Czas świąt

Kalwaria Zebrzydowska – gotowa jest już ruchoma stajenka

Kalwaria Zebrzydowska: gotowa jest już ruchoma stajenka Gotowa jest już ruchoma stajenka betlejemska, jaką co roku montują ojcowie bernardyni w sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. Figurka

Kalwaria Zebrzydowska: gotowa jest już ruchoma stajenka

Gotowa jest już ruchoma stajenka betlejemska, jaką co roku montują ojcowie bernardyni w sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. Figurka Dzieciątka Jezus zostanie w niej umieszczona na początku Pasterki 24 grudnia o północy.

W Wigilię do Mszy św. o północy mnisi czuwać będą, śpiewając kolędy i czytając brewiarz. Na samym początku Pasterki do pogrążonej w ciemności bazyliki podczas uroczystej procesji wniesiona zostanie figurka Dzieciątka Jezus, którą kustosz sanktuarium złoży w żłóbku pomiędzy innymi postaciami ruchomej szopki franciszkałskiej. Wtedy zakonnicy zaintonują kolędę “Wśród nocnej ciszy”.

Montaż wielkiej konstrukcji stajenki betlejemskiej zajął tutejszym klerykom około dwóch tygodni. U żłóbka nowonarodzonego Jezusa wierni ujrzą m.in. figurę św. Franciszka w otoczeniu ptaków. Rzeźbę założyciela zakonu i twórcę tradycyjnej szopki przywieziono z Asyżu. Wśród 150 innych ruchomych oraz statycznych elementów widać także wodę napędzające koło młyłskie, baranki skubiące trawę, kowala kującego żelazo lub kobietę przygotowującą posiłek.

Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej jest jednym z głównych ośrodków kultu Maryjnego w Polsce. Jego fundatorami była w XVII wieku rodzina Zebrzydowskich.

rk / Kalwaria Zebrzydowska

Katolicka Agencja Informacyjna

hastagi na stronie:

#ruchome stajenki #stajenki ruchome #Ruchoma stajenka

A to już wiesz?  Irak - polscy żołnierze ułożyli pastorałkę

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.