Obchody I rocznicy katastrofy pod Smoleńskiem

Obchody I rocznicy katastrofy pod Smoleńskiem

10.04.2011, godz. 13:00

Główną uroczystością obchodów będzie Msza Święta sprawowana 10 kwietnia o godz. 13.00 w Archikatedrze Warszawskiej w intencji wszystkich Osób, które zginęły w katastrofie pod Smoleńskiem. W uroczystości udział wezmą Ich rodziny i najbliżsi oraz biskupi polscy. Integralną częścią obchodów będzie Nabożeństwo Ekumeniczne, z wyłącznym udziałem rodzin i najbliższych. Nabożeństwo odprawione będzie 10 kwietnia o godz. 7.00 na płycie Lotniska Wojskowego Okęcie, z którego rok wcześniej o godz. 7.27 w ostatnią podróż wyruszyli uczestnicy tragicznego lotu do Smoleńska.

Również w katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie, podczas Mszy św. o godz. 18.00 będą polecani Bogu duchowni i wojskowi, którzy zginęli w katastrofie.

***

JASNA GÓRA
Miejsce – Bazylika Jasnogórska
Program:
godz.16.15 Gorzkie żale
godz.17.00 Uroczysta Msza św. – przewodniczy O. Dariusz Cichor OSPPE Definitor Generalny Zakonu Paulinów w intencji śp.Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego jego małżonki Marii oraz wszystkich ofiar katastrofy katyńskiej /śpiew – Jasnogórski Zespół Wokalny Camerata/
godz.18.00 Misterium pasyjne – pamięć i wdzięczność ofiarom katastrofy katyńskiej. Wykonawcy: Jasnogórski Zespół Wokalny Camerata dyr. Jarosław Jasiura,
organy – Tadeusz Barylski.

O. Nikodem Kilnar OSPPE, Krajowy Duszpasterz Muzyków Kościelnych

ARCHIDIEC. GNIEŹNIEŃSKA
g. 12.00 Gniezno – Bazylika Prymasowska Prymas Polski Abp Józef Kowalczyk: Przewodniczenie Mszy św. z okazji I. rocznicy Katastrofy Smoleńskiej.
O g. 13.00 w Warszawie, w Archikatedrze we Mszy św. uczestniczyć będzie bp Wojciech Polak z archidiec. gnieźnieńskiej.

archidiec. gnieźnieńska

ARCHIDIEC. KRAKOWSKA
Kraków – Królewska Katedra na Wawelu – Msza św. za tragicznie zmarłych w katastrofie smoleńskiej, godz. 10.00
Kraków – Kolegiata św. Anny – Akademicka Droga Krzyżowa, godz. 20.00

za: www.diecezja.pl

ARCHIDIEC. KATOWICKA
W niedzielę 10 kwietnia br., w rocznicę katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem, w której zginął Prezydent Rzeczypospolitej wraz z małżonką i 94 członków rządowej delegacji udającej się na obchody 70. rocznicy mordu katyńskiego, w archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach zostanie odprawiona pod przewodnictwem metropolity katowickiego abp. Damiana Zimonia uroczysta Msza św. za wszystkie ofiary tej katastrofy. Po Mszy św. rozpocznie się koncert dedykowany pamięci Ofiar, zatytułowany: ?Śląskie-pamiętamy?. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją Mirosława Jacka Błaszczyka z udziałem solistki Elżbiety Grodzkiej-Łopuszyńskiej wykona III Symfonię Henryka Mikołaja Góreckiego: ?Symfonia pieśni żałosnych?.
10 kwietnia br. o godzinie 17.00 w katowickim Kościele Mariackim Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia wykona koncert ?10 kwietnia 2010, Pamiętamy!?, pod patronatem metropolity katowickiego arcybiskupa Damiana Zimonia oraz Prezydenta Miasta Katowice Piotra Uszoka. W pierwszą rocznicę tragedii pod Smoleńskiem katowiccy śpiewacy wraz z zespołem instrumentów historycznych, przygotowanym przez Martynę Pastuszkę, wprowadzą w staropolską ceremonię żałobną, podczas której zostanie prawykonane ?Requiem? Andrzeja Siewińskiego (zm. przed rokiem 1726). Specjalnie napisany na tę okazję ?Planctus? Joanny Wnuk-Nazarowej zabrzmi w wykonaniu zespołu Camerata Silesia oraz kameralistów Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Koncert poprowadzi Anna Szostak.

ksas/archidiec. katowicka

DIEC. TARNOWSKA:
Godz. 12.00 – TARNÓW ? Katedra
Czerwone róże będą w Tarnowie symbolem pamięci o zmarłych w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. Na tarnowskie obchody pierwszej rocznicy tragicznych wydarzeń zapraszają Biskup Tarnowski Wiktor Skworc oraz Prezydent Tarnowa Ryszard Ścigała.

Zaplanowano Mszę św. i spotkanie refleksyjne połączone z wystawą przypominającą ofiary katastrofy.
?W pierwszą rocznicę smoleńskiej tragedii, chcemy pamiętać o wszystkich jej ofiarach. To powinność nas Polaków; nas chrześcijan. I modlimy się za ofiary smoleńskiej katastrofy, wołamy dla nich o pokój; wołamy też o pokój dla nas, dla Polski i czekamy cierpliwie na pełną prawdę o tym wydarzeniu? ? mówi biskup Wiktor Skworc.

?Ważna, nietypowa forma uroczystości, to nie tylko kwiaty czy znicze przy Grobie Nieznanego Żołnierza. To może być symboliczna róża w dłoniach osoby, udającej się na Mszę św. czy datek na dobry cel? ? podkreśla prezydent Ryszard Ścigała.

Uroczystości rozpoczną się w niedzielę 10 kwietnia o godzinie 8.41. Z wieży ratuszowej zostanie odegrany utwór ?Cisza? De l?or le Clairon ? le Silence. Następnie w Pasażu Tertila zostanie otwarta Izba Pamięci Ofiar Katastrofy w Smoleńsku. Będą zdjęcia wszystkich, którzy zginęli w tej katastrofie, odczytane zostaną także ich nazwiska. Ponadto zostaną zaprezentowane wpisy mieszkańców Tarnowa, którzy rok temu po katastrofie wyrażali swój ból, zapisując swoje przemyślenia w księdze kondolencyjnej.

Swoje refleksje tarnowianie będą także mogli zapisać z okazji pierwszej rocznicy katastrofy smoleńskiej. Księga zostanie wyłożona od godziny 11.00 w Pasażu Tertila.

?Będą to deklaracje naszej pamięci o tym co stało się przed rokiem. Kapsułę Pamięci chcemy zachować dla przyszłych pokoleń? ? dodaje Marcin Sobczyk, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta.

W Izbie Pamięci będą także do zabrania czerwone róże, datki jakie uda się zebrać przy tej okazji zostaną przeznaczone dla podopiecznych Caritas Diecezji Tarnowskiej.

Z czerwonymi różami w dłoniach, uczestnicy uroczystości przejdą do katedry, gdzie o godzinie 12.00 zostanie odprawiona Msza św. w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej. Modlitwie będzie przewodniczyć biskup tarnowski Wiktor Skworc. W bazylice katedralnej przy zdjęciach ofiar katastrofy będzie można składać róże ? symbol pamięci o zmarłych rok temu pod Smoleńskiem.

Na uroczystości zostały także zaproszone rodziny posłów Wiesława Wody i Leszka Deptuły oraz artysty Wojciecha Seweryna.

10 kwietnia 2010 r. o godzinie 8.41 w katastrofie polskiego samolotu zginęło 96 osób. Wszyscy pasażerowie na czele z prezydentem RP Lechem Kaczyńskim i jego żoną stanowili polską delegację na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Była to druga pod względem liczby ofiar katastrofa w historii lotnictwa polskiego i największa pod względem liczy ofiar katastrofa w dziełach Sił Powietrznych RP. Katastrofy nie przeżyła żadna z osób obecnych na pokładzie samolotu.

Informację przygotowała Ewa Biedroń ? DSI – Diecezjalny Serwis Informacyjny

GORZÓW WLKP.
O godz. 9.30 harcerze Obwodu Gorzowskiego Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej zaciągną wartę przy tablicy z fotografiami ofiar katastrofy lotniczej. Tablica opatrzona biało-czerwoną wstęgą osadzona zostanie na Białym Krzyżu Gorzowskiej ?Solidarności? przy kościele na Placu Katedralnym.

O godz. 10.30 Mszę św. w intencji tragicznie zmarłych w katastrofie z wyszczególnieniem Lecha Kaczyńskiego, Marii Kaczyńskiej, Ryszarda Kaczorowskiego, oraz byłych mieszkańców Gorzowa Marii Borowskiej i Bartosza Borowskiego, odprawi ordynariusz diecezji zielonogórsko?gorzowskiej bp Stefan Regmunt.

O 11.30 rozpocznie się procesyjny przemarsz ze sztandarami do ?Białego Krzyża?. Z głośników wyemitowana zostanie muzyka Janusza Kupczyńskiego. Zaprezentowany zostanie Gorzowski tryptyk wielkanocny 2011 roku, zawierający w treści temat katastrofy smoleńskiej.

Przy Białym Krzyżu odśpiewany zostanie hymn Polski. Odtworzone zostaną nagrania imiennej listy ofiar katastrofy lotniczej, zapalonych zostanie 96 lampionów. Dziewczęta z zespołu Con Brio z Miejskiego Domu Kultury w Witnicy zaśpiewają piosenkę Władysława Ryla “Płaczesz Polsko”.

za: KAI

ŁÓDŹ
czas: godz. 19:00
miejsce: Łódź, Bazylika archikatedralna, pl. Jana Pawła II

Msza święta odprawiona przez łódzkich biskupów będzie głównym punktem kościelnych obchodów pierwszej rocznicy katastrofy smoleńskiej w Łodzi. W jej trakcie mieszkańcy archidiecezji będą się modlić w intencji wszystkich ofiar tragedii 10 kwietnia 2010 r. Eucharystia rozpocznie się 10 kwietnia o godz. 19.00 w bazylice archikatedralnej.

Tego samego dnia o godz. 13.00 łódzcy biskupi wezmą udział w ogólnopolskich kościelnych obchodach rocznicy smoleńskiej, celebrując wraz z innymi duchownymi Mszę świętą w archikatedrze warszawskiej.

za: Radio VOX ŁÓDŹ, archidiec. łódzka

(diec./jl ? Biuro Prasowe KEP 2011)

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


Tagi: #aszcza   #bowiem   #Caritas   #drzewa   #gmina   #kard   #których   #lipca   #ludzi   #Mazowieckiego   #mog

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.