Odwaga pójścia za Chrystusem

Odwaga pójścia za Chrystusem

26.01.2011

?Życie zakonne zostało dane nam wszystkim, byśmy korzystali z jego dobrodziejstw i błogosławieństw, ale też byśmy się o nie troszczyli, ochraniali je i wspierali? ? piszą polscy biskupi w liście pasterskim na Dzień Życia Konsekrowanego. Obchodzimy go w Kościele Katolickim na całym świecie w Święto Ofiarowania Pańskiego 2 lutego.

Życie konsekrowane jest dla jednych powołaniem życiowym, dla innych znakiem zawierzenia Panu Bogu. Wyrazem troski o życie konsekrowane jest m.in. modlitwa o powołania zakonne. Biskupi w liście na Dzień Życia Konsekrowanego podkreślają, że zakonnicy i zakonnice są ?owocem żywej wiary, gorącej modlitwy i świadectwa życia chrześcijańskiego w rodzinach, w parafiach i we wszystkich innych wspólnotach Kościoła?. Zatem to czy będziemy o tę łaskę prosić, czy będziemy na nią otwarci i gotowi ją przyjąć zależy od nas wszystkich.

W liście czytamy, że życie kobiet i mężczyzn wybierających drogę życia zakonnego rozwija się w oparciu o schemat drogi Jezusa Chrystusa: od opuszczenia domu, poprzez doświadczenie pustyni, po całkowite poświęcenie się Bogu. Biskupi zauważają, że bardzo często przeszkodą w odpowiedzi na Jezusowe powołanie staje się ?brak wyjścia z domu?. ?Dajemy się przestraszyć wizją utraty rodziny, a rodzice ? utraty córki czy syna? ? piszą. Podkreślają, że ?nie ma dojrzałości i dorosłości ? w jakimkolwiek rodzaju życia ? bez wcześniejszego opuszczenia domu rodzinnego?. Proponują też, aby na powołanie syna, czy córki spojrzeć oczami wiary. ?Przecież jako chrześcijanie nie żyjemy dla siebie, lecz dla Niego; nie wychowujemy naszych dzieci dla siebie, lecz dla innych i dla Niego. Jeśli nie wypuścimy ich z gniazda ? nie usamodzielnią się, nie będą umiały kochać i przyjąć miłości, rozminą się z każdym życiowym powołaniem? ? piszą.

Biskupi przyznają, że autentyczne życie zakonne nie jest łatwe. Jednak świadomość tego, że można towarzyszyć Jezusowi w realizacji Jego powołania i Jego posłannictwa, wynagradza wszelkie trudy i niedogodności związane z tą drogą życia.

Z listu płynie zachęta do modlitwy o to, by każdy, kto usłyszy w swoim sercu głos powołania, odważnie na niego odpowiedział. Biskupi zwracają też uwagę na to, by nie tłumić głosu powołania w sercach swoich bliskich. ?Po naszej odpowiedzi może się rozpocząć fascynująca droga życia zakonnego niejednej i niejednego z nas? ? zachęcają.

List Episkopatu będzie odczytany w polskich kościołach 2 lutego. Szczególnie pamiętamy w tym dniu o zakonach kontemplacyjnych, a składane wtedy ofiary przeznaczone są właśnie na ich wsparcie.

Kościół proponuje różne formy życia konsekrowanego: w zgromadzeniach zakonnych czynnych i kontemplacyjnych, instytutach świeckich i stowarzyszeniach życia apostolskiego.

Zobacz także:
List Episkopatu na Dzień Życia Konsekrowanego

(jl ? Biuro Prasowe KEP 2011)

#jan paweł II do zakonnic #odwaga pójscia za chrystusem #jan paweł II do zakonnic - mp3

Related posts

Top