Episkopat na beatyfikacji w Rzymie

Episkopat na beatyfikacji w Rzymie

28.04.2011

Pierwsi biskupi wyjechali już na uroczystości beatyfikacyjne Jana Pawła II. Łącznie do Rzymu pojedzie 68 biskupów, w tym trzy czwarte biskupów diecezjalnych.

Do Rzymu na uroczystości beatyfikacyjne Jana Pawła II wybiera się całe prezydium Episkopatu, a więc przewodniczący Episkopatu abp Józef Michalik, zastępca przewodniczącego abp Stanisław Gądecki oraz sekretarz generalny bp Stanisław Budzik. W beatyfikacji wezmą udział prawie wszyscy kardynałowie z Polski, m.in. Stanisław Dziwisz, Kazimierz Nycz, Józef Glemp i Franciszek Macharski. Obecni będą również prymas Polski abp Józef Kowalczyk i prymas ? senior abp Henryk Muszyński.

Łącznie do Rzymu pojedzie 68 ze 131 biskupów. Najwięcej biskupów wybiera się z archidiecezji krakowskiej i wrocławskiej (po czterech). Z Krakowa pojedzie kard. Stanisław Dziwisz, biskup pomocniczy Jan Szkodoń i dwóch biskupów seniorów: kard. Franciszek Macharski i bp Tadeusz Pieronek. Z Wrocławia natomiast: biskup diecezjalny abp Marian Gołębiewski, dwaj biskupi pomocniczy i senior kard. Henryk Gulbinowicz. Wszyscy biskupi z diecezji pojadą natomiast z archidiecezji łódzkiej (trzech biskupów) oraz z diecezji świdnickiej i toruńskiej (po dwóch biskupów). Po trzech biskupów pojedzie na beatyfikację do Rzymu z archidiecezji warszawskiej, gnieźnieńskiej i z diecezji radomskiej, a także z archidiecezji przemyskiej, gdzie pozostanie tylko biskup senior. W sumie na uroczystościach beatyfikacyjnych będzie więc 33 z 44 biskupów diecezjalnych, 30 z 55 pomocniczych i 5 z 32 seniorów.

Zobacz także:
Rozmowa nt. beatyfikacji z przewodniczącym Episkopatu abp. Józefem Michalikiem
http://www.suzynski.home.pl/SerwisJMichalik/Beatyfikacja_michalik_rozmowa.mp3

(jl/md ? Biuro Prasowe KEP 2011)

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.