Aktualności Czas Serca

zanim będziesz mamą

zanim będziesz mamą

Na tę miłość się czeka. Dziecko jest wielkim darem, na który powinno się oczekiwać z szacunkiem ze względu na godność nowego człowieka i Osoby, która nam tego daru udziela – Pana Boga. Jak zatem okazać szacunek wobec życia, na które dopiero czekamy, które jeszcze się nie pojawiło?

dlaczego jeszcze nie?

Przede wszystkim potrzeba wielkiego zaufania wobec Boga. Bardzo często wydaje nam się, że wiemy lepiej, kiedy jest czas i okoliczności sprzyjające staraniu się o dziecko. Oczywiście przy planowaniu rodziny powinno się brać pod uwagę wiele spraw (m.in. zdrowie, warunki w rodzinie), ale zdarza się, że są one dla nas nie tyle przemyślanym i mądrym argumentem, ile wymówką.

Dlaczego boimy się dziecka? Wielu młodych ludzi mówi o trudnej sytuacji życiowej – wspomina, że nie stać ich na dziecko. Kobiety obawiają się, że stracą pracę, która jest dla nich źródłem utrzymania. Inni chcą zrealizować najpierw swoje ambicje zawodowe i materialne, odkładając powiększenie rodziny na bliżej nieokreśloną przyszłość. Często za takimi wypowiedziami stoi strach, że dziecko wszystko zmieni, a nam jest dobrze tak jak jest. Myślę, że w takich sytuacjach potrzebna jest szczera modlitwa i prośba o właściwe rozeznanie sytuacji. Powierzmy Panu Bogu nasze pragnienia, lęki, niepewność i pozwólmy, by nami pokierował.

strach przed porodem

Sytuacja na polskich porodówkach w wielu przypadkach wciąż nie jest zadowalająca. Strach przed bólem i złym traktowaniem w tak ważnym i trudnym dla kobiety momencie także może być przyczyną odkładania decyzji o powiększeniu rodziny. Ogromne znaczenie ma odpowiednie przygotowanie, najlepiej w coraz liczniejszych obecnie szkołach rodzenia. Rodząca kobieta ma też wiele praw jako pacjentka szpitala (m.in. prawo do poszanowania intymności, do pełnej informacji o stanie zdrowia, do decydowania o podejmowaniu pewnych zabiegów) i przede wszystkim ma prawo kategorycznie domagać się ich respektowania. Niezwykle ważne może się także okazać wsparcie bliskiej osoby podczas porodu i pobytu w szpitalu. Pamiętajmy, że tzw. poród rodzinny jest bezpłatny i żądanie ze strony szpitala jakiejkolwiek opłaty jest niezgodne z prawem.

przygotujmy się na dziecko

O tym, że pragnie się zostać rodzicami należy pomyśleć dużo wcześniej. I dotyczy to zarówno przyszłej mamy jak i taty (o czym panowie często zapominają). Organizm kobiety będzie przez dziewięć miesięcy domem dla dziecka. Pomyślmy zawczasu, żeby w tym pierwszym mieszkaniu niczego nie zabrakło. Nie na wszystko mamy wpływ, ale dużo możemy zrobić nawet rok przed poczęciem. Warto pamiętać o wybraniu się do lekarza i wyleczeniu chorób, które mogłyby zaszkodzić dziecku, zaszczepieniu się przeciwko groźnym dla malucha wirusom (np. różyczce, WZWB), zmianie stylu życia na bardziej zdrowy (zdrowa dieta, sport, ograniczenie używek, zrezygnowanie z palenia papierosów), zażywaniu kwasu foliowego.

bycie mamą

Ile razy widzieliśmy w przychodniach plakaty czy ulotki typu ?Będziesz mamą? skierowane do kobiet w ciąży? Informują, jak dbać o siebie przez dziewięć miesięcy oczekiwania. Zastanawiające jest tutaj słowo ?będziesz?. Mamą i tatą nie zostajemy w dniu narodzin dziecka… Bardzo ważne jest uświadomienie sobie, że matką i ojcem zostaje się już w chwili poczęcia. To zmienia sposób myślenia i postrzegania. Zmienia całe życie, rodzą się nieznane uczucia i nieznana dotąd troska – troska o własne dziecko.

Miłość do dziecka pojawia się często nie w momencie pierwszego przytulenia, pierwszego pocałunku, pierwszych słów skierowanych do dziecka, ale znacznie wcześniej. Każda kobieta jest jednak inna i to niezwykle ważne uczucie będzie się rozwijało zapewne u każdej z nas w inny sposób. Może będzie potrzeba więcej czasu, żeby nazwać to, co czujemy, żeby się z tym oswoić. Na pewno nie należy się obwiniać o to, że nie od razu kochamy dziecko tak, jak to sobie wyobrażałyśmy. Na nasze odczucia wpływa w tym szczególnym czasie wiele czynników związanych ze zmianami, jakie zachodzą w naszym życiu.

Zdarza się i tak, że mimo starań, po porodzie młode mamy przez dłuższy czas nie potrafią cieszyć się z macierzyństwa, czują przygnębienie, strach. Być może jest to depresja poporodowa. W takim przypadku niezbędna jest pomoc lekarza oraz troskliwa opieka i wsparcie ze strony najbliższych.

gdy jednak powinniśmy poczekać?

Jeśli z jakichś przyczyn musimy jeszcze poczekać na dziecko, stajemy przed wyborem – odsunąć w czasie moment poczęcia, uwzględniając naturalny rytm płodności kobiety czy stosując antykoncepcję. Kościół nie dopuszcza drugiego wariantu. Oprócz argumentów wynikających z naszej wiary (Encyklika Humanae vitae), należy pamiętać także o skutkach ubocznych, jakie wiążą się, np. z tabletką hormonalną (możliwe wystąpienie m.in. nadciśnienia tętniczego, stanów depresyjnych, zwiększenia masy ciała, zakrzepów i zatorów żylnych, chorób wątroby, zwiększenia zagrożenia rakiem – za: www.szansaspotkania.net).

Należy odróżnić inny aspekt stosowania takiej tabletki. Ma ona także zastosowanie w leczeniu np. endometriozy. Zdarza się też, że zażywamy także inne leki, które wpływają na gospodarkę hormonalną (np. w chorobach tarczycy), a tym samym nie pozostają bez wpływu na płodność. Jednak ich stosowanie nie ma na celu przeciwdziałać płodności, a wręcz często jest niezbędne w leczeniu schorzeń jej zagrażających.

wybór

o. Ksawery Knotz OFMCap, doktor teologii pastoralnej, specjalizujący się w duszpasterstwie rodzin pisze na swojej stronie internetowej www. szansaspotkania.net: ?W świecie, w którym nowoczesne technologie umożliwiają bardzo głębokie ingerencje w ciało człowieka, przed każdym z nas stoi podstawowy wybór:

* albo zaakceptujemy swoje człowieczeństwo; z medycznej wiedzy będziemy korzystać w celu leczenia choroby, albo będziemy próbować przekształcać naszą biologię według własnego uznania, a medycynę wykorzystamy w celu korekty zdrowego organizmu.

* albo będziemy starać się odczytać zamysł Boży wpisany w rytm naszego życia – rytm naszej cielesności, rytm płodności, rytm współżycia seksualnego, rytm wstrzemięźliwości, albo będziemy realizować nasz idealistyczny autoprojekt życia, coraz częściej obejmujący przetwarzanie naszej cielesności.

* albo poprzez pracę nad sobą, wychowanie, modlitwę, wzajemne poznawanie się i wspieranie w trudnościach będziemy dojrzewać i rozwiązywać pojawiające się problemy albo pójdziemy drogą na skróty i poprzez manipulację procesami fizjologicznymi będziemy wywoływać pożądane stany psychiczne i wytwarzać oczekiwane zachowania?.

Katarzyna Bogucka

(Częstochowa)

Więcej informacji na temat naturalnego planowania rodziny oraz przygotowań do bycia mamą i tatą na:

www.szansaspotkania.net

www.npr.pl

www.zycieiplodnosc.pl

www.rodzicpoludzku.pl

okl-cs_101

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


Tagi: #Msza Pielgrzyma   #Paulo Coelho Pielgrzym   #Santiago Droga   #Tytana Wiary

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *