o tym warto wiedzieć Wzrastanie

Misterium

KSM
Misterium

Według Słownika wyrazów obcych misterium (łac. tajemnica) to średniowieczny utwór dramatyczny o treści biblijnej, zwłaszcza pasyjnej. Widowiska Męki Pałskiej rozwinęły się w średniowieczu. Przedstawiano je w kościołach, następnie na placach miejskich. Obecnie kult Męki Pałskiej “Tajemnicy Zbawienia “żyje wśród nas, bo dotyczy przecież relacji człowieka z Bogiem, bo Chrystus dał swoje życie za nas wszystkich. W kościołach rozpowszechniony jest poprzez nabożełstwa wielkopostne: Drogę Krzyżową i Gorzkie Żale, a w domach parafialnych, placach przykościelnych lub w oddalonych czasem miejscach przedstawiane są widowiska Męki Pałskiej. I tak jest np. na Podkarpackiej Ziemi, w Babicy k. Rzeszowa, gdzie od 10 lat ma miejsce Misterium.

Misterium

O genezie Misterium w Babicy –
– rozmawiam z jego aktorami. Spotkałem się z nimi 4 lutego br. (termin – zaklepałem” u proboszcza ks. Józefa Trzeciaka). W domu parafialnym zebrali się aktorzy, by omówić przygotowanie widowiska, które w tym roku odbędzie się 1 kwietnia, bo na ten czas przypada Niedziela Palmowa.
Pytam: skąd taki pomysł? Odpowiedzi udzielają: Aneta Jakóbska, Krzysztof Drążek, Joanna Łyszczak-Wilk, Elżbieta Kuś.
Aneta Jakóbska (z domu Mac) 10 lat temu, jako szefowa koła KSM w Babicy, zaproponowała zorganizowanie Misterium dla parafian. – “Jeśli gramy jasełka w okresie Bożego Narodzenia, to może byśmy spróbowali przedstawić w czasie Wielkiego Postu Misterium Męki Pałskiej?” Pomysł chwycił. Kilku chłopców poszło do ks. proboszcza, który to zaaprobował, roztaczając opiekę nad tym przedsięwzięciem. Koło KSM było prężne, a prezeska energiczna, z żyłką organizatorską, otwarta na współpracę z rówieśnikami w zakresie działalności kulturalno-religijnej.

A jak aktorzy dźwigają swoje role?

Kandydaci na aktorów zgłaszali się sami. Potem dopasowali się do ról, biorąc pod uwagę cechy fizyczne, możliwości głosowe, uzdolnienia wokalne, wnętrze duchowe –
Niebagatelne zadanie aktorskie ma Krzysztof Drążek, wcielający się już od 10 lat w rolę Chrystusa. Chodzi tu przecież nie tylko o dźwiganie krzyża “w dosłownym znaczeniu tego słowa, ciężkiego, drewnianego krzyża “ale o zagranie cierpiącego okrutnie Zbawiciela. Rozmawiając o tym, jest wzruszony. Mówi o tremie, o tym, jak chciałby zagrać najlepiej. Wie, że wcielanie się w postać Chrystusa zobowiązuje. Ma obecnie Chrystusowe 33 lata. Chce być zewnętrznie podobny do Chrystusa. Zapuszcza brodę, choć żona tego nie lubi.

A Marię, Matkę Jezusa, gra skromna Joanna Łyszczak-Wilk. “Próbuje oddać cierpienie poprzez milczenie – – mówią o niej koleżanki “aktorki Misterium.

W przedstawieniu, początkowo skromnym, obliczonym na niewielkie widowisko dla miejscowej ludności, obecnie bierze udział kilkudziesięciu aktorów, głównie młodzież z Babicy i okolicznych wiosek. Z KSM-u i niezrzeszona. Po 10 latach, które minęły od pierwszego przedstawienia, wiele osób, wówczas młodych, stało się dojrzałymi pod względem wieku i doświadczenia aktorskiego. Ale wciąż są pełni zapału!

Amfiteatr

Pełne uroku wzgórza wznoszące się za kościołem pw. Dobrego Pasterza w Babicy tworzą naturalny amfiteatr, niczym w starożytnych czasach. Od 10 lat, w każdą Niedzielę Palmową, początkowo sami parafianie, a obecnie tłumy w liczbie nawet kilku tysięcy osób, mają przed oczyma obrazy (sprzed XX wieków), które wkomponowane w pejzaż Babicy, przypominają Jerozolimę, Golgotę –

marzec-2007-wzrastanie-misterium-ofiara

Scenografia, stroje stylizowane na epokę, w której żył Chrystus. Moi rozmówcy podkreślają, że bez względu na warunki pogodowe (a niekiedy bywa jeszcze mroźno, wietrzno) aktorzy występują w sandałach na bosych nogach, obrani zgodnie z przekazem Biblijnym. Półmrok rozjaśniany jest pochodniami i światłami punktowymi (widowisko odbywa się po wieczornej Mszy św.) i muzyką, która dociera nie tylko do ucha, ale i do serc uczestników Misterium.
Zerkam na scenariusz. Trzydzieści scen. Ustawicznie, z roku na rok twórczo modyfikowany, nie kopiuje innych misteriów. Oczywiście, główną bazę stanowi Pismo Święte, uzupełniane czasem np. tekstem Romana Brandstaettera.

Cele i przesłania Misterium w Babicy

– Uświadomić widzom, jak to było, że to było naprawdę” –
– Przemówić obrazami” –
– Przygotować się do Świąt Wielkanocnych” –
– Uświadomić wartość brania krzyża codziennych obowiązków” –
Na koniec może warto przytoczyć wypowiedź Krzysztofa Drążka, byłego ministranta, członka KSM, udzielającego się w różnych imprezach kulturalnych (np. w jasełkach), a od 10 lat grającego Chrystusa, który podzielił się refleksją: – Czy kawaler, czy żonaty musi mieć zawsze czas dla Pana Boga”.

Tą dewizą od wielu lat kierują się twórcy Misterium. Dzięki nim pagórki przy kościele Dobrego Pasterza w Babicy głoszą wokół Mękę Pałską, zakołczoną Zmartwychwstaniem.

Julian Kania

Tekst z marcowego numeru – Wzrastanie”

Katolicki Miesięcznik dla Młodzieży
– Wzrastanie”
ul. Uczestników Ruchu Oporu 2
32-800 Brzesko
tel. (014) 68-62-723
e-mail: [email protected]
www.wzrastanie.pl

hastagi na stronie:

#MISTERIUM BABICA 2011 #misterium w Babicy 2011 #bashobora pionki

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


Tagi: #formy   #kazimierz   #potrzebie   #takim

One thought on “Misterium
  1. Byłem na tym przedstawieniu i do tej pory jestem jeszcze pod wraĹźeniem rozmachu z jakim zostało ono zorganizowane. Warto było. Teraz czekam na płytę na której panowie kamerzyści utrwalili to wydarzenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.