerwaniu przymierzy między zaprzyjaźnionymi krajami”. Wskazał również, że “ten, kto nie odda swojego miejsca we właściwym czasie, ryzykuje, że staną się rzeczy nieprzewidziane”. Nawiązał tym samym do sytuacji prezydenta Fidela Castro, który z powodu stanu zdrowia przekazał w lipcu 2006 r. władzę na Kubie swojemu Raúlowi i z trudem wraca do zdrowia po operacji przewodu pokarmowego.

Również babalao Victor Betancourt nawiązał do stanu zdrowia głowy państwa. Wezwał jego lekarzy, by nie dopuścili do infekcji i dbali o jego zdrowie neurologiczne. Jednocześnie przepowiedział, że w tym roku może nastąpić “otwarcie gospodarcze” Kuby, związane ze zwiększeniem importu, dzięki “elementom, które mamy pod stopami, takim jak ropa naftowa”.

Nas rokiem 2007 ma czuwać bóstwo myśliwych Oshosi, które – jak głosi tegoroczny list kapłanów santerii – “współpracuje ze swoim bratem i zapewnia mu konieczną pomoc”, a także jest powiązane z policją i więzieniami.
pb (KAI/AFP) / Hawana

Źródło: Katolicka Agencja Informacyjna

A to już wiesz?  Jak będzie przebiegać dzisiejszy ingres abp. Wielgusa do warszawskiej katedry

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy