BoĹźe Narodzenie Czas świąt o tym warto wiedzieć

Czy w Wigilię obowiązuje post?

Czy w Wigilię obowiązuje post?

Według obowiązujących przepisów kościelnych w wigilię Bożego Narodzenia nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Jednakże biskupi polscy zachęcają do niego ze względu na wyjątkowy charakter tego dnia w naszym kraju.

Złagodzenie przepisów postnych nastąpiło z chwilą wprowadzenia w 1983 roku nowego Kodeksu Prawa Kanonicznego. Zmiany te potwierdził II Synod Plenarny w Polsce, dokładną zaś ich wykładnie przedstawili polscy biskupi w 2003 roku w specjalnym liście pasterskim nt. przykazał kościelnych.

Hierarchowie przypominają w nim, że “wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i post obowiązują w Środę Popielcową oraz w piątek Męki i Śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa”. Oznacza to, że jeśli ktoś nie zachowa postu w Wigilię, to nie ma grzechu.

Jednak “zachęcamy, zgodnie z postanowieniem II Polskiego Synodu Plenarnego, do zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w wigilię Bożego Narodzenia, ze względu na wyjątkowy charakter tego dnia w Polsce. Przypominamy też, że wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obowiązuje wszystkich, którzy ukołczyli 14. rok życia” – napisali w liście biskupi.

mkc / Warszawa

Katolicka Agencja Informacyjna

hastagi na stronie:

#post w wigiliÄ? #wigilia post #post w wigilie #post wigilijny #post wigilia #wigilia a post

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


Tagi: #dostan   #inaczej   #ocenia   #pracuj   #zado

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.