Wiadomości

Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

14.08.2011

Kościół katolicki obchodzi 15 sierpnia uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, popularnie zwaną też świętem Matki Bożej Zielnej. Na ten dzień do sanktuariów maryjnych przybywają liczne pielgrzymki. Na Jasnej Górze sumie odpustowej będzie przewodniczył Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Celestino Migliore. W uroczystościach wezmą również udział przedstawiciele Kościoła prawosławnego.

Podczas tegorocznych uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze, wierni będą dziękować za 300 lat Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej i 20. rocznicę VI Światowego Dnia Młodzieży, który odbył się w Częstochowie. Uroczystości Wniebowzięcia rozpoczną się w wigilię święta, 14 sierpnia. Z okazji 300-lecia Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej, pątnicy ze stolicy jako wotum jubileuszowe przyniosą na Jasną Górę replikę srebrnej tablicy wotywnej z 1711 r. ukazującą Matkę Boską unoszącą się nad panoramą miasta i kościołem Świętego Ducha ojców paulinów. Ze względu na jubileusz specjalne słowo pozdrowienia i błogosławieństwo skierował do pątników papież Benedykt XVI.

15 sierpnia, w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny sumie odpustowej o godz. 11.00 będzie przewodniczył Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Celestino Migliore. Homilię wygłosi zaś metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga.
W uroczystościach odpustowych udział wezmą przedstawiciele Kościoła prawosławnego, m.in. mnisi prawosławni z klasztoru w Nilo-Stołbieńsku koło Ostaszkowa, którzy dwa lata temu odebrali z Jasnej Góry kopię Cudownego Obrazu Matki Bożej, by umieścić ją w specjalnym ołtarzu prawosławnej świątyni (mnisi pozostaną na Jasnej Górze do 26 sierpnia).

Z okazji Wniebowzięcia NMP rzesze pielgrzymów gromadzą się nie tylko na Jasnej Górze, ale również w innych sanktuariach maryjnych. Szczególne, bo kilkudniowe uroczystości odbywają się wówczas m.in. w Kalwarii Zebrzydowskiej (archidiecezja krakowska) i Kalwarii Pacławskiej (archidiecezja przemyska).

W Kalwarii Zebrzydowskiej uroczystości rozpoczęły się 13 i potrwają aż do 21 sierpnia. W programie zaplanowano m.in. codzienne Msze św. i obchodzenie dróżek kalwaryjskich. Kalwarię w tych dniach odwiedzi m.in. abp Celestino Migliore, który 19 sierpnia poprowadzi Nieszpory oraz metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. Będzie on przewodniczył Mszy św. w piątek 19 sierpnia i w niedzielę 21 sierpnia na zakończenie uroczystości.

Punktem charakterystycznym Wielkiego Odpustu w Kalwarii Pacławskiej w archidiecezji przemyskiej jest natomiast tradycyjna procesja pogrzebu Matki Boskiej. Uroczystości trwają tam już od 11 sierpnia. Zakończą się 15 sierpnia. Co roku z okazji Wniebowzięcia NMP miejsce to odwiedza metropolita przemyski, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik. Od wielu lat na sierpniowy odpust do Kalwarii Pacławskiej zmierzają pielgrzymi z różnych stron Polski i zagranicy, m.in. sąsiadującej z archidiecezją Ukrainy. Na piechotę, razem z pątnikami z Przemyśla przybywa też biskup pomocniczy archidiecezji Adam Szal.

Uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny to największe i najstarsze święto maryjne. Tajemnicę wzięcia Maryi do nieba z ciałem i duszą, jako dogmat ogłosił Pius XII w 1950 r., jednak wiarę w to, wyrażano już w pierwszych wiekach chrześcijaństwa. Początkowo obchodzono je tylko lokalnie w sanktuarium maryjnym niedaleko Betlejem. Od VI wieku święto zaczęło rozszerzać swój zasięg. Uroczystość obchodzi zarówno Kościół katolicki na Zachodzie, jak i chrześcijaństwo wschodnie, gdzie nosi ona nazwę Zaśnięcia Matki Bożej. W Polsce Wniebowzięcie zwane jest także Świętem Matki Bożej Zielnej. W tym dniu w kościołach poświęca się zioła, kwiaty, kłosy zbóż i owoce.

Zobacz także:
Program uroczystości

(jl ? Biuro Prasowe KEP 2011)

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


Tagi: #ciele   #ció   #e ko   #kt   #Nie   #onk   #roku   #wno   #yby

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.