Wydarzenia

26.08.2011 Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej 26.08.2011 Główne uroczystości święta Matki Bożej Częstochowskiej odbędą się w piątek 26 sierpnia na Jasnej Górze. Uczestniczyć w nich będą

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej

26.08.2011

Główne uroczystości święta Matki Bożej Częstochowskiej odbędą się w piątek 26 sierpnia na Jasnej Górze. Uczestniczyć w nich będą biskupi, którzy dzień wcześniej spotkali się na sesji Rady Biskupów Diecezjalnych.

Suma pontyfikalna na szczycie jasnogórskim rozpocznie się 26 sierpnia o godz. 11.00 i będzie poprzedzona uroczystym wprowadzeniem wizerunku Maryi. Mszy św. o godz. 11.00 przewodniczył będzie prymas Polski abp Józef Kowalczyk, a homilię wygłosi przewodniczący Episkopatu abp Józef Michalik. Podczas Eucharystii biskupi i zgromadzeni wierni będą dziękować za dar beatyfikacji Ojca Świętego Jana Pawła II.

Będzie to kolejne już dziękczynienie z tej okazji. Wcześniej narodowe dziękczynienie z udziałem Episkopatu Polski odbyło się 8 maja w Krakowie w uroczystość św. Stanisława Biskupa i Męczennika, patrona Polski. Następnie 5 czerwca w ramach IV Święta Dziękczynienia – w Warszawie, a w dniach 24-26 czerwca w Licheniu i Włocławku, gdzie miało miejsce 355. Zebranie Plenarne Episkopatu. Dziękczynienie za beatyfikację Jana Pawła II zaplanowano jeszcze w dniach 14-16 października br. w Przemyślu, podczas kolejnego zebrania plenarnego biskupów. Przypada wtedy 33. rocznica wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża i 25-lecie sakry biskupiej wyświęconego przez niego abp. Józefa Michalika, przewodniczącego Episkopatu.

26 sierpnia na Jasnej Górze to jedna z uroczystości gromadzących największą liczbę pielgrzymów. Przed przypadającym w tym dniu świętem Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze spodziewanych jest ok. 60 pieszych pielgrzymek. Przed odpustem, już od 17 sierpnia na Jasnej Górze trwa nowenna przygotowująca duchowo wiernych do obchodów święta. W głównych uroczystościach od lat biorą udział przedstawiciele polskiego Episkopatu: od ubiegłego roku w wigilię odpustu spotyka się Rada Biskupów Diecezjalnych, wcześniej obradowała zaś w tym czasie Rada Stała Episkopatu wraz z biskupami diecezjalnymi.

Podczas głównych uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej, co roku ma miejsce odnowienie Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego – modlitwy napisanej przeszło pół wieku temu przez ówczesnego prymasa Polski, kard. Stefana Wyszyńskiego, w której powierzał on Polskę opiece Matki Bożej. 26 sierpnia 1956 r. wypowiedział go pod nieobecność uwięzionego Prymasa Polski bp Michał Klepacz.

?Jasna Góra jest nie tylko miejscem pielgrzymek Polaków z Polski i całego świata. Jasna Góra jest sanktuarium Narodu…? ? mówił Jan Paweł II 4 czerwca 1979 r. Zawierzenie Matce Bożej to wyraz jasnogórskiej tradycji maryjnej kultywowanej od kilkuset lat. W 1656 r. śluby w katedrze lwowskiej złożył król Jan Kazimierz. Ten uroczysty akt ponawiany był w chwilach szczególnych dla Polaków, również w czasach nam współczesnych. Dostosowane w 1956 r. przez kard. Wyszyńskiego do potrzeb współczesnych śluby stały się ślubami całego Narodu i programem działalności duszpasterskiej Kościoła w Polsce.

Początków uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej należy szukać w inicjatywie bł. Honorata Koźmińskiego. Po upadku styczniowego starał się on zjednoczyć naród wokół Królowej Polski – Maryi. Wraz z o. Euzebiuszem Rejmanem, ówczesnym przeorem Jasnej Góry wyjednał też u Ojca Świętego Piusa X ustanowienie w 1904 r. święta Matki Bożej Częstochowskiej. Jego obchody na całą Polskę rozciągnął Ojciec Święty Pius XI w 1931 r.

Zobacz także:
Więcej (audio, wideo)

(jl/jk ? Biuro Prasowe KEP 2011)

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.