o tym warto wiedzieć Rok liturgiczny Wielki post

Środa Popielcowa

Od środy popielcowej zaczyna się czas czterdziestodniowego przygotowania do Świąt Paschalnych. To właśnie one są największym wydarzeniem dla chrześcijałstwa. Wielki Post trwa do początku liturgii

Od środy popielcowej zaczyna się czas czterdziestodniowego przygotowania do Świąt Paschalnych. To właśnie one są największym wydarzeniem dla chrześcijałstwa.

Wielki Post trwa do początku liturgii Mszy Wieczerzy Pałskiej, która jest sprawowana w Wielki Czwartek.

W Środę Popielcową obowiązuje post ścisły oraz powstrzymanie się od spożywania mięsa.

Mówią o tym kanony 1251-1252 Kodeksu Prawa Kanonicznego:

DNI POKUTY

popiół - Popielec, Środa Popielcowa


Kan. 1249 – Wszyscy wierni, każdy na swój sposób, obowiązani są na podstawie prawa Bożego czynić pokutę. Żeby jednak wszyscy przez jakieś wspólne zachowanie pokuty złączyli się między sobą, zostają nakazane dni pokuty, w które wierni powinni modlić się w sposób szczególny, wykonywać uczynki pobożności i miłości, podejmować akty umartwienia siebie przez wierniejsze wypełnianie własnych obowiązków, zwłaszcza zaś zachowywać post i wstrzemięźliwość, zgodnie z postanowieniami zamieszczonych poniżej kanonów.

Kan. 1250 – W Kościele powszechnym dniami i okresami pokutnymi są poszczególne piątki całego roku i czas wielkiego postu.

Kan. 1251 – Wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i post obowiązują w środę popielcową oraz w piątek Męki i Śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa.

Kan. 1252 – Prawem o wstrzemięźliwości są związane osoby, które ukołczyły czternasty rok życia, prawem zaś o poście są związane wszystkie osoby pełnoletnie, aż do rozpoczęcia sześćdziesiątego roku życia. Duszpasterze oraz rodzice winni zatroszczyć się o to, ażeby również ci, którzy z racji młodszego wieku nie związani jeszcze prawem postu i wstrzemięźliwości, byli wprowadzeni w autentyczny duch pokuty.

Kan. 1253 – Konferencja Episkopatu może dokładniej określić sposób zachowania postu i wstrzemięźliwości, jak również w całości lub części zastąpić post i wstrzemięźliwość innymi formami pokuty, zwłaszcza uczynkami miłości i pobożności.

Post ścisły polega na tym, że spożyć można trzy posiłki w ciągu dnia: jeden raz do syta i dwa mniejsze. Post ścisły obowiązuje osoby pełnoletnie aż do 60 roku życia. Natomiast powstrzymanie się od spożycia mięsa dotyczy wszystkich osób powyżej 14 roku życia.

Czy udział we Mszy świętej w Środę Popielcową jest obowiązkowe? Nie jest to obowiązkiem, jednak zachęca się wszystkich do wzięcia w niej udziału, aby właśnie w taki sposób rozpocząć Wielki Post – we wspólnocie Kościoła.

posypanie głów popiołem Środa Popielcowa
Znak krzyża na czole

W czasie Mszy św. w środę popilcową kapłan dokonuje obrzędu posypania głowy popiołem, wypowiada przy tym słowa: “Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”, lub “Pamiętaj, prochem jesteś i w proch się obrócisz” (“Z prochu powstałeś i w proch się obrócisz”)

Z czego jest ten popiół? Jest przygotowywany z gałązek palm lub innych drzew poświęconych w poprzednim roku podczas Niedzieli Palmowej.

Środa Popielcowa w Iraku
TIKRIT, Irak. Foto Lee Elder, 133rd MPAD

Posypanie głów popiołem jest symbolem ułomności, przemijalności, słabości człowieka, jest znakiem żałoby i pokuty. Jeżeli człowiek pozwala posypać sobie głowę popiołem, oznacza to, że jest pokorny i uznaje swoją małość w stosunku do wszechmocnego Boga.

Tradycja posypywania głów popiołem na znak pokuty pojawiła się w VIII wieku. W XI wieku papież Urban II uczynił go obowiązującym zwyczajem w całym Kościele. Wówczas postanowiono, że popiół będzie pochodził z palm poświęconych w Niedzielę Palmową z ubiegłego roku.

hastagi na stronie:

#??roda popielcowa msza #??roda popielcowa obowiÄ?zek #??roda popielcowa post ??cis??y #??roda popielcowa msza obowiÄ?zkowa #??roda popielcowa obowiÄ?zkowa

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.