KAI

Spotkanie papieża z premierem Wietnamu potwierdzone

Spotkanie papieża z premierem Wietnamu potwierdzone Premier Wietnamu Nguyen Tan Dung spotka się z papieżem Benedyktem XVI – ogłosiło wietnamskie ministerstwo spraw zagranicznych. Informację tę

Spotkanie papieża z premierem Wietnamu potwierdzone
Premier Wietnamu Nguyen Tan Dung spotka się z papieżem Benedyktem XVI – ogłosiło wietnamskie ministerstwo spraw zagranicznych. Informację tę potwierdził ustnie dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej ks. Federico Lombardi. Będzie to pierwsza w historii wizyta na tak wysokim szczeblu, gdyż Wietnam i Stolica Apostolska nie utrzymują stosunków dyplomatycznych. Obserwatorzy mają nadzieję, że stanie się ono znaczącym krokiem w ich nawiązaniu.
Konkretna data spotkania nie została ujawniona. Wiadomo jedynie, że Nguyen Tan Dung przybędzie do Rzymu 25 stycznia.

Od kilku lat Watykan i Wietnam pracują nad nawiązaniem stosunków dyplomatycznych. Poprzednia wizyta delegacji wietnamskiej w Watykanie miała miejsce w styczniu 2005 r. W listopadzie 2002 r. przybył tu nawet wicepremier Vu Khoan, aby spotkać się z poprzednim sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kard. Angelo Sodano.

Dużo częstsze i bardziej regularne były wizyty delegacji watykańskiej w Wietnamie. W sumie odbyło się 14 spotkań. Podczas ostatniej wizyty, pod koniec 2005 r., z wicepremierem Vu Khoan spotkał się prefekt Kongregacji Ewangelizacji Narodów kard. Crescenzio Sepe. Jego wizyta zbiegła się ze zgodą wietnamskiego rządu na utworzenie nowej diecezji Ba Ria. Podczas tej podróży kard. Sepe udzielił również święceń kapłańskim 57 Wietnamczykom.

Krokiem naprzód było także przesłanie przez wietnamski rząd kondolencji po śmierci papieża Jana Pawła II. Władze zezwoliły także na zainstalowanie w katedrze w Hanoi wielkiego ekranu, by w ten sposób umożliwić wiernym uczestniczenie w pogrzebie Jana Pawła II.

W Wietnamie mieszka 6 mln katolików, którzy stanowią 7 proc. mieszkańców kraju. Nastawienie wietnamskiego rządu do Kościoła katolickiego jest ściśle związane z nadzieją, że katolicy mogą odegrać ważną rolę w kwestii pomocy ubogim i niepełnosprawnym, w prowadzeniu przedszkoli i placówek zdrowotnych. Wietnamski rząd dostrzegł również – jak pisze agencja Asia News – że Kościół może także pomóc w sytuacji, gdy kraj trawi korupcja i pęd do bogacenia się. Ważną okolicznością było jednocześnie przystąpienie Wietnamu do Światowej Organizacji Handlu, co uzależniono m.in. od kwestii przestrzegania praw człowieka w tym kraju, łącznie z zagwarantowaniem wolności religijnej.

A to już wiesz?  Ks. Tomasz Węcławski protestuje przeciwko publikacji w 'Rzeczpospolitej'

Nawiązanie stosunków dyplomatycznych może stać się wstępem do uregulowania spraw spornych, do których należą m.in. zwrot ziemi zabranej Kościołowi w 1954 r., zgoda władz na wydawanie niezależnego pisma katolickiego i rozwój kościelnego szkolnictwa.

Zdaniem bp. Nguyena Van Yena, spotkanie papieża z premierem polepszy stosunki wietnamsko-watykańskie, na czym skorzystają katolicy. “Mamy nadzieję, że rząd zezwoli na otwarcie większej liczby seminariów. Na północy kraju mamy tylko jedno, to za mało” – powiedział ordynariusz diecezji Phat Diem, położonej 100 km na południe od Hanoi.
pb (KAI/AFP/AsiaNews) / Watykan

Katolicka Agencja Informacyjna

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy