Ciekawostki Wiadomości

Nie daj się zabić, idąc na cmentarz

Nie daj się zabić, idąc na cmentarz

28.10.2011

W dniach wzmożonego ruchu, związanego z odwiedzaniem grobów bliskich, potrzeba szczególnej ostrożności. Do pieszych, rowerzystów i kierowców apelują wspólnie Krajowe Duszpasterstwo Kierowców i Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Jak co roku w dniach poprzedzających uroczystość Wszystkich Świętych, kiedy tradycyjnie nawiedzamy groby bliskich, policjanci rozpoczęli akcję ?Znicz 2011?. A wspólnie z Krajowym Duszpasterstwem Kierowców zwracają uwagę na pieszych na drogach. ?Zwracamy uwagę, że właśnie zaczął się dla pieszych najgorszy okres ? jesień i zima to czas szczególnie niebezpieczny. Szybko zapadający zmrok, mgły, deszcz i silny wiatr sprzyjają powstawaniu na drodze niezwykle groźnych sytuacji? ? czytamy w ich wspólnym apelu. Proszą o uwrażliwianie na ten problem ludzi starszych, bowiem rocznie kilkaset osób w wieku powyżej 60 roku życia jest ofiarami wypadków drogowych. Zwracają się z apelem do kierowców i pieszych, by przestrzegali przepisów ruchu drogowego.

Osoby, które zginęły na drogach, będziemy szczególnie wspominać w trzecią niedzielę listopada. Przypada wówczas Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych. Dzień ten, którego obchody zostały zainicjowane przez angielską organizację Road Peace w 1993 roku, ma przypominać o tragediach ofiar wypadków drogowych ? nie tylko osób, które poniosły śmierć czy doznały obrażeń ciała, ale również ich rodzin i przestrzegać przed nierozważną jazdą. W Polsce obchody tego dnia zainicjowała MIVA Polska z Krajowym Duszpasterzem Kierowców ks. Marianem Midurą.

W sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie (diec. tarnowska) powstaje Pomnik Ofiar Wypadków i Katastrof Komunikacyjnych oraz Przestępstw. Jest to miejsce corocznych obchodów Światowego Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych. Ośrodek ?Przejście? ma stać się unikalną w Europie placówką terapeutyczną i miejscem integracji osób, które w wyniku wypadków straciły bliskich.

Zobacz także:
Apel Krajowego Duszpasterstwa Kierowców i Biura Ruchu Drogowego KGP do kierowców i pieszych

(md ? Biuro Prasowe KEP 2011)

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


Tagi: #biskupi   #jest   #kt   #spo

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.