Ciekawostki

Jan Paweł II ? Człowiek Modlitwy

Hasło XI Dnia Papieskiego: ?Jan Paweł II ? Człowiek Modlitwy? 20.01.2011 ?Jan Paweł II ? Człowiek Modlitwy? ? tak brzmi zatwierdzone przez Konferencję Episkopatu Polski

Hasło XI Dnia Papieskiego: ?Jan Paweł II ? Człowiek Modlitwy?

20.01.2011

?Jan Paweł II ? Człowiek Modlitwy? ? tak brzmi zatwierdzone przez Konferencję Episkopatu Polski hasło Dnia Papieskiego w 2011 r. Organizuje go już po raz jedenasty Fundacja ?Dzieło Nowego Tysiąclecia?. Obchody rozpoczną się w całym kraju w niedzielę 9 października.

Tegoroczny Dzień Papieski w październiku br. będzie okazją do dziękczynienia Bogu za planowaną 1 maja beatyfikację papieża-Polaka oraz modlitwy o jego kanonizację. Jak podkreśla przewodniczący Rady Fundacji “Dzieło Nowego Tysiąclecia” kard. Kazimierz Nycz, już ubiegły rok i poprzednie hasło “Jan Paweł II – odwaga świętości” przygotowywały do tego momentu; m.in. poprzez 9 miesięczną nowennę nawiązująca do nauczania z kolejnych pielgrzymek Papieża do Ojczyzny (posłuchaj kard. Nycza).

?Chrześcijaństwo to przede wszystkim poszukiwanie kontaktu z Bogiem, a modlitwa to rozmowa z Bogiem? ? mówi wiceprzewodniczący Rady Fundacji “DNT” abp Tadeusz Gocłowski. Wyjaśniając hasło tegorocznego Dnia Papieskiego ?Jan Paweł II ? człowiek modlitwy?, abp Gocłowski podkreśla, że Papież był przykładem uporządkowanego człowieczeństwa. Przypomina m.in. Jego skupienie podczas modlitwy i Jego osobisty kontakt z Bogiem. Wyraża też radość z powodu bliskiego wyniesienia tego ?człowieka modlitwy? na ołtarze (posłuchaj abp. Gocłowskiego).

Podczas Dnia Papieskiego 9 października wolontariusze z Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia już po raz jedenasty będą zbierać fundusze na stypendia dla zdolnej młodzieży z ubogich terenów Polski. To najważniejsza, ale nie jedyna inicjatywa Fundacji. Znane są już jej plany i zadania na cały rok.


Nowym przedsięwzięciem będzie poświęcony ekologii obóz formacyjny w Funce k. Chojnic, w którym weźmie udział ponad 800 stypendystów. Jak co roku odbędzie się tradycyjny obóz letni dla podopiecznych Fundacji, którzy kształcą się w gimnazjach i liceach. W tym roku młodzież będzie gościła w Bydgoszczy. Prezydent miasta Rafał Bruski, podkreśla radość z faktu, że będzie mógł wesprzeć inicjatywę żywego pomnika Jana Pawła II, jakim jest Fundacja i jej podopieczni (posłuchaj Rafała Bruskiego). ?Nasz obowiązek to kontynuacja dzieła Jan Pawła II? ? mówi?.

W tym roku Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia organizuje też jubileuszową 10. edycję konkursu dla maturzystów o stypendium i indeks im. Bp. Jana Chrapka. Do wygrania jest 12 indeksów na studia dziennikarskie, polityki społecznej i nauk politycznych na Uniwersytecie Warszawskim i Jagiellońskim. Temat zadania pisemnego to interpretacja fragmentu z listu bp. Chrapka: “Troska drugim imieniem miłości”. Termin nadsyłania prac mija 18 kwietnia, natomiast rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w czerwcu ( posłuchaj ks. Jana Droba, prezesa zarządu Fundacji).

Prócz planowanych wyjazdów i spotkań, Fundacja już niedługo rozpocznie kampanię zachęcająca do przekazywania 1 proc. podatku dochodowego na rzecz stypendiów dla uzdolnionej młodzieży.
W ub. roku podczas zbiórek organizowanych w czasie X Dnia Papieskiego udało się zebrać ponad 7 milionów złotych, w tym – podczas zbiórki publicznej – prawie milion. Dzięki tym funduszom, uda się zwiększyć liczbę stypendiów z 2300 do 2500 ( posłuchaj Andrzeja Cehaka).

***
Dzień Papieski jest obchodzony od 2001 r., w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Organizuje go powstała pod patronatem KEP w 2000 r. Fundacja “Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Jej celem jest upamiętnianie pontyfikatu Jana Pawła II poprzez upowszechnianie nauczania Papieża oraz wspieranie edukacji zdolnej młodzieży z małych miast i wsi.

(FDNT/ jl ? Biuro Prasowe KEP 2011)

#kolorowanki Jana pawła 2 #Jan Paweł II kolorowanki #jan paweł II człowiek modlitwy scenariusz #jan paweł ii kolorowanka #kolorowanka jan paweł II #kolorowanki Jan Paweł II #Jan Paweł II człowiek modlitwy #kolorowanki z janem pawłem 2 #kolorowanki z janem pawłem II #jan paweł 2 kolorowanki

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy