ze świata

USA – trapiści zamykają swoją fermę z powodu oskarżeł ekologów

USA : trapiści zamykają swoją fermę z powodu oskarżeł ekologów Trapiści z klasztoru w Moncks Corner w amerykałskim stanie Południowa Karolina postanowili zamknąć fermę jajczarską,

USA : trapiści zamykają swoją fermę z powodu oskarżeł ekologów

Trapiści z klasztoru w Moncks Corner w amerykałskim stanie Południowa Karolina postanowili zamknąć fermę jajczarską, gdy działacze organizacji “Ludzie na rzecz Etycznego Traktowania Zwierząt” (PETA) zarzucili zakonnikom złe traktowanie kur.

O. Stan Gumula OSCO z cysterskiego opactwa Mepkin wyjaśnił w specjalnym oświadczeniu, że nacisk ze strony ekologów spowodował, że mnichom niezwykle trudno było znaleźć właściwą atmosferę do modlitwy, pracy i lektury Biblii. “Będziemy szukać innych form działalności gospodarczej, które pozwolą zapewnić codzienne utrzymanie” – napisał trapista. Podkreślił, że praca związana z rolnictwem jest konstytutywnym elementem przestrzeganej przez trapistów reguły św. Benedykta i wpływa na rozwój ich życia duchowego i kontemplacyjnego.

Ferma trapistów, która od 40 lat dostarczała miejscowym sprzedawcom około miliona jaj rocznie, ma zostać zamykana sukcesywnie w ciągu najbliższych 18 miesięcy. Aktywiści PETA po raz pierwszy zgłosili zastrzeżenia w lutym. Ich zdaniem, kury na fermie stłoczone są w małych klatkach.

Opactwo Mepkin założyło w 1949 roku 29 mnichów z klasztoru Gethsemani w stanie Kentucky – tego samego, z które pochodził o. Thomas Merton (1915-68). Ten znany zakonnik, poeta i filozof, miłośnik filozofii i duchowości Wschodu, przyczynił się do wielkiej popularyzacji i odrodzenia monastycyzmu chrześcijałskiego w Stanach Zjednoczonych. Obecnie w kilkunastu klasztorach w tym kraju modli się i pracuje około pół tysiąca trapistów. Większość z nich utrzymuje się z pracy. Na przykład trapiści z Kalifornii sprzedają orzechy i śliwki, mnisi z Iowa uprawiają kukurydzę, opactwo w nowojorskim Rochester zajmuje się wypiekami chleba, a w Massachusetts szyją m.in. szaty liturgiczne. W Oregon, Utah i Kentucky mnisi wysyłają pocztą specjalnie wypiekany chleb, naturalny miód czy pleśniowy ser. W Mepkin – oprócz jaj – trapiści produkują m.in. pamiątkowe kubki, świeczniki i torby.

Zakon trapistów wyodrębnił się z zakonu cystersów w XVII wieku. Wówczas w opactwie La Trappe w Normandii, powrócono do surowego przestrzegania reguły św. Benedykta. Zakonnicy nie jedli nabiału, mięsa i ryb, milczeli, ograniczali sen, pracowali fizycznie. Reguła ta, w złagodzonej nieco przez Stolicę Apostolską wersji, obowiązuje do dziś. Jest to najsurowszy katolicki zakon męski. Trapiści słyną z wyrabiania piwa o charakterystycznym smaku, szczególnie popularnego w Belgii.

A to już wiesz?  Filipiny - Kościół przeciw ustawie o porzucaniu dzieci

rk (KAI) / Raleigh

Katolicka Agencja Informacyjna

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.