z diecezji

Warszawa – abp Nycz spotkał się z rodzinami wielodzietnymi

Warszawa: abp Nycz spotkał się z rodzinami wielodzietnymi Dzieci i rodziny są nadzieją Kościoła. Życzę, byście godnie wychowywali tych, którzy są przyszłością ojczyzny, Kościoła i

Warszawa: abp Nycz spotkał się z rodzinami wielodzietnymi

Dzieci i rodziny są nadzieją Kościoła. Życzę, byście godnie wychowywali tych, którzy są przyszłością ojczyzny, Kościoła i świata – powiedział abp Kazimierz Nycz podczas spotkania przedświątecznego z rodzinami wielodzietnymi Warszawy, które odbyło się w niedzielę 16 grudnia w stołecznym ratuszu.

Spotkanie poprowadził dziennikarz telewizyjny Krzysztof Skowrołski, prywatnie ojciec czworga dzieci.

Przed spotkaniem z abp. Nyczem, dzieci z warszawskich rodzin wielodzietnych wykonały wspólnie jasełka i zaśpiewały kilka kolęd.

Witając się z rodzinami i dzieląc opłatkiem, abp Nycz wyraził radość, że może wspólnie z nimi przeżywać spotkanie przedwigilijne. “Ponieważ jest z nami wielu przedstawicieli mediów, którzy zawsze szukają interesujących tematów, bardzo bym zachęcał, by wspaniałą informacją i to nie tylko na wigilię, uczynić rodzinę wielodzietną” – powiedział metropolita warszawski.

“Jeśli wszyscy – rodziny wielodzietne, samorząd, Kościół i media – będziemy nagłaśniać sprawy wszystkich rodzin, by im pomóc w utrzymaniu i wychowaniu dzieci, to nie będziemy musieli się przejmować problemami demograficznymi w Polsce” – powiedział abp Nycz.

Podczas spotkania warszawskie rodziny wielodzietne podarowały abp. Nyczowi mszał biskupa krakowskiego Adama Sapiehy z 1936 r. i złożyły świąteczne życzenia.

“Drogi księże arcybiskupie, w ten radosny czas Bożego Narodzenia pragniemy życzyć wszelkich łask Dzieciątka Jezus do pracy w naszej archidiecezji oraz byśmy mądrość i wiarę przekazywaną przez Jego Ekscelencję przyjmowali otwartymi sercami i pomnażali dla dobra bliźnich, Kościoła i Ojczyzny” – napisali członkowie dużych rodzin z Warszawy.

“Z jednej strony wam dziękuję, z drugiej – gratuluję. Życzę wam i waszym małym oraz większym pociechom, by nadchodzące święta Bożego Narodzenia były radosne, wspaniałe, błogosławione. Żeby Pan Jezus i dobrzy ludzie posłani do was według swoich kompetencji, w całym nowym roku zapewniali wszystkim rodzinom, zwłaszcza wielodzietnym, godne życie tak, aby wychowywały one tych, którzy będą przyszłością naszej ojczyzny, stolicy, Kościoła i świata. Dzieci i rodziny są nadzieją Kościoła” – powiedział abp Nycz.

Joanna Krupska, prezes Związku Dużych Rodzin “3 plus” powiedziała, że przedświąteczne przygotowania oraz wigilijna kolacja w rodzinie wielodzietnej nieco się różnią od tej, która panuje w mniejszych rodzinach. – Skoro jest dużo dzieci, jest też dużo ruchu, więcej obowiązków i oczekiwał. Jest to wydarzenie nacechowane dużą intensywnością. Trzeba uważać, by nie pominąć marzeł żadnego członka takiej rodziny, co czasami nie jest proste – powiedziała Krupska.

Jej zdaniem, przedświąteczne spotkania dużych rodzin są jednym z elementów ich integracji. Łamiąc się opłatkiem i składając sobie życzenia rodzice poznają się i rozmawiają o wspólnych problemach. – Trzeba patrzeć z życzliwością i szacunkiem na taki, a nie inny wybór życiowy rodzin wielodzietnych. Jest to często wybór życia bardzo intensywnego, trudnego i jednocześnie szczęśliwego. Chcielibyśmy, by nie patrzono na takie rodziny z niechęcią, podejrzewając je o brak odpowiedzialności – stwierdziła Krupska.

“Potrzebne jest docenienie ich trudów rodzin wielodzietnych, zwłaszcza ze strony pałstwa po to, by zostało stworzone sprawiedliwe ustawodawstwo, które ułatwi im życie” – dodała prezes Związku Dużych Rodzin.

lk / Warszawa

Katolicka Agencja Informacyjna

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.