Komunikat Episkopatu po obradach w Zakopanem

Komunikat Episkopatu po obradach w Zakopanem Zakopane, 16.03.2011 W komunikacie na zakończenie obrad plenarnych Episkopatu biskupi podkreślają, że ?spotkanie odbywało się w atmosferze oczekiwania na

Komunikat Episkopatu po obradach w Zakopanem

Zakopane, 16.03.2011

W komunikacie na zakończenie obrad plenarnych Episkopatu biskupi podkreślają, że ?spotkanie odbywało się w atmosferze oczekiwania na zbliżającą się beatyfikację Ojca Świętego Jana Pawła II?.

354. zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski odbywało się w dniach 15-16 marca 2011 r. w Zakopanem, w domu rekolekcyjno-wypoczynkowym ?Księżówka?. Mszą św. sprawowaną rano w dniu rozpoczęcia obrad zakończyły się obchody jubileuszu 100-lecia tego domu. Biskupi przypominają w komunikacie, że było to miejsce, ?w którym realizowała się integracja kapłanów pochodzących z trzech zaborów?.

Jak czytamy, w toku obrad nawiązywano wielokrotnie do zbliżającej się beatyfikacji Czcigodnego Sługi Bożego Jana Pawła II. Biskupi wyrazili nadzieję, że ?trwające obecnie w Polsce duszpasterskie przygotowanie do beatyfikacji zaowocuje w sposób trwały wypełnianiem na co dzień duchowego testamentu wielkiego Papieża?.

Episkopat zaapelował o przeprowadzenie w parafiach zbiórki do puszek na rzecz poszkodowanych przez kataklizm w Japonii, a także o modlitewne wsparcie.

Biskupi wymienili opinie na temat polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. ?Polska jako kolebka ruchu społecznego, który zapoczątkował zmiany w Europie i świecie, ma szczególną misję szerzenia idei solidarności oraz nadawania jej instytucjonalnych rozwiązań? ? czytamy. W komunikacie znajduje się także apel o solidarność z męczennikami za wiarę. Biskupi liczą na podjęcie tego problemu w czasie polskiej prezydencji, która rozpocznie się 1 lipca br.

Nawiązując do trwającego Roku Wolontariatu, biskupi dziękują wolontariuszom działającym w ramach Caritas.

Mowa jest także o kontrowersjach wokół zmian w ustawie o Otwartych Funduszach Emerytalnych. ?W tej debacie nie wolno zapominać o podstawowej zasadzie ubezpieczeń emerytalnych, jaką jest solidarność pokoleń? ? piszą biskupi.

Zebrani na obradach plenarnych biskupi omówili temat likwidacji małych szkół, szczególnie w środowiskach wiejskich. Kierując się dobrem uczniów, podkreślają, że nie należy zastępować wychowania prorodzinnego wyłącznie edukacją seksualną.

(md ? Biuro Prasowe KEP 2011)

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.