KAI

Kongo: pogrzeb kard. Etsou-Nzabi-Bamungwabi

Kongo: pogrzeb kard. Etsou-Nzabi-Bamungwabi
Tysiące wiernych uczestniczyło w Kinszasie pogrzebie kongijskiego kardynała Frédérica Etsou-Nzabi-Bamungwabi. Zmarł on 6 stycznia w Belgii.
Mszy św. dziękczynnej w katedrze Matki Bożej Kongijskiej w Kinszasie przewodniczył w imieniu papieża Benedykta XVI kameruński kardynał Christian Tumi, metropolita Douali. W homilii podkreślił odwagę zmarłego hierarchy w walce o lepszą przyszłość Konga “bez wojen”, “Konga zjednoczonego”.

Przypomniał, że jeszcze w listopadzie 2006 r., mocno osłabiony przez chorobę, kard. Etsou krytykował zakończoną w 2003 r. wojnę domową, która “posłużyła walczącym do wzbogacenia się i sprzedania kraju obcokrajowcom”. Wyraża też dezaprobatę wobec tych swoich rodaków, którzy “lubują się w korupcji i gorszącym bogaceniu się, nie bacząc na ubóstwo mieszkańców” Konga.

Tysiące Kongijczyków zgromadziło się przed katedrą, aby w ciszy oddać hołd swemu duchowemu przywódcy. We Mszy uczestniczył prezydent Demokratycznej Republiki Konga Joseph Kabila, a także prezydent sąsiedniej Republiki Konga – Denis Sassou Nguesso. Stolice obu krajów: Kinszasę i Brazzaville oddziela tylko rzeka Kongo.

Urodzony w1930 r. kard. Frédéric Etsou-Nzabi-Bamungwabi był drugim purpuratem w historii byłego Zairu. Należał do Zgromadzenia Misjonarzy Niepokalanego Serca Maryi, zwanych misjonarzami z Scheut. Po święceniach kapłańskich, które przyjął w 1958 r., kontynuował studia teologiczne i socjologiczne na uczelniach we Francji i Belgii. Znany był jako świetny duszpasterz i człowiek wielkiej modlitwy.

Sakrę biskupią przyjął 7 listopada 1976 r. Jako arcybiskup koadiutor Mbandaka-Bikoro. W latach 1977-90 był tam arcybiskupem metropolitą, a w 1990 r. został mianowany arcybiskupem Kinszasy. Rok później Jan Paweł II wyniósł go do godności kardynalskiej. Od 2000 r. przewodniczył Konferencji Episkopatu Demokratycznej Republiki Konga. W kurii rzymskiej był członkiem Kongregacji Ewangelizacji Narodów oraz papieskich rad ds. kultury i rodziny.

Zmarł 6 stycznia w szpitalu uniwersyteckim w Louvain w Belgii, gdzie od dwóch tygodni przebywał na leczeniu z powodu cukrzycy. Jego ciało zostało przewiezione samolotem do Kinszasy 11 stycznia.

Kolegium kardynalskie liczy obecnie 185 członków, z których 110 ma prawo do udziału w konklawe.
pb (KAI/AFP) / Kinszasa

Katolicka Agencja Informacyjna

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


Tagi: #Austria