Ciekawostki Wiadomości Wydarzenia

Papieska Niedziela i jubileusz abp. Józefa Michalika

Papieska Niedziela i jubileusz abp. Józefa Michalika Przemyśl, 15.10.2011 Ostatnie narodowe dziękczynienie za beatyfikację Jana Pawła II z udziałem Episkopatu odbędzie się w niedzielę w

Papieska Niedziela i jubileusz abp. Józefa Michalika

Przemyśl, 15.10.2011

Ostatnie narodowe dziękczynienie za beatyfikację Jana Pawła II z udziałem Episkopatu odbędzie się w niedzielę w Przemyślu. Już wczoraj do katedry dotarł wielkopiątkowy krzyż bł. Jana Pawła II, który po niedzielnych uroczystościach będzie peregrynował w archidiecezji przemyskiej.

Msza św. dziękczynna za beatyfikację Jana Pawła II rozpocznie się w niedzielę, 16 października, w przemyskiej katedrze pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP i św. Jana Chrzciciela o godz. 11.00. Przewodniczył jej będzie metropolita przemyski i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik, obchodzący w tym właśnie dniu 25. rocznicę święceń biskupich, których udzielił mu Jan Paweł II. Homilię wygłosi metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. Eucharystię koncelebrować będą biskupi, uczestniczący od piątku w zebraniu plenarnym w Przemyślu.

Uroczystości dziękczynne za beatyfikację połączone są z doroczną pielgrzymką młodzieży archidiecezji przemyskiej, rozpoczynającej nowy rok pracy formacyjnej w ruchach i wspólnotach. Modlitewne przygotowanie rozpocznie się o godzinie 10.00 zawiązaniem wspólnoty i godziną świadectwa. ?Szukałem was z nadzieją, przyszliście do mnie w cierpieniu? ? te słowa pieśni ku czci bł. Jana Pawła II zaśpiewa młodzież tuż przed rozpoczęciem Mszy św. Podczas uroczystości wybrzmi także pieśń ?Janie Pawle, teraz przyjdź?, której słowa ułożył biskup Józef Zawitkowski.

Na początku Eucharystii nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore odczyta specjalny list Ojca Świętego Benedykta XVI. Potem nastąpi uroczyste przekazanie relikwii bł. Jana Pawła II, które dla archidiecezji przemyskiej na ręce abp. Michalika przekaże kard. Dziwisz.

W katedrze obecny będzie także krzyż, który towarzyszył Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II podczas ostatniego nabożeństwa Drogi Krzyżowej. Został on wykonany na terenie archidiecezji przemyskiej i po śmierci Papieża został przekazany przez abp. Mieczysława Mokrzyckiego na przechowanie do parafii Kraczkowa, mieszącej się również na terenie archidiecezji. Stamtąd przekazywany jest on do różnych parafii w kraju. Teraz rozpocznie się peregrynacja w archidiecezji przemyskiej.

Wielkopiątkowy krzyż bł. Jana Pawła II już wczoraj dotarł do katedry. Teraz czuwają przy nim wierni, a po niedzielnych uroczystościach zacznie się peregrynacja. W każdej parafii archidiecezji przemyskiej krzyż będzie przebywał dobę. Pierwszą stację ma 17 października w katedrze przemyskiej, a peregrynacja zakończy się 8 grudnia 2012 r. w parafii Chrystusa Króla w Jarosławiu. W przygotowanych z tej okazji materiałach duszpasterskich znalazły się m.in. materiały biblijno-homiletyczne, teksty Drogi Krzyżowej i adoracji Krzyża. ?Jeśli chcemy być zbawieni, nie ma dla nas innej drogi jak stanąć pod Krzyżem Zbawiciela? ? napisał we wprowadzeniu abp Józef Michalik. Podkreślił, że Jan Paweł II jest świadkiem wierności Krzyża. ?On przez całe życie przybliżał się do Krzyża Pańskiego i na nim się opierał, aby w końcu zjednoczyć się z Krzyżem Jezusa w tajemnicy swojej błogosławionej śmierci? ? dodał abp Michalik.

Zobacz także:
Abp Józef Michalik: Przylgnijmy do Krzyża
Strona jubileuszowa z życzeniami dla Przewodniczącego Episkopatu

(md ? Biuro Prasowe KEP 2011)

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.