Aktualności

Kim jest Prymas, przywileje i kompetencje Prymasa Polski

Prymas – przywileje i kompetencje 18.12.2009 Honorowe pierwszeństwo wśród biskupów oraz członkostwo w Radzie Stałej Episkopatu przysługują prymasowi Polski. Tytuł ten związany jest ponownie z

Prymas – przywileje i kompetencje

18.12.2009

Honorowe pierwszeństwo wśród biskupów oraz członkostwo w Radzie Stałej Episkopatu przysługują prymasowi Polski. Tytuł ten związany jest ponownie z arcybiskupem gnieźnieńskim. Przysługuje mu na czas pełnienia tego urzędu.

O przywilejach prymasa Polski przypomniał papież Benedykt XVI w liście z 8 grudnia do abp. Henryka Muszyńskiego, metropolity gnieźnieńskiego. Podkreślił w nim ?wielki szacunek i znaczenie tytułu prymasa w polskim Narodzie?. Ojciec Święty zaakcentował też, że prymas jest znakiem jedności polskich katolików.

Papież powołuje się w liście na statuty Episkopatu Polski – to one określają kompetencje prymasa. Na mocy obowiązującego od 7 października nowego statutu, prymas Polski wchodzi z urzędu w skład Rady Stałej Episkopatu, co jest nowością.

Decyzją Ojca Świętego tytuł prymasa Polski ponownie będzie związany z arcybiskupem gnieźnieńskim. Stanie się tak od 19 grudnia 2009 r. Wówczas ów honorowy tytuł obejmie abp Henryk Muszyński. Przejmie go od kard. Józefa Glempa, który dzień wcześniej ukończył 80 lat.

Inauguracja posługi prymasowskiej abp. Henryka Muszyńskiego rozpocznie się w sobotę o godz. 10.30 sesją naukową w gnieźnieńskim Teatrze. Po jej zakończeniu o godzinie 13.00 w katedrze gnieźnieńskiej sprawowana będzie uroczysta Msza św. pod przewodnictwem i z homilią nowego Prymasa Polski.

Benedykt XVI zaznaczył w swoim liście, że prymasostwo przysługuje każdemu arcybiskupowi gnieźnieńskiemu durante munere, tj. na czas sprawowania przez niego urzędu. O ponownym powiązaniu tytułu prymasa z arcybiskupem gnieźnieńskim zdecydował ? ze względów historycznych – papież Benedykt XVI w 2006 roku.

(jk/md ? Biuro Prasowe KEP 2009)

hastagi na stronie:

#kim jest prymas

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *