Wydarzenia

Procesja św. Stanisława z litanią do bł. Jana Pawła II

Procesja św. Stanisława z litanią do bł. Jana Pawła II Kraków, 06.05.2011 Podczas procesji ku czci św. Stanisława, która przejdzie z Wawelu na Skałkę 8

Procesja św. Stanisława z litanią do bł. Jana Pawła II

Kraków, 06.05.2011

Podczas procesji ku czci św. Stanisława, która przejdzie z Wawelu na Skałkę 8 maja, po raz pierwszy zostanie odśpiewana litania do bł. Jana Pawła II i będą niesione relikwie Błogosławionego.

Uroczystość św. Stanisława Biskupa i Męczennika przypada tydzień po beatyfikacji Jana Pawła II. W niedzielę 8 maja do Krakowa przybędzie Episkopat, by wraz z wiernymi uczcić patrona Polski, a także dziękować za beatyfikację Jana Pawła II i kanonizację św. Stanisława Kazimierczyka, którego pierwsze wspomnienie po kanonizacji było obchodzone 5 maja br.

Tradycyjna procesja z udziałem Episkopatu wyruszy z Wawelu na Skałkę o godz. 8.30. ?Niech jak najliczniejszy udział w procesji ku czci Patrona Polski będzie świadectwem naszej dojrzałej wiary i patriotyzmu. Zjednoczmy się we wspólnej modlitwie o pomyślność dla naszej Ojczyzny. Dziękujmy Bożej Opatrzności za wyniesienie na ołtarze Jana Pawła II, którego Bóg wezwał na stolicę św. Piotra w Rzymie od grobu św. Stanisława. Dziękujmy również za dar ubiegłorocznej kanonizacji krakowskiego świętego Stanisława Kazimierczyka? ? napisał kard. Stanisław Dziwisz w zaproszeniu na tę uroczystość.

W procesji z Wawelu, od grobu św. Stanisława na Skałkę, do miejsca jego męczeńskiej śmierci, zostaną zaniesione relikwie Świętego. W tym roku niesione będą także relikwie bł. Jana Pawła II. Po raz pierwszy zostanie też odśpiewana litania do bł. Jana Pawła II. ?Całkowicie oddany Maryi, / Przyjacielu Świętych i Błogosławionych, / Następco Piotra i Sługo sług Bożych, / Stróżu Kościoła nauczający prawd wiary? ? takie m.in. wezwania znajdują się w tej litanii, przeznaczonej zasadniczo do prywatnego odmawiania.

Msza św. w sanktuarium męczeństwa św. Stanisława na Skałce rozpocznie się ok. godz. 10.00. Uroczystej Eucharystii będzie przewodniczył i homilię wygłosi kard. Camillo Ruini, były wikariusz papieski dla diecezji rzymskiej, który otworzył i przeprowadził proces beatyfikacyjny Jana Pawła II na poziomie diecezjalnym.

Jako metropolita krakowski kard. Karol Wojtyła rozpoczynał przygotowania do 900. rocznicy śmierci św. Stanisława. Z uczczeniem Świętego związana była pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Polski w czerwcu 1979 r. ?Czcimy go jako patrona chrześcijańskiego ładu moralnego, albowiem ład moralny tworzy się poprzez ludzi. Dochodzi w nim więc do głosu ogromna ilość takich właśnie prób, z których każda jest próbą wiary i próbą charakteru. Od każdej zwycięskiej próby w ostateczności zależy ład moralny. Każda próba przegrana przynosi nieład? ? wskazywał Papież 10 czerwca 1979 r. na Błoniach w Krakowie. Jan Paweł II mówił o ?bierzmowaniu dziejów? i wzywał: ?(…) zanim stąd odejdę, proszę was, abyście całe to duchowe dziedzictwo, któremu na imię ?Polska?, raz jeszcze przyjęli z wiarą, nadzieją i miłością – taką, jaką zaszczepia w nas Chrystus na chrzcie świętym, abyście nigdy nie zwątpili i nie znużyli się, i nie zniechęcili, abyście nie podcinali sami tych korzeni, z których wyrastamy.?

(md ? Biuro Prasowe KEP 2011)

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.