Tydzień Miłosierdzia z Janem Pawłem II

Tydzień Miłosierdzia z Janem Pawłem II 02.10.2011 ?Miłość miłosierna jest szczególnie nieodzowna w stosunkach pomiędzy najbliższymi, pomiędzy małżonkami, pomiędzy rodzicami i dziećmi, pomiędzy przyjaciółmi? ?

Tydzień Miłosierdzia z Janem Pawłem II

02.10.2011

?Miłość miłosierna jest szczególnie nieodzowna w stosunkach pomiędzy najbliższymi, pomiędzy małżonkami, pomiędzy rodzicami i dziećmi, pomiędzy przyjaciółmi? ? wskazywał Jan Paweł II. Błogosławiony papież jest patronem 67. Tygodnia Miłosierdzia, który rozpoczął się w niedzielę, 2 października.

Jak chrześcijanin ma dojść do doskonałej miłości na wzór Chrystusa, który stał się sługą wszystkich? Drogę wskazuje rozpoczynający się właśnie w Kościele katolickim Tydzień Miłosierdzia. Jest nią zaangażowanie w apostolat miłosierdzia. ? Szczególnie aktualnie brzmi to wyzwanie w roku 2011 ogłoszonym przez Radę Europy jako Rok Wolontariatu ? mówi ks. Zbigniew Sobolewski, sekretarz Caritas Polska. Wielkim pragnieniem Komisji Charytatywnej Episkopatu jest wzrost w tym roku liczby Parafialnych Zespołów Caritas i posługujących w nich wolontariuszy.

Obchodom 67. Tygodnia Miłosierdzia, który rozpoczął się 2 października, towarzyszy hasło ?Komunia z Bogiem źródłem miłosierdzia?. Nawiązuje ono tegorocznego programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce.

Jednym z wymiarów Tygodnia Miłosierdzia jest modlitwa. ? Podczas tegorocznego Tygodnia Miłosierdzia proponujemy wszystkim wiernym Kościoła w Polsce, a szczególnie zawodowym pracownikom instytucji charytatywnych i wolontariuszom, codzienne uczestnictwo w Eucharystii i przypomnienie każdego dnia przykładnego życia innej postaci ze skarbca świętych ludzi Kościoła ? mówi ks. Sobolewski. Bł. Jan Paweł II, św. Franciszek z Asyżu, św. Faustyna Kowalska, bł. Marianna Biernacka (oddała życie za swoją synową, będącą w stanie błogosławionym) ? to postaci, które pokazują, że życie w jedności z Bogiem, poprzez czyny miłosierdzia, promieniuje na życie innych. Piątkowe wspomnienie NMP Różańcowej to okazja do przypomnienia, że różaniec może stać się narzędziem wzmacniającym komunię z Bogiem. Św. Józef (wspominany w sobotę) ma zaś uświadamiać, że ?rodziny potrzebują komunii z Bogiem owocującej miłością wzajemną w codziennym, zwyczajnym życiu?.

Tydzień Miłosierdzia to także okazja do uwrażliwiania na potrzebę niesienia pomocy. Służą temu m. in. katechezy, związane z problematyką osób potrzebujących.

W kościołach odbywają się w Tygodniu Miłosierdzia zbiórki pieniężne lub zbiórki darów na rzecz ludzi potrzebujących. Podejmowane są też inne inicjatywy, inspirowane przez Parafialne Zespoły Caritas.

(Caritas/md ? Biuro Prasowe KEP 2011)

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.