Aktualności Czas Serca

Leśniów, Sanktuarium Rodzinnych Błogosławieństw

Leśniów Sanktuarium Rodzinnych Błogosławieństw Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin, którym opiekują się ojcowie paulini, znajduje się na obrzeżach Żarek, miasteczka położonego ok. 35 km

Leśniów

Sanktuarium Rodzinnych Błogosławieństw

Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin, którym opiekują się ojcowie paulini, znajduje się na obrzeżach Żarek, miasteczka położonego ok. 35 km od Częstochowy. Pielgrzymują tutaj matki z dziećmi, kobiety oczekujące potomstwa, ojcowie. Pragną otrzymać specjalne błogosławieństwo, które umocni ich rodziny. Wielu modli się w różnych intencjach, nierzadko prosząc o cud. Matka Boża słucha próśb wszystkich, którzy do Niej przychodzą?

uśmiechnięta Madonna

W ołtarzu głównym kościoła pw. Nawiedzenia NMP znajduje się gotycka figura Matki Bożej Leśniowskiej. Wchodzących do świątyni wita delikatnym uśmiechem Matka Boża z małym Jezusem na ręku – patronka rodzin, szczęśliwa Matka. 70-centymetrowa figura z drewna lipowego pochodzi z XIV wieku. Została ona koronowana w 1967 roku przez ówczesnego metropolitę krakowskiego abpa Karola Wojtyłę oraz Prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego.

cudowne źródełko

Legenda opowiada, że w XIV wieku przejeżdżał tędy piastowski książę Władysław Opolczyk. Podążał on do Częstochowy, wioząc ze sobą obraz Czarnej Madonny. Jego orszak zatrzymał się na terenie dzisiejszego Leśniowa. Wędrowcy byli zmęczeni i spragnieni, poszukiwali wody. Jednak brak deszczu spowodował, że wyschły wszystkie źródła w okolicy. Podróżni modlili się do Matki Bożej i wtedy wytrysnęło nowe źródełko, które bije do dzisiaj. Ponoć książę z wdzięczności kazał wznieść tutaj kaplicę, wewnątrz której umieścił figurę Matki Bożej.

malasiewicz

błogosławieństwa

Z definicji ?błogosławieństwa? dowiadujemy się, że jest to ?życzenie lub uzyskanie specjalnej przychylności Bożej dla jednostki lub wspólnoty poprzez odpowiednie słowa lub symboliczne gesty sakralne? (Encyklopedia Katolicka). W ciągu całego życia wiele razy przyjmowaliśmy błogosławieństwo. W leśniowskim sanktuarium w szczególny sposób błogosławi się rodziny. W każdą niedzielę o godzinie 11.00 jest odprawiana Eucharystia z błogosławieństwem. Jest ono połączone z przejściem wokół ołtarza, kiedy to każdy zawierza siebie i bliskich Panu Bogu i Matce Najświętszej. Wierni otrzymują specjalne modlitwy, których odmawianie pozwala trwać w atmosferze błogosławieństwa.

i nie opuszczę cię?

W każdą pierwszą niedzielę miesiąca błogosławieństwo otrzymują małżonkowie. Pary odnawiają przysięgę trwania w miłości wobec siebie i ponownie nakładają sobie obrączki. Następnie kapłan błogosławi indywidualnie małżonków. Ta chwila sprawia, że nie tylko przypominają sobie dzień ślubu, ale także odnajdują zagubione w codzienności uczucie, otwierają się głębiej na działanie łaski Bożej, która na nich spływa.

Błogosławieństwa te odbywają się w cyklu rocznym od sierpnia do czerwca. W sierpniu błogosławi się pary, które są w związku małżeńskim do 5 lat, we wrześniu te, które mają staż od 6 do 10 lat itd. aż do czerwca, kiedy pielgrzymują tu pary o 50-letnim stażu.

Łukaszku?, Oleńko?

W drugą niedzielę miesiąca leśniowska świątynia wypełnia się gwarem najmłodszych wiernych. Przyprowadzają ich tutaj rodzice i dziadkowie. Niektóre z nich docierają pod stopnie ołtarza na rękach najbliższych. Kapłan, błogosławiąc każde dziecko, zwraca się do niego po imieniu i w krótkiej modlitwie powierza go opiece Matki Bożej. Dziecko w szczególny sposób spotyka się w tym błogosławieństwie z dobrym, kochającym Bogiem – Ojcem. Dla rodziców jest to zachęta, by wspierać swoje potomstwo w odkrywaniu miłości Bożej.

oto nasza rodzina

Trzecia niedziela miesiąca jest to czas błogosławieństwa rodzin. Do Leśniowa przybywają zarówno małe rodziny, liczące dwie, trzy osoby, jak i te wielopokoleniowe, czasem nawet kilkunastoosobowe. Każda rodzinna wspólnota jest błogosławiona indywidualnie. Później otrzymuje świecę z leśniowską aplikacją. Powinno się ją zapalać podczas wspólnej modlitwy, która jednoczy rodziny.

ochraniaj moje dziecko

Niezwykle wzruszający widok ukazuje się oczom pielgrzymów w czwartą niedzielę miesiąca. Tego dnia błogosławieństwo otrzymują matki spodziewające się dziecka. Dostają one bawełniane tasiemki potarte o figurę Matki Bożej. Jest na nich wypisana krótka modlitwa: ?Leśniowska Patronko Rodzin, ochraniaj moje dziecko?. Kobiety noszą je owinięte wokół brzucha aż do rozwiązania. Zwyczaj ten pochodzi z Rawenny. Nie jest to żaden magiczny podarunek. Tasiemka ma przypominać matce o jak najczęstszej modlitwie za dziecko.

inne błogosławieństwa

W piątą niedzielę miesiąca błogosławi się wszystkich pielgrzymów. W ciągu roku po wieczornej Mszy św. można także otrzymać błogosławieństwo okolicznościowe, np. noworoczne (31 grudnia), dla babć i dziadków (21 stycznia), par zaręczających się w sanktuarium oraz narzeczonych (w niedzielę przed 14 lutego – św. Walentego), kobiet (8 marca), mężczyzn, (19 marca – uroczystość św. Józefa), dla troszczących się o zbawienie kogoś bliskiego (niedziela Miłosierdzia Bożego), bezrobotnych oraz rodzin będących w trudnej sytuacji materialnej (1 maja – św. Józefa Rzemieślnika), małżeństw bezdzietnych

(31 maja – święto Nawiedzenia NMP), wdów, wdowców i osób cierpiących po śmierci kogoś bliskiego (2 listopada – wspomnienie Wszystkich Zmarłych).

błogosławieństwa okolicznościowe

Okazją do udzielenia błogosławieństwa może też być każda rocznica ślubu, kryzys małżeński, każda rocznica urodzin, dzień imienin, rocznica chrztu świętego, pójście do szpitala, utrata pracy, rozpoczęcie nowej pracy, trudności życiowe, wyjazd za granicę, inne ważne okoliczności życia rodzinnego. Powyższe błogosławieństwa udzielane są po Mszy św., po wcześniejszym uzgodnieniu w zakrystii. Inne błogosławieństwa zapowiadane są na stronie internetowej sanktuarium.

Leśniów – jako miejsce gromadzące rodziny przed obliczem Matki Najświętszej, organizuje także rekolekcje rodzinne poświęcone m.in. relacjom w małżeństwie, tożsamości kobiety i mężczyzny, budowaniu więzi w rodzinach. Ojcowie paulini zapraszają również na czuwania rodzinne prowadzone przez duchownych i małżeństwa.

Elżbieta Małasiewicz-Machula

(Kraków)

NIEZBĘDNIK PIELGRZYMA

Informacje podajemy za: www.lesniow.pl

Kościół w Leśniowie otwarty jest od 6.30 do 20.00 latem i od 6.30 do 18.00 zimą.

Msze św. w niedziele i święta

6.30, 8.00, 9.15, 11.00, 16.30, 19.00

Msze św. w dni powszednie

7.00, 8.00, 19.00

Nieszpory

niedziela i uroczystości o 16.00

Główna uroczystość Matki Bożej Leśniowskiej

2 lipca i w niedzielę po 2 lipca o 11.00

Nowenna do Matki Bożej Leśniowskiej

środa w godzinie rozpoczęcia wieczornej Eucharystii

Apel jasnogórski

niedziela i uroczystości maryjne o 21.00

Adoracja Najświętszego Sakramentu

niedziela po wieczornej Eucharystii do 21.00

Różaniec w intencji rodzin

codziennie pół godz. przed wieczorną Eucharystią,

w niedzielę i uroczystości o 10.30

Spowiedź

przed i w trakcie każdej Eucharystii oraz na życzenie

KONTAKT

Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej

42-310 Żarki, ul. Leśniowska 99, woj. śląskie

www.lesniow.pl

okl-cs_101

hastagi na stronie:

#leśniów sanktuarium rodzinnych błogosławieństw#Leśniów sanktuarium#leśniów msze#leśniów#www lesniow pl#Leśniów msze święte#sanktuarium w leśniowie#Sanktuarium Rodzinnych Błogosławieństw#sanktuarium leśniów

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *