Aktualności Diecezja Sandomierska

biskup sandomierski – ks. prał. Krzysztof Nitkiewicz

Podsekretarz Kongregacji ds. Kościołów Wschodnich ks. prał. Krzysztof Nitkiewicz – biskupem sandomierskim Ojciec Święty Benedykt XVI mianował ks. prał. Krzysztofa Nitkiewicza, dotychczasowego podsekretarza Kongregacji ds.

Podsekretarz Kongregacji ds. Kościołów Wschodnich ks. prał. Krzysztof Nitkiewicz – biskupem sandomierskim

Ojciec Święty Benedykt XVI mianował ks. prał. Krzysztofa Nitkiewicza, dotychczasowego podsekretarza Kongregacji ds. Kościołów Wschodnich, biskupem sandomierskim. Będzie on następcą bp. Andrzeja Dzięgi, który obecnie kieruje archidiecezją szczecińsko-kamieńską.

O nominacji ks. dr. Krzysztofa Nitkiewicza, dotychczasowego podsekretarza Kongregacji ds. Kościołów Wschodnich, na biskupa diecezji sandomierskiej, poinformował dziś (13 czerwca) w południe Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk.

Biskup nominat, od 1992 roku, przez 10 lat, pracował w Kongregacji Kościołów Wschodnich w Watykanie, która zajmuje się sprawami dotyczącymi katolickich Kościołów wschodnich oraz ich wiernych na całym świecie. W 2002 r. został jej podsekretarzem. Od 2003 roku pełnił też funkcję radcy w Najwyższej Radzie Papieskich Dzieł Misyjnych. Ks. prał. Nitkiewicz od roku 1995 był postulatorem w procesie beatyfikacyjnym ks. Michała Sopoćki, który w ubiegłym roku został ogłoszony błogosławionym. Diecezja sandomierska czekała na nowego biskupa, po tym jak 21 lutego br. dotychczasowy biskup diecezjalny Andrzej Dzięga został mianowany arcybiskupem metropolitą szczecińsko-kamieńskim i 4 kwietnia br. odbył ingres do katedry szczecińsko-kamieńskiej.

* * *

Biskup nominat Krzysztof Nitkiewicz urodził się 17 lipca 1960 r. w Białymstoku. W latach 1979-1985 odbył studia teologiczne w Archidiecezjalnym Wyższym Seminarium Duchownym w Białymstoku. Zostały one przerwane służbą wojskową. Studia ukończył w 1985 roku, broniąc pracę magisterską z zakresu teologii na KUL. Na kapłana wyświęcił go 19 czerwca 1985 roku w Białymstoku bp Edward Kisiel, administrator apostolski archidiecezji w Białymstoku.

Przez rok pracował jako wikariusz w parafii św. Antoniego w Sokółce (1985-1986), a następnie studiował prawo kanoniczne na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie (1986-1991). W tym czasie pełnił też posługę duszpasterza Polaków w obozie dla uchodźców w Pavonie (1986-1989). Po obronie pracy doktorskiej, w roku akademickim 1991/92 był wykładowcą Archidiecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Białymstoku i wiceoficjałem Sądu Metropolitalnego w Białymstoku. W tym czasie pracował też jako katecheta w VI LO w Białymstoku.

A to już wiesz?  Posłaniec

Od lipca 1992 roku pracował w Kongregacji ds. Kościołów Wschodnich w Rzymie, gdzie od roku 2002 pełnił funkcję podsekretarza. Od roku 1995 był postulatorem w procesie beatyfikacyjnym ks. Michała Sopoćki, uwieńczonym beatyfikacją 28 września 2008 roku, w Białymstoku.

W 1996 roku otrzymał godność kapelana honorowego, a w 2006 prałata honorowego Jego Świątobliwości.

Diecezja sandomierska, którą kierować będzie biskup nominat, ma prawie 240 parafii i liczy ponad 700 tys. wiernych. Pracuje w niej blisko 550 księży diecezjalnych oraz 70 zakonnych. Obecnie administratorem diecezji jest biskup pomocniczy Edward Marian Frankowski. Na terenie diecezji mieszka też pierwszy ordynariusz sandomierski – biskup senior Wacław Świerzawski. Patronami diecezji są św. Stanisław biskup i męczennik oraz bł. Wincenty Kadłubek biskup.

BP KEP

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *