KAI

Radio Watykańskie: 50 lat dziennika radiowego

Radio Watykańskie świętowało pierwszego stycznia pięćdziesiątą rocznicę powstania dziennika radiowego. Było to za pontyfikatu Piusa XII. Naczelnym redaktorem nowego programu został włoski jezuita ksiądz Francesco Farusi.
Jak przypomniał obecny szef papieskiej rozgłośni ks. Federico Lombardi, wcześniej, dokładnie od 1946 r., istniał program informacyjny IRVAT – popołudniowy biuletyn, przynoszący wiadomości na temat działalności Stolicy Apostolskiej i życia Kościoła. Zmiana, jakiej dokonano 1 stycznia 1957 r., polegała również na tym, że dostępna była wersja pisemna dziennika, przygotowywanego w związku z tym wyjątkowo starannie, gdyż – jak podkreślił ks. Lombardi – verba volant, scripta manent.

O początkach swej pracy w dzienniku Radia Watykańskiego opowiedział nestor redakcji, Paolo Scappucci. W lipcu 1969 r. ówczesny dyrektor rozgłośni ks. Giacomo Martegani powierzył mu napisanie komentarza na temat lądowania człowieka na księżycu. Młody dziennikarz wyraził w nim swoje oburzenie, że ludzkości zachciewa się podboju kosmosu, podczas gdy głód na świecie zbiera śmiertelne żniwo. Ks. Martegani zasugerował jednak Scappucciemu, by ujął to nieco inaczej. “Jeżeli zdołaliśmy wybrać się na księżyc, możemy także rozwiązać palące problemy, jak głód”. Redaktor Radia Watykańskiego z satysfakcją usłyszał, jak kilka dni później Paweł VI na “Anioł Pański” wyraził tę samą myśl.

Paolo Scappucci wezwał swych kolegów, by nadal redagowali dziennik różniący się od innych źródeł informacji, pamiętając, że pracują w “radiu papieża”.
ml (KAI Rzym) / Watykan

Źródło: Katolicka Agencja Informacyjna

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy

Tagi: #Abp Wielgus   #Kodeksu Prawa Kanonicznego   #Prymasowi Polski