KAI

‘Tylko Bóg może nas wybawić’ hasłem X Dnia Judaizmu

‘Tylko Bóg może nas wybawić’ hasłem X Dnia Judaizmu “Tylko Bóg może nas wybawić” – pod tym hasłem, pochodzącym z przemówienia Benedykta XVI w obozie

‘Tylko Bóg może nas wybawić’ hasłem X Dnia Judaizmu
“Tylko Bóg może nas wybawić” – pod tym hasłem, pochodzącym z przemówienia Benedykta XVI w obozie w Auschwitz będzie obchodzony w Polsce X Dzień Judaizmu. W tym roku uroczystości centralne odbędą się jutro, 17 stycznia w Trójmieście.
Od rana do późnych godzin wieczornych odbędą się liczne imprezy, które przybliżą judaistyczną tradycję i kulturę i będą okazją do odkrywania nowych dróg porozumienia między przedstawicielami obu wyznań. Zaplanowano m.in. wystawa starodruków, spotkania młodych chrześcijan i wyznawców judaizmu, debaty o roli wiary w pracy naukowej i życiu publicznym, debatę teologa i rabina, wspólną modlitwę o wzajemne zrozumienie. Nie zabraknie też jazzu inspirowanego muzyką klezmerską.

X Dzień Judaizmu zacznie się o godz. 8.15 otwarciem wystawy “Święte wersety” w Bibliotece Gdańskiej PAN, na której zostaną pokazane księgi judaistyczne i chrześcijańskie. Krótkie przemówienia wygłoszą metropolita gdański abp Tadeusz Gocłowski oraz naczelny rabin Polski Michael Schudrich.

Godzinę później w trzech gdańskich szkołach średnich – III i V liceum oraz Zespole Szkół Łączności młodzi chrześcijanie i wyznawcy judaizmu w warszawskiej szkoły żydowskiej będą debatować o tym, czy wierność ideałom jest przepustką do nieba, a na koniec spróbują wspólnie zredagować Deklarację Młodych “Nasze ideały są z nieba wzięte”.

Następnie odbędą się trzy dyskusje: o godz. 10.00 w Akademii Medycznej współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów Stanisław Krajewski, filozof i etyk z KUL s. Barbara Chyrowicz oraz doktor medycyny Bolesław Rutkowski wypowiedzą się na temat, czy nauka jest skazana na konflikt z religią. Godzinę później w seminarium duchownym w Gdańsku-Oliwie naczelny rabin Polski Michael Schudrich oraz ks. Andrzej Luter będą zastanawiać się nad tym, co to znaczy, że członkowie obu wspólnot wyznaniowych mówią, iż idą do nieba.

O godz. 15 odbędą się dwie dyskusje – na Uniwersytecie Gdańskim b. ambasador Izraela Szewach Weiss oraz minister obrony Radosław Sikorski spróbują znaleźć odpowiedź na pytanie, kiedy polityka jest narzędziem pokoju.

A to już wiesz?  Sudan: powstaje sieć rozgłośni katolickich

W Wyższej Szkole Administracji i biznesu Stanisław Krajewski, b. ambasador Polski w Izraelu Maciej Kozłowski oraz prezydent Gdyni Wojciech Szczurek będą dyskutować o tym, czy przekonania religijne mogą być przeszkodą w służbie publicznej.

W tym dniu planowane są dwie modlitwy – za przodków będą modlić się rabin Schudrich i abp Tadeusz Gocłowski na Cmentarzu Nieistniejących Cmentarzy przy ul. 3 Maja w Gdańsku, zaś w kościele św. Jana modlitwę za wiarę i wspólne zrozumienie poprowadzą rabin Maciej Pawlak i bp Mieczysław Cisło. Przesłanie wygłosi metropolita poznański i promotor Dnia Judaizmu abp Stanisław Gądecki.

Wieczorem o godz. 20.00 w Klubie Politechniki Gdańskiej odbędzie się koncert “Jazzmeni na klezmerską nutę”. Gościem specjalnym będzie Tomasz Stańko oraz Bester Quartet. O koszerności opowie zebranym rabin Michael Schudrich. Na wszystkie wystąpienia wstęp jest wolny.

aw / Gdańsk

Katolicka Agencja Informacyjna

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy