Aktualności

Ks. Andrzej Jeż biskupem pomocniczym w Tarnowie

Ks. Andrzej Jeż biskupem pomocniczym w Tarnowie

Watykan/ Tarnów, 20.10.2009

Benedykt XVI mianował 46-letniego ks. dr. Andrzeja Jeża nowym biskupem pomocniczym diecezji tarnowskiej. Nominat jest duszpasterzem, proboszczem bazyliki św. Małgorzaty w Nowym Sączu i specjalistą w dziedzinie teorii komunikacji.

Ks. dr Andrzej Jeż urodził się 3 maja 1963 r. w Limanowej na terenie parafii Matki Bożej Bolesnej. W tym mieście uczęszczał także do szkoły podstawowej i średniej. Po maturze w 1982 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Święcenia kapłańskie otrzymał 12 czerwca 1988 r. z rąk abp. Jerzego Ablewicza. Po święceniach pracował jako wikariusz w Krościenku nad Dunajcem (1988-1991) oraz w Wierzchosławicach (1991-1993).

W 1993 r. został skierowany na studia specjalistyczne z zakresu homiletyki na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, gdzie dwa lata później otrzymał tytuł licencjata. Po stypendium naukowym na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie w roku 1996, został powołany na stanowisko ojca duchownego w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. Od 1999 r. do 2007 r. wykładał tam homiletykę. Podjął też studia doktoranckie na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Promotorem jego rozprawy zatytułowanej ?Christus Communicator. Próba zbudowania modelu chrystologicznego w oparciu o teorię komunikacji interpersonalnej? był obecny sekretarz generalny Episkopatu Polski bp Stanisław Budzik, a recenzentami o. prof. Zdzisław Józef Kijas i ks. prof. Jerzy Szymik. Nominat tytuł doktora teologii dogmatycznej uzyskał w 2002 r.

W 2004 roku został mianowany proboszczem parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Tarnowie-Mościcach, a trzy lata później – proboszczem parafii pw. Św. Małgorzaty w Nowym Sączu. Jest to największa co do ilości wiernych parafia w diecezji tarnowskiej, licząca prawie 24 tys. osób, a do funkcji proboszcza przypisana jest godność kustosza bazyliki św. Małgorzaty, gdzie mieści się cudowny obraz Przemienia Pańskiego. Zarówno jako proboszcz w Tarnowie-Mościcach, jak i w Nowym Sączu, pełnił funkcje dziekańskie. Obecnie ks. dr Andrzej Jeż jest także kanonikiem gremialnym Kapituły Kolegiackiej w Nowym Sączu i prepozytem tejże Kapituły.

Jest cenionym rekolekcjonistą kapłanów. Należy do Rady ds. Formacji Duchowieństwa Diecezji Tarnowskiej. Jest również członkiem Rady Duszpasterskiej i Rady Programowej Diecezjalnego Radia RDN Małopolska.

Diecezją tarnowską kieruje bp Wiktor Skworc. Na terenie diecezji posługują bp Władysław Bobowski oraz bp Wiesław Lechowicz. Sufraganem diecezji tarnowskiej jest także bp Stanisław Budzik, ale ze względu na pełnioną funkcję sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski pracuje i rezyduje w Warszawie.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *