ewangelizacja

Biskupi diecezjalni obradowali na Jasnej Górze

Biskupi diecezjalni obradowali na Jasnej Górze

25.08.2011

Polska prezydencja w Unii Europejskiej, Światowe Dni Młodzieży zakończone w Madrycie, problemy rodziny, a także kryteria pomocne chrześcijaninowi przed wyborami to tematy, o których – obok spraw dotyczących administrowania diecezją ? rozmawiali biskupi podczas Rady Biskupów Diecezjalnych. Obrady odbyły się 25 sierpnia na Jasnej Górze.

Podczas spotkania z dziennikarzami przewodniczący Episkopatu abp Józef Michalik wyjaśniał, że Rada Biskupów Diecezjalnych ma m.in. za zadanie podejmować praktyczne tematy związane z zarządzaniem diecezją, m.in. dotyczące spraw finansowych.
?Wiemy, że ewangelizacja, prowadzenie Kościoła, parafii wymaga środków. Te jednak powinny być bardzo dokładnie, solidnie i kompetentnie wykorzystane? – podkreślał przewodniczący KEP. Mówił o możliwości wykorzystania środków z Unii Europejskiej i podkreślał wagę wiarygodności, uczciwości i wzajemnej pomocy w administrowaniu powierzonymi dobrami. Arcybiskup zaznaczył też m.in., jak ważny jest wobec rosnącej liczby osób biednych i bezrobotnych rozwój takich dzieł, jak Caritas (posłuchaj).

Oprócz zagadnień administracyjnych, biskupi diecezjalni podczas obrad na Jasnej Górze wskazywali m.in. na potrzebę modlitwy w intencji Unii Europejskiej. ?Trzeba się modlić i to gorąco za to dzieło Unii Europejskiej, aby obroniła się nie tylko przed kryzysem ekonomicznym, ale by nie podzieliła się ponownie, jak tego pewne symptomy obserwujemy, na część starą i część nową? – powiedział wiceprzewodniczący Episkopatu abp Stanisław Gądecki Katolickiej Agencji Informacyjnej. ?Widzimy, że jedność ekonomiczna się rwie, jeżeli nie będzie miała solidnej podstawy duchowej, solidnego sięgnięcia do tej tradycji i tej jedności, którą budowała kiedyś chrześcijańska Europa? ? podkreślał sekretarz generalny Episkopatu bp Stanisław Budzik w wywiadzie dla Radia Jasna Góra.

Podsumowania 26. Światowych Dni Młodzieży w Madrycie i udziału w nim Polaków dokonał na Jasnej Górze przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży biskup radomski Henryk Tomasik. W późniejszym spotkaniu z dziennikarzami mówił, że to wydarzenie było ?prawdziwym świętem wiary?. Liczbę Polaków ? tych przyjeżdżających za pośrednictwem Biura Krajowego ŚDM, jak i tych przyjeżdżających indywidualnie, biskup szacuje na kilkanaście tysięcy. Podziwiamy postawę i zaangażowanie naszej polskiej młodzieży? ? mówił bp Tomasik, podkreślając szczególnie ofiarną pracę polskich wolontariuszy. Biskup podkreślił też, młodzież pokazała, jak wiele w niej jest dobra i żałował, że nie zostało ono bardziej widocznie pokazane w polskich mediach (posłuchaj).

Biskupi diecezjalni kolejny raz zwrócili też uwagę na współczesne problemy rodziny i jej spójności. Tym razem zajęli się nimi w kontekście przygotowań do VII Światowego Spotkania Rodzin, które odbędzie się w dniach 30 maja – 3 czerwca 2012 r. w Mediolanie.

Odpowiadając na pytanie dziennikarzy dotyczące zbliżających się wyborów parlamentarnych, przewodniczący Episkopatu abp Józef Michalik powiedział, że udział w wyborach jest wyrazem zaangażowania. ?Łatwo jest narzekać, natomiast chorobą jest bierność, pasywność społeczna. Twórcza rola każdego z nas, wyborców, polegać powinna zarówno na dobrym wyborze kandydata, człowieka fachowego, przygotowanego do zadań, ale i etycznie wiarygodnego? – mówił ( posłuchaj).

Metropolita przemyski przestrzegł też przed ?przypisywaniem niektórych biskupów do niektórych partii politycznych?. Jak zauważył, rozmowa z jakimś politykiem nie oznacza, utożsamiania się z linią danej partii. ?Ideałem jest rozmawiać, a nie odwracać się od człowieka innych przekonań? – powiedział (posłuchaj).

Biskupi zgromadzeni na Jasnej Górze wezmą jutro (26 sierpnia) udział w uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej. Jutro również zostanie wydany komunikat po obradach Rady Biskupów Diecezjalnych.

(KAI/BPJG/jl ? Biuro Prasowe KEP 2011)

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


Tagi: #boga   #bowiem   #czasem   #czasu   #dodaj   #drodze   #ducha   #dzem   #dziewczyna   #dziewczyny   #inne

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.