Wydarzenia

30-lecie sakry abp. Stanisława Szymeckiego

30-lecie sakry abp. Stanisława Szymeckiego

Białystok, 12.04.2011

Dzisiaj (12.04) przypada 30. rocznica przyjęcia sakry biskupiej przez abp. Stanisława Szymeckiego. Uroczysta Msza św. jubileuszowa zostanie odprawiona w archikatedrze białostockiej w Niedzielę Palmową, 17 kwietnia.

Sakrę biskupią abp Stanisław Szymecki przyjął z rąk Ojca Świętego Jana Pawła II w Kaplicy Sykstyńskiej w Watykanie. Była to Niedziela Palmowa, 12 kwietnia 1981 r.

Uroczystości diecezjalne z okazji jubileuszu 30-lecia sakry biskupiej arcybiskupa seniora Stanisława Szymeckiego odbędą się 17 kwietnia, również w Niedzielę Palmową. Liturgii z udziałem duchowieństwa, sióstr zakonnych, alumnów seminarium duchownego i wiernych świeckich będzie przewodniczyć w archikatedrze białostockiej o godz. 11.00 abp Edward Ozorowski, metropolita białostocki. Wieczorem, o godz. 20.30, w katedrze odbędzie się zadedykowany Jubilatowi koncert pt.: ?Męka Pańska na gitarę, perkusję i piasek…?.

Do Niedzieli Palmowej, dnia sakry biskupiej, nawiązuje znajdująca się na tarczy herbu abp. Szymeckiego szarfa symbolizująca drogę usłaną gałązkami palmowymi. Pole lewe herbu zdobi umieszczony na błękitnym tle symbol Madonny z Dzieciątkiem z sanktuarium w Mikołowie, z którym biskup Stanisław był związany jako proboszcz tamtejszej parafii. Pole prawe, w barwach czerwieni, wypełnia symbol św. Stanisława ze Szczepanowa, Biskupa i Męczennika, patrona Arcybiskupa. Wyrażenie Diliges (z łac. będziesz miłował) to dewiza pasterskiego posługiwania abp. Szymeckiego. W latach 1981-1993 był biskupem kieleckim, a w latach 1993-2000 ? arcybiskupem metropolitą białostockim.

Arcybiskup Stanisław Szymecki urodził się 26 stycznia 1924 r. w Załęskiej Hałdzie. W 1931 r. wraz z rodzicami przybył do południowej Francji. Święcenia diakonatu otrzymał 3 maja 1947 r. w kaplicy Seminarium Polskiego w Paryżu z rąk abp. Angelo Giuseppe Roncallego, nuncjusza apostolskiego w Paryżu (późniejszego papieża Jana XXIII). Dokładnie dwa miesiące później przyjął święcenia prezbiteratu z rąk kard. Emmanuela Suharda, arcybiskupa Paryża.

W 1948 r. powrócił do Polski. Pracę w rodzimej diecezji katowickiej rozpoczął od posługi wikariusza w parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Brzezinach Śląskich. W roku następnym został kapelanem swojego ordynariusza, bp. Stanisława Adamskiego. Gdy władze komunistyczne siłą wydaliły ze stolicy diecezji biskupa katowickiego, ks. Szymecki podążył za swoim ordynariuszem, by na wygnaniu w Lipnicy koło Szamotuł (archidiecezja poznańska) spędzić z nim cztery lata. W 1959 roku wrócił do Paryża, gdzie kontynuował studia w Instytucie Katolickim. Dwa lata później uzyskał doktorat z teologii fundamentalnej. Po studiach podjął wykłady z teologii fundamentalnej w Śląskim Seminarium Duchownym w Krakowie i Tarnowskich Górach. W 1966 r. otrzymał nominację na wicerektora Śląskiego Seminarium Duchownego, a w 1968 r. został rektorem tejże uczelni.

W 1978 r. został proboszczem parafii św. Wojciecha w Mikołowie. Dwa lata później ponownie opuścił Polskę ? 19 czerwca 1980 r. został mianowany wicerektorem Polskiej Misji Katolickiej we Francji. Po niespełna roku papież Jan Paweł II mianował go biskupem kieleckim.

(Archidiecezja Białostocka/md ? Biuro Prasowe KEP 2011)

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


Tagi: #abp   #biskupi   #biskupów   #ciem   #cz   #dziernika   #e kard   #jest   #za   #zef   #zefa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.