Kościelna komunia darem Ducha Świętego

Kościelna komunia darem Ducha Świętego 09.06.2011 Kościół przygotowuje się do uroczystości Zesłania Ducha Świętego. On ożywia Kościół ?od wewnątrz?, pomaga zrealizować życiowe powołanie i buduje

Kościelna komunia darem Ducha Świętego

09.06.2011

Kościół przygotowuje się do uroczystości Zesłania Ducha Świętego. On ożywia Kościół ?od wewnątrz?, pomaga zrealizować życiowe powołanie i buduje wspólnotę. Wigilia Zesłania Ducha Świętego przypada 11 czerwca.

? Zesłanie Ducha Świętego oznacza narodziny Kościoła i początek jego zbawczej misji w świecie. Duch Święty ożywia Kościół ?od wewnątrz?, napełnia umysły, serca, sumienia. Jest światłem pozwalającym dojrzeć prawdę i dobro w mnóstwie poglądów i opinii. Jest mocą uzdalniającą człowieka do postępowania drogą Prawdy i czynienia dobra ? tłumaczy biskup kaliski Stanisław Napierała na łamach ?Przewodnika Katolickiego?

W kościołach trwa modlitewna nowenna przed Zesłaniem Ducha Świętego. Po decyzji Konferencji Episkopatu Polski o przeniesieniu uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego z czwartku, czterdzieści dni po Wielkanocy, na 7. Niedzielę Wielkanocną, okres modlitewnego czuwania przed Zesłaniem Ducha Świętego skrócił się do jednego tygodnia (wcześniej nowenna trwała 9 dni, jak na to wskazuje źródłosłów, łac. novem ? dziewięć). Uroczystość Zesłania Ducha Świętego będziemy obchodzić w niedzielę, 12 czerwca.

Niekiedy przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego organizowane są krótsze celebracje i spotkania modlitewne. Bp Bronisław Dembowski z Włocławka, wieloletni opiekun i koordynator wszystkich wspólnot Odnowy w Duchu Świętym w Polsce, w tych dniach wygłosi konferencje przygotowujące do uroczystości. Triduum przed Zesłaniem Ducha Świętego organizuje wspólnota modlitewna Odnowy w Duchu Świętym ?Baranek Zwyciężył? przy klasztorze Braci Kapucynów w Stalowej Woli ? Rozwadowie. Od czwartku, 9 czerwca, bp Dembowski wygłosi konferencje tematyczne, m.in. o nauczaniu Jezusa o Duchu Świętym według św. Jana, a także o Apostołach przed Zesłaniem Ducha Świętego i po otrzymaniu daru Ducha. W niedzielę Zesłania Ducha Świętego młodzież z parafii przyjmie sakrament bierzmowania.

? Duch Święty przychodzi dzisiaj z tą samą mocą, którą przekazał modlącym się w Wieczerniku prawie dwa tysiące lat temu. Trzeba nam w to uwierzyć i pokazać w naszych wspólnotach ? mówi ks. Szymon Stułkowski z Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski, zwracając uwagę, że w każdej parafii powinno odbyć się modlitewne czuwanie w Wigilię Pięćdziesiątnicy. Zachęca też, by sama niedziela była wielbieniem Boga za dar Jego Ducha.

Czuwanie przed Zesłaniem Ducha Świętego w wielu parafiach organizują osoby związane z Ruchem Odnowy Charyzmatycznej w Duchu Świętym, a niekiedy wszystkich wspólnot istniejących przy parafii. ? Skoro Pocieszyciel jest sprawcą jedności, niech te dni staną się szczególną szkołą jedności i czasem modlitwy o ten dar dla naszych parafii, dekanatów, diecezji i całej Ojczyzny, by nasz Kościół odnawiał się w świetle Ewangelii ? podkreśla ks. Stułkowski.

Otwarcie się na działanie Ducha Świętego i współpraca z łaską Bożą pozwalają odpowiedzieć na dar powołania. Tegoroczne czuwanie w intencji powołań, organizowane po raz ósmy w Kalwarii Zebrzydowskiej, przypada właśnie na Wigilię Zesłania Ducha Świętego. Czuwanie modlitewne prowadzić będą przedstawiciele różnych stanów, zgromadzeń zakonnych i diecezjalnych seminariów duchownych. Rozpocznie się ono 11 czerwca o godz. 20.00, a zakończy w Niedzielę Zesłanie Ducha Świętego o godz. 6.30. W programie czuwania oprócz modlitwy ? modlitwa różańcowa, Apel Jasnogórski, adoracja Najświętszego Sakramentu i Droga Krzyżowa ? przewidziano także koncert ewangelizacyjny oraz świadectwa różnych stanów na temat odkrywania i realizowania życiowego powołania.

(Komisja Duszpasterstwa/md ? Biuro Prasowe KEP 2011)

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.