KAI

Dziś mija pierwsza rocznica śmierci ks. Twardowskiego

Dziś mija pierwsza rocznica śmierci ks. Twardowskiego
Dzisiaj, 18 stycznia, mija pierwsza rocznica śmierci ks. Jana Twardowskiego, jednego z najbardziej lubianych polskich poetów. Uroczystości rocznicowe odbędą się w kościele ss. wizytek w Warszawie, z którym kapłan związany był przez wiele lat. Przez cały dzień będzie też można odwiedzać grób ks. Twardowskiego w Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie.
Uroczystości rocznicowe rozpoczną się w kościele ss. wizytek w Warszawie o godz. 16.30 recytacją wierszy ks. Twardowskiego. O godz. 17.00 odprawiona zostanie Msza św. koncelebrowana w intencji zmarłego, po czym nastąpi poświęcenie jego epitafium. Na zakończenie, o godz. 18.15 będzie można obejrzeć poświęcony mu film dokumentalny.

Przez cały dzień, od godz. 10 do 19 będzie można nawiedzać grób księdza w Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie. Grób ten znajduje się obok symbolicznego grobu Jana Pawła II. Każdego dnia modlą się w tym miejscu pielgrzymi przybywający ze wszystkich parafii warszawskich.

Ks. Jan Twardowski urodził się 1 czerwca 1915 r. w Warszawie. Był magistrem filologii polskiej, żołnierzem AK, walczył w Powstaniu Warszawskim. Święcenia kapłańskie przyjął w 1948 r. Przez niemal pół wieku związany był z warszawskim kościołem sióstr wizytek, którego był wieloletnim rektorem.

Debiutował w 1937 r. tomem “Powrót Andersena” wydanym w nakładzie 30 egz. Mianem właściwego debiutu określa się wydane w 1970 r. “Znaki ufności”, które razem z tomem “Niebieskie okulary” uczyniły ze skromnego księdza bohatera kultury masowej. Ostatnie dziesięciolecie ubiegłego wieku to wprost eksplozja jego popularności – ukazało się kilkanaście biografii ks. Twardowskiego i wywiadów z nim, a co kilka miesięcy pojawiały się na rynku wznowienia jego dzieł i wybory poezji.

Niektóre aforyzmy, fragmenty wierszy weszły już do języka potocznego: “Spieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą..”., czy “Kochamy wciąż za mało i zawsze za późno”. Najbardziej znane tomiki wierszy ks. Twardowskiego to: “Nie przyszedłem pana nawracać”, “Miłość za Bóg zapłać”, “Miłość miłości szuka”. Dużym powodzeniem cieszą się także zbiory jego opowieści i anegdot, które powstawały na początku z myślą o dzieciach: “Zeszyt w kratkę”, “Niecodziennik”, “Elementarz ks. Twardowskiego dla grzeszników i świętych”.

Ksiądz – poeta nie lubił mówić o sobie jako o poecie – twierdził jedynie, że pisze wiersze. “Jestem tylko księdzem piszącym wiersze, dla którego wiara jest wciąż ważniejsza niż poezja. I to z czasem coraz bardziej” – powtarzał. Choć jego książki osiągały niekiedy stutysięczne nakłady, on sam za każdym razem, kiedy odbierał jakąś nagrodę albo udzielał wywiadu, był szczerze zdziwiony, że ktoś go jeszcze czyta. Wśród swoich poetyckich “idoli” wymieniał Adama Mickiewicza, Annę Kamieńską i Czesława Miłosza. Ks. Twardowski słynął z poczucia humoru. “Jestem już leciwy, to znaczy otoczony pleśnią, grzybami i honorami” – komentował nadanie mu doktoratu honoris causa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Przy innej okazji zapytany jak sobie radzi z namiętnościami odpowiedział: już sobie radzę.

Otrzymał wiele nagród literackich m in. PEN-Clubu, w 1999 został doktorem honoris causa KUL. Senat uczelni podkreślił przy tej okazji, że twórczość ks. Twardowskiego “niesie radość chrześcijańskiej nadziei, uczy głębi spojrzenia na świat i jest wielkim hymnem na cześć Stwórcy i stworzenia”.

Ks. Jan Twardowski zmarł w Warszawie 18 stycznia 2006 r. Miał 90 lat.
maj, bł / Warszawa

Katolicka Agencja Informacyjna

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy

One thought on “Dziś mija pierwsza rocznica śmierci ks. Twardowskiego

Comments are closed.