Wydarzenia

Jubileusze biskupie w październiku

INFORMACJE Jubileusze biskupie w październiku 30.09.2011 Jubileusze 25-lecia biskupstwa będą przeżywać w październiku przewodniczący Episkopatu abp Józef Michalik i biskup toruński Andrzej Suski. Arcybiskup Szczepan

INFORMACJE

Jubileusze biskupie w październiku

30.09.2011

Jubileusze 25-lecia biskupstwa będą przeżywać w październiku przewodniczący Episkopatu abp Józef Michalik i biskup toruński Andrzej Suski. Arcybiskup Szczepan Wesoły obchodzić będzie 85. rocznicę urodzin i 55-lecie kapłaństwa.

4.10 :: 25. rocznica sakry biskupiej bp. Andrzeja Suskiego

4 października mija 25 lat od chwili, gdy obecny biskup toruński Andrzej Suski przyjął sakrę biskupią z rąk prymasa Polski kard. Józefa Glempa. 8 października o godz. 11.00 Jubilat odprawi Mszę św. dziękczynną w diecezjalnym sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Toruniu. Do udziału w modlitwie dziękczynnej zachęcał wiernych diecezji toruńskiej bp Józef Szamocki, wikariusz generalny. ?Srebrny Jubileusz konsekracji biskupiej Pasterza Diecezji niech więc się stanie dla nas szczególną okazją do wyrażenia Panu Bogu wdzięczności za dar Osoby Biskupa Toruńskiego oraz samemu Jubilatowi za wszystko co dla nas i naszej Diecezji uczynił i niestrudzenie czyni? ? napisał.

W 1986 r. ówczesny wicerektor Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku ks. dr Andrzej Suski został mianowany biskupem pomocniczym diecezji płockiej. 25 marca 1992 r. Jan Paweł II mianował go pierwszym biskupem nowo utworzonej diecezji toruńskiej.

16.10 :: 25. rocznica sakry biskupiej abp. Józefa Michalika

Z okazji srebrnego jubileuszu biskupstwa przewodniczącego Episkopatu Polski, który przypada 16 października, w Przemyślu ? gdzie abp Józef Michalik jest metropolitą ? odbędzie się zebranie plenarne biskupów.

W katedrze przemyskiej będzie sprawowana 16 października Msza św. jubileuszowa w intencji abp. Michalika. Będzie to jednocześnie ? z racji przypadającej w tym dniu rocznicy wyboru na papieża ? ostatnie w tym roku wspólne dziękczynienie biskupów za beatyfikację Jana Pawła II.

W 1986 r. ówczesny rektor Papieskiego Kolegium Polskiego w Rzymie ks. dr Józef Michalik został mianowany ordynariuszem gorzowskim. Sakry biskupiej udzielił mu Ojciec Święty Jan Paweł II w dniu 16 października 1986 r., czyli dokładnie w ósmą rocznicę wyboru na Stolicę Piotrową. 17 kwietnia 1993 r. bp Michalik został arcybiskupem metropolitą przemyskim. W 1999 r. wybrany wiceprzewodniczącym Konferencji Episkopatu, od 2004 r. pełni funkcję przewodniczącego KEP (obecnie trwa druga kadencja).

16.10 :: 85. rocznica urodzin abp. Szczepana Wesołego
28.10 :: 55. rocznica święceń kapłańskich abp. Szczepana Wesołego
Arcybiskup Szczepan Wesoły, senior archidiecezji gnieźnieńskiej, na stałe mieszka w Rzymie, gdzie przez wiele lat sprawował opiekę duszpasterską nad emigracją polską. W październiku będzie obchodził 85. rocznicę urodzin i 55-lecie kapłaństwa.

Urodził się 16 października 1926 r. w Katowicach. Po wojnie najpierw dokształcał się na kursach wojskowych w Alessano we Włoszech, następnie był robotnikiem w fabrykach w Wielkiej Brytanii. W1950 r. wstąpił do prowadzonego przez jezuitów kolegium “Campion House”, a rok później do Papieskiego Kolegium Polskiego w Rzymie. Studiował jednocześnie na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. Święcenia kapłańskie przyjął 28 października1956 r. Później pracował w Rzymie przy polskich wydawnictwach jubileuszowych związanych z Millenium Chrztu Polski. W latach 1958-1962 był duszpasterzem emigrantów polskich we Włoszech. Równocześnie kontynuował studia w Papieskim Instytucie Pastoralnym przy Uniwersytecie Laterańskim, a w latach 1961-1962 w Akademii Alfonsjańskiej i dominikańskim Uniwersytecie “Pro Deo” w Rzymie. W latach 1962-1965 kierował Sekcją Słowiańską Biura Prasowego Sekretariatu Soboru Watykańskiego II. W 1967 r. uzyskał doktorat z teologii. Od 1967 roku był kierownikiem Centralnego Ośrodka Duszpasterstwa Emigracyjnego w Rzymie i organizatorem letnich kursów “Loreto” dla młodzieży emigracyjnej z Europy. W 1968 r. został ustanowiony biskupem tytularnym Dragona i sufraganem gnieźnieńskim z zadaniem wspomagania w posłudze pasterskiej bp. Władysława Rubina, delegata Prymasa Polski dla duszpasterstwa emigracyjnego. W latach 1980-2003 pełnił funkcję delegata prymasa Polski dla duszpasterstwa emigracyjnego. W 1994 r. został obdarzony godnością arcybiskupa “ad personam”.

(md ? Biuro Prasowe KEP 2011)

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.