Od środy popielcowej zaczyna się czas czterdziestodniowego przygotowania do Świąt Paschalnych. To właśnie one są największym wydarzeniem dla chrześcijałstwa.
Wielki Post trwa do początku liturgii Mszy Wieczerzy Pałskiej, która jest sprawowana w Wielki Czwartek.
W Środę Popielcową obowiązuje post ścisły oraz powstrzymanie się od spożywania mięsa.
Mówią o tym kanony 1251-1252 Kodeksu Prawa Kanonicznego:
DNI POKUTY

Kan. 1249 – Wszyscy wierni, każdy na swój sposób, obowiązani są na podstawie prawa Bożego czynić pokutę. Żeby jednak wszyscy przez jakieś wspólne zachowanie pokuty złączyli się między sobą, zostają nakazane dni pokuty, w które wierni powinni modlić się w sposób szczególny, wykonywać uczynki pobożności i miłości, podejmować akty umartwienia siebie przez wierniejsze wypełnianie własnych obowiązków, zwłaszcza zaś zachowywać post i wstrzemięźliwość, zgodnie z postanowieniami zamieszczonych poniżej kanonów.
Kan. 1250 – W Kościele powszechnym dniami i okresami pokutnymi są poszczególne piątki całego roku i czas wielkiego postu.
Kan. 1251 – Wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i post obowiązują w środę popielcową oraz w piątek Męki i Śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa.
Kan. 1252 – Prawem o wstrzemięźliwości są związane osoby, które ukołczyły czternasty rok życia, prawem zaś o poście są związane wszystkie osoby pełnoletnie, aż do rozpoczęcia sześćdziesiątego roku życia. Duszpasterze oraz rodzice winni zatroszczyć się o to, ażeby również ci, którzy z racji młodszego wieku nie związani jeszcze prawem postu i wstrzemięźliwości, byli wprowadzeni w autentyczny duch pokuty.
Kan. 1253 – Konferencja Episkopatu może dokładniej określić sposób zachowania postu i wstrzemięźliwości, jak również w całości lub części zastąpić post i wstrzemięźliwość innymi formami pokuty, zwłaszcza uczynkami miłości i pobożności.
Post ścisły polega na tym, że spożyć można trzy posiłki w ciągu dnia: jeden raz do syta i dwa mniejsze. Post ścisły obowiązuje osoby pełnoletnie aż do 60 roku życia. Natomiast powstrzymanie się od spożycia mięsa dotyczy wszystkich osób powyżej 14 roku życia.
Czy udział we Mszy świętej w Środę Popielcową jest obowiązkowe? Nie jest to obowiązkiem, jednak zachęca się wszystkich do wzięcia w niej udziału, aby właśnie w taki sposób rozpocząć Wielki Post – we wspólnocie Kościoła.

Znak krzyża na czole
W czasie Mszy św. w środę popilcową kapłan dokonuje obrzędu posypania głowy popiołem, wypowiada przy tym słowa: “Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”, lub “Pamiętaj, prochem jesteś i w proch się obrócisz” (“Z prochu powstałeś i w proch się obrócisz”)
Z czego jest ten popiół? Jest przygotowywany z gałązek palm lub innych drzew poświęconych w poprzednim roku podczas Niedzieli Palmowej.

TIKRIT, Irak. Foto Lee Elder, 133rd MPAD
Posypanie głów popiołem jest symbolem ułomności, przemijalności, słabości człowieka, jest znakiem żałoby i pokuty. Jeżeli człowiek pozwala posypać sobie głowę popiołem, oznacza to, że jest pokorny i uznaje swoją małość w stosunku do wszechmocnego Boga.
Tradycja posypywania głów popiołem na znak pokuty pojawiła się w VIII wieku. W XI wieku papież Urban II uczynił go obowiązującym zwyczajem w całym Kościele. Wówczas postanowiono, że popiół będzie pochodził z palm poświęconych w Niedzielę Palmową z ubiegłego roku.
hastagi na stronie:
#??roda popielcowa msza #??roda popielcowa obowiÄ?zek #??roda popielcowa post ??cis??y #??roda popielcowa msza obowiÄ?zkowa #??roda popielcowa obowiÄ?zkowa