Narodowy Dzień Życia

Domowe finanse

Skonstruowanie domowego budżetu w taki sposób, by niczego nie brakowało czasem bywa niezwykle trudne. Pojawiają się także idee, żeby w rodzinie w ogóle nie rozmawiać o pieniądzach, bo to "drażliwa" kwestia. Nasz ekspert zachęca, by odważnie poruszać ten temat.  Temat finansów w rodzinie związany jest z wieloma skomplikowanymi relacjami, dlatego wielokrotnie

Skonstruowanie domowego budżetu w taki sposób, by niczego nie brakowało czasem bywa niezwykle trudne. Pojawiają się także idee, żeby w rodzinie w ogóle nie rozmawiać o pieniądzach, bo to “drażliwa” kwestia. Nasz ekspert zachęca, by odważnie poruszać ten temat.

 

Temat finansów w rodzinie związany jest z wieloma skomplikowanymi relacjami, dlatego wielokrotnie rodzice wolą go unikać w rozmowach z dziećmi. Tymczasem nie da się od niego uciec – kwestia wydatków pojawia się w naszym życiu niezwykle często – dotyczy rat kredytowych, opłat za prąd, komitetu rodzicielskiego, podatków, biletów miesięcznych czy codziennych zakupów. 

 

Ekspert Narodowego Dnia Życia – Wojciech Warecki – psycholog i autor poradników zachęca, by nie ukrywać przed dziećmi sytuacji finansowej rodziny, bez względu na to, czy jest dobra, czy zła. Proponuje także, by kasa rodzinna była jedna – wspólna, bo to scala i wzmiacnia relacje w rodzinie.

 

POSŁUCHAJ: finanse domowe1

 

Oczywiście w przypadku podziału domowych finansów, zawsze pojawia się pytanie – czy dzieci powinny dostawać kieszonkowe. W każdej rodzinie ta kwestia rozwiązywana jest w inny sposób. Psycholog Wojciech Warecki radzi, by kieszonkowe wykorzystać do nauki gospodarowania własnymi pieniędzmi.

 

POSŁUCHAJ: finanse domowe2

 

Według badań CBOS-u, ponad trzy czwarte młodzieży ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych ma za sobą doświadczenie pracy zarobkowej. Najwięcej uczniów pracuje w czasie wakacji. Eskperci Fundacji Narodowego Dnia Życia przygotowują poradnik, w którym znajdą się informacje o tym, jak wyliczyć kieszonkowe, jak sprawdzić, czy praca jest odpowiednia dla naszego dziecka oraz – czy za domowe prace rodzice powinni płacić swoim pociechom. Wojciech Warecki podpowiada, by nie demoralizować dzieci niepotrzebnymi bonusami.

 

POSŁUCHAJ: finanse domowe3

 

Jak rozmawiać z dziećmi o pieniądzach, jak prowadzić domową edukację ekonomiczną, kiedy i za co przyznawać nagrody finansowe – odpowiedzi na te trudne pytania już w marcu znajdą się na stronach Fundacji Narodowego Dnia Życia.

A to już wiesz?  Ministerstwo Edukacji szykanuje szkoły przyjazne rodzinie! Podpisz protest.

 

 

 

****

 

Narodowy Dzień Życia to święto, uchwalone przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2004 roku. W ubiegłych latach obchody odbywały się m.in. pod hasłami: „Dom pełen skarbów”, „Być ojcem – rola życia”, „Razem na zawsze” i „Jestem mamą – to moja kariera”.

Fundacja Komitetu Obchodów Narodowego Dnia Życia jest organizatorem kampanii społecznych promujących wartości rodzinne. Jej celem jest wzmacnianie rodziny poprzez rozwój osobisty i budowę zdrowych więzi społecznych. Więcej informacji na www.ndz.org.pl

 

 

 

Źródło Fundacja Komitetu Obchodów Narodowego Dnia Życia. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy