Wiadomości

Animacja misyjna służy nowej ewangelizacji

Animacja misyjna służy nowej ewangelizacji 08.02.2012 O tym, jak wierni w Polsce mogą duchowo i materialnie wesprzeć kleryków w krajach misyjnych, a także o animacji

Animacja misyjna służy nowej ewangelizacji

08.02.2012

O tym, jak wierni w Polsce mogą duchowo i materialnie wesprzeć kleryków w krajach misyjnych, a także o animacji misyjnej Papieskich Dzieł Misyjnych w kontekście nowej ewangelizacji rozmawiali diecezjalni dyrektorzy Papieskich Dzieł Misyjnych.

Ożywienie ducha misyjnego to główne zadanie, jakie stoi przed Papieskimi Dziełami Misyjnymi. ? Nie do przecenienia jest ta praca animacyjna, zwłaszcza ożywiająca ducha wiary w każdej wspólnocie, a potem także pokazująca, że prawdziwa wiara umacnia się, kiedy jest dzielona ? mówił bp Wojciech Polak, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, podczas spotkania z dyrektorami diecezjalnymi Papieskich Dzieł Misyjnych. Podkreślił, że dzielenie się wiarą to ?naturalny ruch ewangelizacyjny?, który wypływa z istoty tożsamości chrześcijańskiej.

? Im bardziej nasza działalność na rzecz animacji misyjnej jest rozwinięta, tym lepiej służy sprawie nowej ewangelizacji ? przyznaje ks. Tomasz Atłas, dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce. Jak podkreśla, zaangażowanie misyjne sprawia, że ?tym łatwiej nam także w naszym środowisku być misjonarzem, być ewangelizatorem, wykorzystując w tym celu nowe środki i nowe możliwości, które się pojawiają?.

Uczestnicy zebrania wysłuchali referatu na temat animacji misyjnej w kontekście nowej ewangelizacji. Kolejnym punktem spotkania było sprawozdanie finansowe i omówienie inicjatyw na bieżący rok. Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci (PDMD) po raz dziewiąty organizuje Kongres Misyjny. Przebiegnie on pod hasłem ?Budujemy MOST misyjny z Janem Pawłem II?. Zaangażowane w misje dzieci z całego kraju spotkają się 26 maja w Warszawie. Jak co roku będą także przeprowadzone akcje misyjne dla dzieci komunijnych, a w okresie bożonarodzeniowym ? Kolędnicy Misyjni. Z racji przypadającego w 2012 r. 170-lecia PDMD ogłoszono międzynarodowy konkurs plastyczny, mogą w nim wziąć udział także dzieci z Polski.

Papieskie Dzieło Rozkrzewiania Wiary (PDRW) na początku roku świętowało 150. rocznicę śmierci założycielki Żywego Różańca, sługi Bożej Pauliny Jaricot, w maju przypada zaś 190. rocznica ustanowienia Dzieła Rozkrzewienia Wiary. Na ten rok PDRW przygotowały Misyjne Materiały Liturgiczne, a także zbiór nabożeństw misyjnych. W lipcu organizowana jest kolejna edycja Szkoły Animatorów Misyjnych. Dzieło zachęca też do włączenia się w Dzień modlitwy i postu za misjonarzy męczenników (24 marca) oraz Dzień cierpienia w intencji misji (27 maja, Zesłanie Ducha Świętego).

A to już wiesz?  Zmarli biskupi

Papieskie Dzieło św. Piotra Apostoła (PDPA) poprzez inicjatywę ?Młodzi dla Misji? zachęca młodzież do włączenia się w dzieło misyjne. Prowadzi dwie strony internetowe z programami dla młodzieżowych ognisk misyjnych i katechezami misyjnymi (www.missio.org.pl/mdm, www.pdpa.missio.org.pl).

Obrady dyrektorów diecezjalnych Papieskich Dzieł Misyjnych kończy Msza św. pod przewodnictwem bp. Jerzego Mazura, przewodniczącego Komisji ds. Misji.

Dwudniowe obrady odbywały się w Centrum Formacji Misyjnej i w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.

(md ? Biuro Prasowe KEP 2012)

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.