Biskupi diecezjalni na Jasnej Górze

Biskupi diecezjalni na Jasnej Górze

23.08.2011

Zagadnienia ekonomiczne, prezydencja Polski w Unii Europejskiej, współczesne problemy rodziny oraz podsumowanie Światowych Dni Młodzieży w Madrycie to tematy, które poruszą biskupi diecezjalni na Jasnej Górze. Spotkanie odbędzie się w najbliższy czwartek 25 sierpnia. Dzień później biskupi wezmą udział w uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej.

Obrady Rady Biskupów Diecezjalnych rozpoczną się 25 sierpnia o godz. 11.00 w Bibliotece Klasztoru Jasnogórskiego. Będzie to drugie w historii spotkanie Rady. Gremium to zostało ustanowione w nowym statucie Konferencji Episkopatu Polski, zatwierdzonym w październiku 2009 r. W skład Rady wchodzą wszyscy biskupi diecezjalni w liczbie czterdziestu czterech. Zwołuje ją przewodniczący KEP przynajmniej raz w roku.

Statut KEP stanowi, że do kompetencji Rady Biskupów Diecezjalnych należy ?ocena, badanie i podejmowanie decyzji w sprawach dotyczących zarządu diecezji, ogólnych kierunków zadań pasterskich oraz w kwestiach administracyjno-finansowych?. Dlatego jednym z tematów najbliższego spotkania będą zagadnienia ekonomiczne.

Biskupi będą również dyskutować na temat polskiej prezydencji w Unii Europejskiej oraz o planowanych w związku z tym na wrzesień modlitwach z udziałem przedstawicieli rządu i parlamentu. 20 września w katedrze w Brukseli będzie sprawowana Msza św. z reprezentantami Episkopatu Polski, a 25 września modlitwa o ?ducha jedności w Europie? będzie miała miejsce w Warszawie.

Życie rodzinne, praca, świętowanie ? to tematy, jakie zaplanowano na VII Kongres Rodzin, który odbędzie się w dniach 30 maja – 3 czerwca 2012 r. w Mediolanie. W związku z przygotowaniami do Kongresu, biskupi podczas obrad na Jasnej Górze podejmą temat współczesnej rodziny i jej problemów.

W niedzielę, 21 sierpnia zakończyły się 26. Światowe Dni Młodzieży w Madrycie. Spotkanie biskupów diecezjalnych na Jasnej Górze będzie również okazją do podsumowania tego międzynarodowego wydarzenia. Wzięło w nim udział 12 tys. młodych Polaków, w tym przeszło tysiąc wolontariuszy. Katechezy głosiło 7 biskupów z Polski. W sumie do Madrytu wyjechało z naszego kraju 15 biskupów.

Dzień po zakończeniu obrad biskupów diecezjalnych, 26 sierpnia z okazji Uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej, przedstawiciele Episkopatu wezmą udział w Eucharystii na szczycie jasnogórskim. Będą dziękować za dar beatyfikacji Ojca Świętego Jana Pawła II.

Sierpniowe spotkanie będzie drugim zebraniem biskupów diecezjalnych. Poprzednie odbyło się 25 sierpnia 2010 r.

(jl/jk ? Biuro Prasowe KEP 2011)

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


Tagi: #aborcji   #cuch   #cymi   #dzia   #jest   #Nie   #prosta   #racj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.