BoĹźe Narodzenie

Małe Ciche – górale i turyści licznie uczestniczyli w górskiej Pasterce

Małe Ciche: górale i turyści licznie uczestniczyli w górskiej Pasterce

Pochodnie rozświetlały drogę licznym góralom i turystom, którzy zmierzali tej nocy na Pasterkę do kościoła oo. dominikanów w Małem Cichem i do tatrzałskiego sanktuarium na Wiktorówkach. Wierni śpiewali kolędy “Oj, maluśki, maluśki”, które niosły się w tatrzałski las.

Pasterce w kościele oo. dominikanów w Małem Cichem przewodniczył proboszcz parafii o. Tomasz Bik. – Z Bożym Narodzeniem jest tak, jakbyśmy zaczęli czytać nową książkę, która przed chwilą specjalnie dla nas została napisana. Oto Jezus narodził 2000 lat temu w Betlejem, ale narodził się i teraz dla nas, na nowo – mówił dominikanin. Zakonnik zwrócił uwagę, że tak jak przed 2000 lat niebo nad Betlejem było gwiaździste, tak niebo na Tatrami również jest pełne gwiazd. – One wszystkie wskazują nam moc bijącą od Zbawiciela świata, rozświetlają nam drogę nie tylko do naszych domów, ale przede wszystkim nasze serca, przepełnione światłem i nadzieją – wyjaśnił o. Tomasz Bik.

W Pasterce uczestniczyło wielu górali z Małego Cichego ubranych w stroje regionalne, byli też liczni turyści spędzający święta w wiosce. Stojąca w głównym ołtarzu, wyrzeźbiona z drewna figura św. Józefa, który tuli Dzieciątko Jezus została specjalnie ustrojona. Św. Józef i mały Jezus zostali ubrali w cuchę góralską (element stroju regionalnego). Również o. Tomasz Bik celebrował Mszę św. w pięknym, wyszywanym góralskim ornacie.

Również Pasterka w drewnianej kaplicy na Wiktorówkach w Tatrach jak co roku zgromadziła rzeszę górali z okolicznych miejscowości i turystów. Byli też ratownicy górscy, pracownicy Tatrzałskiego Parku Narodowego i funkcjonariusze Straży Granicznej.

Bożonarodzeniowe Pasterki odprawiono również u braci albertynów na Śpiącej Górce nad Kalatówkami, w kościółku w Dolinie Chochołowskiej i przy ołtarzu Kolbego w Gorcach; przy zielonym szlaku z Nowego Targu na Turbacz.

jg / Małe Ciche

Katolicka Agencja Informacyjna

hastagi na stronie:

#oj john bashobora

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.