Wiadomości

Biskup Teofil Wilski przechodzi na emeryturę

Biskup Teofil Wilski przechodzi na emeryturę 31.10.2011 Benedykt XVI przyjął rezygnację bp. Teofila Wilskiego z pełnienia posługi biskupa pomocniczego diecezji kaliskiej. Decyzję Ojca Świętego przekazała

Biskup Teofil Wilski przechodzi na emeryturę

31.10.2011

Benedykt XVI przyjął rezygnację bp. Teofila Wilskiego z pełnienia posługi biskupa pomocniczego diecezji kaliskiej. Decyzję Ojca Świętego przekazała 31 października Nuncjatura Apostolska.

Pierwszy sufragan kaliski, bp Teofil Wilski, posługę pasterską rozpoczął w maju 1995 r. Jako motto biskupiego posługiwania wybrał słowa ?Służyć ojcostwu Boga? (Paternitati servire Dei). W ubiegłym roku świętował 15-lecie święceń biskupich i jubileusz 50-lecia kapłaństwa. Z końcem października przechodzi na emeryturę. 31 października br. Ojciec Święty Benedykt XVI przyjął jego rezygnację z posługi biskupa pomocniczego diecezji kaliskiej, złożoną po ukończeniu 75. roku życia.

Ordynariusz kaliski bp Stanisław Napierała podkreśla, że bp Wilski ?pozwolił się poznać swoją pełną miłości gorliwością, życzliwością, dobrocią, cierpliwością, oddaniem, kompetencją. Przede wszystkim jednak głęboką wiarą i modlitwą połączoną z ofiarą cierpienia?.

Biskup Teofil Wilski urodził się 16 października 1935 r. w Skubarczewie. Do kapłaństwa przygotowywał się w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie. Święcenia prezbiteratu otrzymał w katedrze gnieźnieńskiej 11 czerwca 1960 r. z rąk prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego. Przez dwa lata był wikariuszem w parafii Kcynia koło Nakła. Potem rozpoczął studia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, uwieńczone doktoratem z teologii w 1968 r. Rozpoczął wykłady w seminarium duchownym i pracę w kurii jako notariusz. W 1982 r. został ojcem duchownym w seminarium, a sześć lat później ? rektorem. Wówczas związał się z Drogą Neokatechumenalną. Sakrę biskupią otrzymał 8 maja 1995 r. z rąk abp. Jerzego Stroby.

Biskup Teofil Wilski należy do najwybitniejszych w Polsce teologów zajmujących się tematyką Trójcy Świętej. Od 15 maja 1995 r. pełnił funkcję wikariusza generalnego diecezji kaliskiej. Dzięki jego inicjatywie w roku 2002 powstało Apostolstwo Modlitwy w intencji rodzin. W Konferencji Episkopatu Polski współprzewodniczył pracom Zespołu ds. Dialogu ze Wspólnotą Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego.


Fot. W. Kompała

Zobacz także:
Komunikat Nuncjatury: Rezygnacja bp. Wilskiego
Dwutygodnik Diecezji Kaliskiej

(diec. kaliska/md ? Biuro Prasowe KEP 2011)

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.