Rozpoczęło się zebranie Episkopatu w Licheniu

INFORMACJE Rozpoczęło się zebranie Episkopatu w Licheniu Licheń, 24.06.2011 Bogaty i urozmaicony jest program naszej Konferencji Episkopatu ? zauważył przewodniczący KEP abp Józef Michalik, rozpoczynając

INFORMACJE

Rozpoczęło się zebranie Episkopatu w Licheniu

Licheń, 24.06.2011

Bogaty i urozmaicony jest program naszej Konferencji Episkopatu ? zauważył przewodniczący KEP abp Józef Michalik, rozpoczynając obrady plenarne biskupów w Licheniu.

Arcybiskup Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, tradycyjnie wprowadził w obrady. Podkreślił, że biskupi podejmą różne gatunkowo sprawy, ?które decydują o żywotności Kościoła i skuteczności w wypełnianiu jego misji?. Podczas zebrania plenarnego biskupi poruszą około 40 tematów.

?Wśród wyzwań i zadań duszpasterskich otrzymujemy nowe światło, jakim jest duszpasterstwo bardziej ubiblijnione, inspirowane wiarą zakorzenioną w Piśmie Świętym? ? mówił abp Michalik. Podczas zebrania plenarnego kwestię implikacji duszpasterskich wynikających z przyjęcia adhortacji papieża Benedykta XVI ?Verbum Domini? przedstawi metropolita poznański abp Stanisław Gądecki.

Kolejnym ważnym tematem jest katecheza i katechizacja w Polsce. Mowa będzie też m.in. o przygotowaniach do Tygodnia Wychowania, który będzie obchodzony we wrześniu. Temat ten szerzej omówią biskupi Marek Mendyk, Krzysztof Zadarko i Andrzej Czaja. Obecność prefekta watykańskiej Komisji ds. Wychowania Katolickiego, kard. Zenona Grocholewskiego, będzie okazją do dyskusji nad zagadnieniami związanymi z zagadnieniami uczelni katolickich, wydziałów teologicznych i seminariów duchownych w Polsce.

Omawiana będzie deklaracja Kościołów w sprawie małżeństw mieszanych, zawieranych pomiędzy stroną katolicką i niekatolicką. Biskupi wyznaczą delegatów na synod biskupów i dokonają zmian w gremiach Episkopatu, w związku z upływającymi kadencjami przewodniczących komisji, rad i zespołów. Będą też rozmawiać o planowanych pielgrzymkach Episkopatu i studentów polskich do Ziemi Świętej.

To pierwsze spotkanie plenarne biskupów po beatyfikacji Jana Pawła II. Stąd też abp Michalik w imieniu Konferencji Episkopatu podziękował na początku obrad kard. Stanisławowi Dziwiszowi za jego starania, by jak najwcześniej Kościół mógł cieszyć się nowym Błogosławionym. Przypomniał, że Kościół w Polsce podziękował Benedyktowi XVI za beatyfikację, wręczając papieżowi symboliczny dar ? kopię krzyża, który Jan Paweł II całe życie nosił (tzw. krzyża Sapieżyńskiego). Episkopat wystosował też list z podziękowaniem do postulatora procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II, ks. Sławomira Odera, kapłana diecezji toruńskiej.

355. zebranie plenarne KEP rozpoczęło się w piątek, 24 czerwca br., w Licheniu. Obrady odbywają się na terenie diecezji włocławskiej z racji na jubileusz 600-lecia konsekracji katedry we Włocławku. W niedzielę z udziałem legata papieskiego kard. Zenona Grocholewskiego oraz Episkopatu odbędzie się Msza św. dziękczynna we Włocławku. Zostaną podczas niej wprowadzone do katedry relikwie bł. Jana Pawła II.

(md/jk ? Biuro Prasowe KEP 2011)

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.