Aktualności

Biskup Wojciech Polak odpowiedzialnym za duszpasterstwo emigracji

Biskup Wojciech Polak odpowiedzialnym za duszpasterstwo emigracji

Episkopat wyznaczył biskupa Wojciecha Polaka z Gniezna na nowego delegata ds. duszpasterstwa emigracji.

45-letni biskup pomocniczy archidiecezji gnieźnieńskiej Wojciech Polak został nowym delegatem Konferencji Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa emigracji polskiej i przewodniczącym Komisji ds. Polonii i Polaków za Granicą. Zajmie się koordynacją pracy wszystkich duszpasterzy na świecie, będzie także spotykał się z przebywającymi za granicą Polakami. Zadaniem delegata jest również kontakt z episkopatami innych krajów świata i ustalenie zasad pracy polskich duszpasterzy.

Biskup Wojciech Polak od października br. należy do Rady Stałej Konferencji Episkopatu jako jeden z dwóch wybranych biskupów pomocniczych. Jest członkiem Komicji Charytatywnej, Komisji Duchowieństwa i Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży. Pełni funkcję delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. powołań. Przewodniczy też European Vocation Service (EVS), jest delegatem Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE) ds. powołań.

Zadaniem Komisji ds. Polonii i Polaków za Granicą jest zapewnienie opieki duchowej Polakom w różnych krajach. W skład komisji wchodzą Rektorzy Polskich Misji Katolickich i duszpasterze ośrodków polonijnych, co umożliwia im wzajemną wymianę doświadczeń. W 1992 r. powstała dodatkowo Polska Rada Duszpasterska Europy Zachodniej, na czele której stoi delegat KEP ds. duszpasterstwa emigracji polskiej.

Bp Polak zastąpił pełniącego te funkcje przez ostatnie 20 miesięcy arcybiskupa Zygmunta Zimowskiego, od kwietnia br. przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. Wcześniej za duszpasterstwo emigracji odpowiadał biskup pomocniczy archidiecezji lubelskiej Ryszard Karpiński.

Członkami komisji są arcybiskup Sławoj Leszek Głódź oraz biskupi Tadeusz Bronakowski, Edward Janiak, Paweł Socha i Henryk Tomasik. Konsultorami oprócz rektorów Polskich Misji Katolickich z Niemiec, Francji, Anglii i Walii, Irlandii i Stanów Zjednoczonych są ks. Roman Dzwonkowski SAC, ks. Tadeusz Gajda CR oraz ks. Tomasz Sielicki TChr. Opiekunem duchowym polskiej emigracji jest prymas Polski kard. Józef Glemp.

W Episkopacie Polski komisję zajmującą się duszpasterstwem emigracyjnym powołał w 1928 r. prymas August Hlond. Sam też stanął na czele Komisji Biskupów do Spraw Emigracji, która zajęła się tworzeniem Polskich Misji Katolickich rozrzuconych wśród skupisk polonijnych. W 1932 r. prymas założył specjalne zgromadzenie zakonne pod nazwą Towarzystwo Chrystusowe dla Wychodźstwa Polskiego (dziś: Towarzystwo Chrystusowe dla Polonii Zagranicznej). Z jego inicjatywy od stycznia 1937 r. zaczęto obchodzić Dzień Polaka z Zagranicy.

Zobacz także:
Rzecznik KEP: dlaczego dla polskich biskupów tak ważne jest duszpasterstwo emigracji

(md ? Biuro Prasowe KEP 2009)

hastagi na stronie:

#Biskup Wojciech Polak

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


Tagi: #Bp Henryk Tomasik   #Henryka Tomasika   #Jana Paw   #Seminarium Duchownego

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *