Wydarzenia

Pożegnanie ks. Józefa Obrembskiego ? patriarchy Wileńszczyzny

Pożegnanie ks. Józefa Obrembskiego ? patriarchy Wileńszczyzny 09.06.2011 ?Dziękuję Panu Bogu za tego Kapłana, który w każdym calu był człowiekiem Kościoła, który Kościół poznał i

Pożegnanie ks. Józefa Obrembskiego ? patriarchy Wileńszczyzny

09.06.2011

?Dziękuję Panu Bogu za tego Kapłana, który w każdym calu był człowiekiem Kościoła, który Kościół poznał i ukochał, i Jemu wiernie aż do końca swoich długich dni służył? ? napisał przewodniczący Episkopatu Polski abp Józef Michalik w liście kondolencyjnym po śmierci księdza prałata Józefa Obrembskiego.

Polacy na Litwie nazywali go patriarchą Wileńszczyzny. Ksiądz prałat Józef Obrembski zmarł we wtorek, 7 czerwca. Był najstarszym kapłanem na Litwie, w marcu ukończył 105 lat. Był powszechnie znany i ceniony nie tylko wśród wiernych na Litwie, lecz także w Polsce.

?Autentyzm życia w różnorodnych sytuacjach dziejowych, gorliwość w sprawach Bożych, wielkie ukochanie narodu Polskiego i Litewskiego stają się dziś lekcją dla wszystkich osób w jakikolwiek sposób z nim związanych, a dla niego samego niech się okażą pomocą do zbawienia? ? napisał abp Michalik w liście kondolencyjnym złożonym na ręce proboszcza parafii w Mejszagole ks. Józefa Aszkiełowicza.

Pogrzeb ks. Obrembskiego odbędzie się w Mejszagole w piątek, 10 czerwca. O godzinie 16.00 zostanie odprawiona Msza św. żałobna w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Ksiądz prałat Józef Obrembski przyjął święcenia kapłańskie 12 czerwca 1932 r. z rąk arcypasterza diecezji wileńskiej abp. Romualda Jałbrzykowskiego. ? Od tamtego dnia przez wszystkie lata pozostał wierny swojemu Mistrzowi i Nauczycielowi ? Jezusowi Chrystusowi, oddanie i wytrwale stojąc na straży wiary chrześcijańskiej. Nawet w najtrudniejszych czasach wojującego ateizmu nie opuścił Wileńszczyzny, której poświęcił całe życie ? wspomina ks. Aszkiełowicz.

Przed kilkoma laty księdzu prałatowi Józefowi Obrembskiemu za wielkie zasługi na rzecz zachowania i krzewienia wiary katolickiej kilku pokoleń Polaków Ziemi Wileńskiej nadano miano Honorowego Obywatela Rejonu Wileńskiego.

(md ? Biuro Prasowe KEP 2011)

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.