Światowe Dni Młodzieży 2016

Plany zabezpieczenia medycznego na ŚDM Kraków 2016

Plany zabezpieczenia medycznego na ŚDM Kraków 2016 2016-01-19 / Biuro prasowe ŚDM We wtorek 19 stycznia 2016 roku Wojewoda Małopolski Józef Pilch oraz Podsekretarz Stanu

Plany zabezpieczenia medycznego na ŚDM Kraków 2016

2016-01-19 / Biuro prasowe ŚDM

We wtorek 19 stycznia 2016 roku Wojewoda Małopolski Józef Pilch oraz Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia Marek Tombarkiewicz spotkali się w Krakowie z przedstawicielami instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo medyczne w czasie Światowych Dni Młodzieży.

Wojewoda oraz wiceminister spotkali się z dyrektorami szpitali z rejonu Małopolski, przedstawicielami Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie oraz innych jednostek lekarskich, aby przedstawić wstępne plany oraz zebrać pytania, które mogą wpłynąć na ostateczny wygląd zarówno ustaleń na poziomie województwa, jak i części przygotowywanej przez rząd specustawy dotyczącej organizacji ŚDM Kraków 2016.

-Specustawa jest w okresie uzgodnień międzyresortowych i szybko będzie procedowana – zapewnia wiceminister Tombarkiewicz. – Zawierać będzie również określone kwoty zabezpieczone przez budżet państwa na sfinansowanie tych działań. Daje to bezpieczeństwo dla wszystkich jednostek, które będą uczestniczyły w zabezpieczeniu medycznym, by pokryć specjalne wydatki, nie związane z normalnym funkcjonowaniem jednostek ochrony zdrowia.

Jak dodaje podsekretarz stanu, jest konieczne dokonanie dokładnej analizy wszelkich kwestii ryzyka, jakie wiążą się z takim dużym skupiskiem ludzi. Mamy już deklarację wsparcia ze strony WHO w tych analizach.

Zabezpieczanie medyczne będzie odbywać się na dwóch płaszczyznach. Będą to siły i środki dedykowane uroczystościom z racji dużej liczby osób uczestniczących oraz zwiększenie gotowości podmiotów działań leczniczych. Siły dedykowane mają być wspierane służbami także spoza miasta i rejonu. Według wstępnych szacunków, na miejscach wydarzeń centralnych ŚDM może być 1000 pieszych patroli i około 90 zespołów wyjazdowych. W planach są przewidywane stałe punkty medyczne oraz namioty szpitalne.

– Jeśli chodzi o zwiększone siły, mowa jest zarówno o elementach podstawowej opieki medycznej, opieki świątecznej i nocnej oraz opieki specjalistycznej, gdyż niektóre z dolegliwości pielgrzymi będą odczuwać dopiero po powrocie do stref zakwaterowania [które są na terenie województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i śląskiego] – zaznacza dyrektor Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego dr n. med. Małgorzata Popławska.

A to już wiesz?  papież Franciszek mówi o nadziejach, jakie wiąże ze spotkaniem z młodymi na polskiej ziemi

Minister zaznaczył, że nie można zapominać o zapewnieniu działania służby zdrowia zarówno dla mieszkańców miasta, jak i dla turystów, którzy w tym czasie mogą zwiedzać region. Jak dodaje dyr. Popławska, na ten czas nie będą planowane zabiegi, a z dużym wyprzedzeniem będzie budowana baza krwi.

Na spotkaniu podkreślano, że dla ostatecznego zaplanowania zabezpieczenia medycznego konieczna jest znajomość m.in. planów zagospodarowania Błoń oraz Campus Misericordiae, planu wizyty papieskiej Ojca Świętego w Polsce oraz warunków specustawy.

Wojewoda Małopolski przypomniał, że cały plan działania logistycznego na poziomie województwa będzie opracowany do 15 marca.

foto: Ewa Korbut

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy